Fejetony, povídky, fotky a ostatní výsledky mé duševní práce ;)

Březen 2010

Jaro konečně přišlo i k nám

28. března 2010 v 22:03 | KatyRZ
S dcerkou jsme si zasely ječmen a neočekávaně nám opravdu vyrostl a krásně nám zdobí kuchyň. Podotýkám, že jsme to obě dělaly poprvé .
Velikonoční osení

A dvě fotečky z letošní první opravdu jarní procházky. Mimochodem - víte, jak je složité vyfotit mravence? Běhají snad rychleji než ty moje cácory a s rychlostí ostření mého foťáku je to na mrtvici. A to nemluvím o té mé mladší, která chce přeci taky mravenečky vidět, takže mi žďuchá do foťáku.

Malování na sklo slupovacími barvami

27. března 2010 v 21:55 | KatyRZ |  Foto návody - když na něco přijdu
velikonoční kačer

Tuto techniku lze použít například ke svátečnímu ozdobení oken nebo tvorbě pohádkových postaviček na okna dětského pokoje …

Malování na sklo slupovacími barvami je tak jednoduché, že to zvládne i "patlal" jako jsem já. Pro začátek stačí zakoupit si malou sadu slupovacích barev na sklo, která bude obsahovat vše, co potřebujete - tzn. konturovací barvu, barvy na výplň, šablonu a fólii. Pokud se vám malování na sklo zalíbí, můžete si předkreslit vlastní obrázek nebo stáhnout šablony na internetu. Pokud si budete chtít udělat větší obrázek, než jaká je fólie přiložená k barvičkám, můžete použít klasické hladké euroobaly nebo jiné čiré desky. V takovém případě, ale doporučuji den předem udělat na deskách barvičkami kolečko a po zaschnutí ho zkusit sloupnout, abyste zjistili, zda jde lehce dolů (z některých desek barvy totiž nesundáte vůbec). V  sadách bývá obvykle černá konturovací barva. Lze také zakoupit kontury v jiných barvách jako zlatá, stříbrná apod. Samostatně se prodávají také barvy na výplň, které obsahují třpytky.

Rychlá výroba papírového obalu na DVD bez lepení

18. března 2010 v 22:35 | KatyRZ |  Foto návody - když na něco přijdu
10

Máte doma CD nebo DVD v balení po deseti nebo více kusech a potřebujete dát rychle kamarádce CD s fotkami z její návštěvy? Kde ale rychle vzít obal, aby se médium nepoškodilo? Stačí vytáhnout list papíru A4 (klidně i popsaný) a poskládat ho podle návodu.

Velikonoce aneb svátek mužů a podezřelých koledníků

13. března 2010 v 15:53 | KatyRZ

Zatímco vánoční svátky miluji a nenechala jsem si je znechutit ani svou dospělostí, Velikonoce to je jiná. Letos jsem se naprosto vážně snažila přesvědčit manžela, že volné pondělí by šlo využít k nějakému příjemnému výletu.

No uznejte. Nebyl by to lépe strávený čas, než sedět celé dopoledne doma s vypnutým zvonkem? Vypnutý zvonek musí být proto, že jistý druh koledníků zvoní prostě na všechny, do zvonků se doslova opírají, a když nedej bože nechtěně otevřete dveře, slétne se na vás přímo dav, ale ani jediné dítě z toho davu nezná žádnou koledu. A když se krátce před polednem konečně dočkáte těch několika koledníků z řad rodiny a přátel, nejsou zrovna v nejlepším stavu a v některých případech by mohlo dojít dokonce k usnutí na kuchyňském stole. Pracně připravená vejce skončí na dně igelitových tašek a největší sháňka je po tom tekutém občerstvení.

Nedá se ale nic dělat. Přeci nemůžu svým dcerkám upřít tu radost z malování obličejů na vajíčka, ke kterým nám babička uháčkovala krásné čepičky. A jak by asi byla smutná moje maminka, když bychom ji nedopřáli to napětí při vyklápění beránka z formy - ulomí se hlava nebo neulomí? Co je ale nejdůležitější, musíme ten den dopřát svým mužům, i když to pro ně může znamenat pořádný bolehlav …

První láska

6. března 2010 v 0:02 | KatyRZ |  Literární pokusy
Poznala jsem jednou draka - tu fantastickou bytost plnou energie.
Okouzlil mě - ten symbol štěstí a nebeské moci.
Dávno jsem však poznala, že krása není všechno.
Kdo vlastně je tahle bytost dštící oheň, zlato i vodu?
Sledovala jsem ho a příliš pozdě jsem pochopila, že to byla chyba.
Vždy ke mně byl upřímný, a tak jsem poznala …
Je vůbec možné, aby existovala taková bytost?
Bytost nenávidící přetvářku a pomluvy, tak důvěřivá a přitom tak tvrdohlavá a cílevědomá.
Jak lehce jde za svým cílem - využívajíce při tom svou dračí houževnatost a inteligenci.
Ale je také pyšný - právě proto dokáže stát tak dokonale zpříma.
Občas jsem od něj slyšívala věci, které jsem vůbec nečekala. I přes své dračí sebeovládání se občas neudržel . Ironie? V ní byla také síla.
A co láska? "Drak bývá milován, ale sám miluje zřídka." Doznívá mi v uších citát.
Poznala jsem jednou draka. Okouzlil mě.
Kdo vlastně je?
Sledovala jsem ho a příliš pozdě jsem pochopila, že to byla chyba.
Vždy ke mně byl upřímný a já se zamilovala.

A když už jsem u těch pubertálních výtvorů, tak přidám ještě obrázek draka, který jsem kdysi kreslila na velký formát ...