Fejetony, povídky, fotky a ostatní výsledky mé duševní práce ;)

Miluji tě sestřičko

17. ledna 2010 v 13:50 | KatyRZ

Před chvilkou se moje čtyřletá dcera vzbudila s pláčem ze zlého snu. S manželem jsme oba okamžitě běželi do pokojíčku, aby nevzbudila mladší, šestnácti měsíční sestřičku. Nestihli jsme to. Maličká se vzbudila a při pohledu na svou plačící sestru, spustila taky. Když manžel tu větší odnesl z pokojíku, aby maličká mohla spinkat dál, ta jen začala křičet ještě víc a ukazovat za svou starší sestrou. Neutišila se dokud "velká ségra" nepřestala plakat. Maličká ještě počkala, až sestřička usne a pak se teprve v klidu uložila ke spánku.


Taky jsem kdysi před lety, tak bezvýhradně zbožňovala svého staršího brášku. Když jsem se narodila, bylo mu už sedm let a rozhodně o žádnou mladší sestru nestál. Nikdy ke mně neměl moc blízko, i když si pamatuji pár situací, kdy se zachoval, jako správný velký bratr a nabídl mi svou pomoc ve škole se ploužáky apod.. A těch pár situací ve mně vyvolalo ještě větší oddanost a lásku. Když mi bylo patnáct, nemohla jsem pochopit, proč se ke mně, v té době už dospělý chlap, chová tak ošklivě. Byla jsem pro něj malé nerozumné děcko a pokud jsem bezvýhradně nesouhlasila s jeho názory, nešetřil na mě urážkami a ponižováním. Nikdo jiný v životě mi nedokázal tolik ublížit (tedy jistě by to dokázali i jiní, které mám moc ráda, kdyby ovšem chtěli). Kolik jsem kvůli jeho chování prolila slz. Maminka mě utěšovala se slovy, že bratr prostě jen žárlí, že nikdy nepochopil, že má všechny tři své děti ráda stejně. S druhým bratrem, který je starší o osm let, jsme vždycky vycházeli bez problémů, ale také jsem k němu nikdy tolik nevzhlížela. Bratrovo chování bylo dlouhá léta pořád stejné a mě hodně dlouho trvalo, než jsem se přestala třást po každé konfrontaci s ním. Jednoho dne mi prostě došlo, že si mou lásku nezaslouží a přestalo mi záležet na tom, jak se ke mně chová.

Po své zkušenosti si dávám opravdu veliký pozor na to, jaký vztah vzniká mezi mými dcerami a přiznám se, že jsem se zpočátku snažila věnovat více pozornosti té starší, aby neměla žádný důvod k žárlivosti. Samozřejmě, že občas k nějakým konfliktům a žárlení dochází, ale je to oboustranné a minimální. Pokaždé, když se moje dcerky vzájemně obejmou, vítají se po krátkém odloučení nebo si navzájem vymění hračky, udělají mi velikou radost a já si říkám, že si ta veliká snad tu oddanou lásku naší mladší slečny zaslouží a doufám, že jim dobré vztahy vydrží do dospělosti.

Jako matka dvou dětí chci vzkázat všem sourozencům - matka může mít ke každému svému dítěti trochu jiný vztah, protože každé dítě je jiné, ale lásku, lásku k nim cítí stejnou.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 ethnea ethnea | Web | 7. července 2010 v 23:27 | Reagovat

Moc krasny clanek, musela jsem az zamacknout slzu. Se svou sestrickou mam krasny vztah (je o rok mladsi), i kdyz jsme se v detstvi hodne praly. Nekteri sourozenci se v dospelosti spise odcizi, my jsme se jeste sblizily. Rivalita byla mezi nami ale obrovska. Navic mladsi segra za nic samozrejme nikdy nemohla a ja jsem musela mit rozum. Takovehle veci v cloveku zustavaji...
K tve posledni vete (je moc krasna) mam ale vyhradu. Dite citi, kdyz rodic uprednostnuje jedno z deti, byt jen malicko. Ja jsem to citila cely zivot, kdyby si mamka nekdy mela mezi nami vybrat, vybrala by si mou sestricku.

2 KatyRZ KatyRZ | Web | 8. července 2010 v 9:50 | Reagovat

[1]: Ty jedna "hloupá", nedokážu si představit matku, která by dopustila potřebu rozhodovat mezi svými dětmi. To že máš pocit, že maminka upřednostňuje sestru ani v nejmenším neznamená, že ji má vic ráda. Vůbec bych se nedivila, kdyby stejný pocit měla i tvá sestra vůči tobě. Navíc mnohdy bývají rodiče přísnější k tomu dítěti, u kterého mají pocit, že je v něčem lepší a dokáže tudíž tu přísnost lépe unést. Nebo, že je dost silné, aby nepotřebovalo tolik péče, dítě má pak pocit křivdy, ale ve skutečnosti je to kompliment.
Tohle je můj vypozorovaný názor, nemám na to školu ;-) .

3 Moni Moni | E-mail | Web | 9. listopadu 2010 v 22:18 | Reagovat

Krásně napsaný článek...vůbec máte hezký blog. Je zajímavý, nenarazím na takové každý den. :-)

4 KatyRZ KatyRZ | Web | 9. listopadu 2010 v 22:23 | Reagovat

[3]: Děkuji.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama