Fejetony, povídky, fotky a ostatní výsledky mé duševní práce ;)

Malování na sklo slupovacími barvami

27. března 2010 v 21:55 | KatyRZ |  Foto návody - když na něco přijdu
velikonoční kačer

Tuto techniku lze použít například ke svátečnímu ozdobení oken nebo tvorbě pohádkových postaviček na okna dětského pokoje …

Malování na sklo slupovacími barvami je tak jednoduché, že to zvládne i "patlal" jako jsem já. Pro začátek stačí zakoupit si malou sadu slupovacích barev na sklo, která bude obsahovat vše, co potřebujete - tzn. konturovací barvu, barvy na výplň, šablonu a fólii. Pokud se vám malování na sklo zalíbí, můžete si předkreslit vlastní obrázek nebo stáhnout šablony na internetu. Pokud si budete chtít udělat větší obrázek, než jaká je fólie přiložená k barvičkám, můžete použít klasické hladké euroobaly nebo jiné čiré desky. V takovém případě, ale doporučuji den předem udělat na deskách barvičkami kolečko a po zaschnutí ho zkusit sloupnout, abyste zjistili, zda jde lehce dolů (z některých desek barvy totiž nesundáte vůbec). V  sadách bývá obvykle černá konturovací barva. Lze také zakoupit kontury v jiných barvách jako zlatá, stříbrná apod. Samostatně se prodávají také barvy na výplň, které obsahují třpytky.

Nic dalšího k tvorbě obrázku víceméně nepotřebujete. Můžete si k ruce vzít ještě párátko, vatovou tyčinku a kancelářskou sponku. Párátko na likvidování případných vzduchových bublinek, vatovou tyčinku na stírání omylem ukápnuté barvy a sponku na připevnění šablony k fólii. Mám ale takovou zkušenost, že dobré barvičky vzduchové bublinky dělají jen výjimečně a u těch špatných se jich nezbavíte ani párátkem (což je případ mých letošních obrázků - ale mě dělají radost i s těmi bublinami ;) ). Co se týče stírání ukápnuté barvy - obvykle je lepší nechat ji kde je, než do obrázku zasahovat tyčinkou a snažit se to zachránit. No a sponky také nepoužívám, protože dcerku baví se na mě při práci dívat a fólii mi na místě přidržuje (což má samozřejmě ve výsledku přesně opačný efekt a já si musím fólii každou chvilku rovnat :D ).

Tak se pustíme do práce. Vybereme si šablonu a položíme si ji na pracovní desku. Na ni umístíme fólii (případně fólii připevníme kancelářskými sponkami). Vezmeme konturovací barvu a na fólii obtáhneme linie ze šablony. Nepoužíváme žádný štětec ani nic podobného. Barvičky nanášíme přímo z lahviček se zúženým nástavcem.   Necháme 1 až 2 hodiny zaschnout (řídíme se instrukcemi výrobce barviček). Když kontury zaschnou, obrázek vybarvíme. Opět barvu nanášíme přímo z lahviček. Dobré je obtáhnout si nejdříve kontury a po tom pokračovat "do prostoru", aby nám u krajů nevznikla čirá místa. Pokud budete mít pocit, že plýtváte barvou a že by bylo lepší barvičky rozetřít štětcem, uvědomte si, že by vám po zaschnutí měly barvy vytvořit dostatečně silnou fólii, aby se netrhala (takže to co vyteče z tubičky je tak akorát, silnější vrstva by vám zase déle průhledněla). Průběžně si práci kontrolujte - obrázek si zvedněte a podívejte se na něj proti světlu, jestli je barvička opravdu všude. Barvy nestékají, takže to není žádný problém. Když vybarvíte všechny části obrázku, necháte ho 24 hodin ležet, než barvičky uschnou. Pak ho už jen opatrně sloupnete z fólie a přilepíte na okno.  Během několika dní, obrázek ještě trochu zprůhlední. Obrázky je možné lepit např. i na kachličky a zrcadla, ale myslím, že ten efekt prosvítajícího světla jim potom velmi chybí. Obrázek je možné z okna zase sloupnout, vrátit na fólii a později použít znovu.
1
2
3
4
5
6
7
velikonoční okno

Veškeré foto by KatyRZ ;)
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Amelie Amelie | Web | 17. listopadu 2011 v 10:19 | Reagovat

Tohle holky jako menší milovaly.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama