Fejetony, povídky, fotky a ostatní výsledky mé duševní práce ;)

Bible - předchůdce fantasy

24. dubna 2010 v 21:48 | KatyRZ
bůh

Všechny věřící předem varuji, že jsem ateista a můj pohled na náboženství podle toho vypadá. Nechci svými názory nikoho ranit ani urazit.

Jako fanoušek sci-fi a fantasy literatury se ve svých oblíbených knihách často setkávám s různými druhy obvykle vymyšleného náboženství. I když, proč vymyšleného. Myslím, že v historii lidstva existovalo tolik druhů náboženství, že si snad žádné zcela nové ani vymyslet nelze. Jediné, co je možné v těchto vymyšlených knihách náboženství přidat, jsou skutečně existující božstva. Mojí asi nejoblíbenější bohyní je Píšťalka. Malá svéhlavá holčička doprovázející rytíře na jeho výpravě za záchranou královny. No řekněte, proč by bohyně nemohla trávit čas se svým oblíbeným následovníkem, třeba v podobě malé holčičky? A když je potřeba božího zásahu? Je Bohyně alespoň vždy po ruce (série Elénium od Davida Eddingse).


Přiznávám se, že ačkoli jsem o to měla zájem, nikdy jsem se nedonutila prokousat se Biblí (není to právě záživné čtivo). Vždycky mě zajímalo, co na tom Bohu lidé vlastně mají. A co je pravdy na tom, že stačí přijmout Ježíše za svého spasitele dřív, než přijde soudný den a ejhle jdete do nebe, i kdybyste před tím vyvraždili celý národ? No teda fíha - to se přeci vyplatí. Musím říct, že kdybych si někdy musela vybrat náboženství a přijmout ho za své, tak bych se asi poohlédla raději někde jinde. Věřit tomu, že všichni lidé jsou hříšní prostě už z principu (tedy z toho principu, že nejsou Bohem), mi připadá jako dobrý způsob, jak si také myslet, že si můžu dělat v podstatě, co chci - je to přeci jedno, když jsem tak jako tak hříšníkem. Pro ty, kteří nevědí, o co jde, to shrnu. Všichni lidé jsou hříšníci a Ježíš je jejich spasitel, který na sebe přejímá všechny jejich hříchy, pokud v něj uvěří a budou ho milovat (nebo tak něco). Raději se nebudu dál rozepisovat o tom, co "dobrého" ještě přinesla samotná Bible se svými přikázáními. Jak si lidé jejich dodržováním, dokáží ničit život. Ne všechna přikázání jsou špatná, tak třeba přikázání nezabiješ, by mohlo patřit i do ostatních "světových" náboženství a hned by nám všem bylo lépe. Jen je škoda, že stejně jako všechno ostatní i toto přikázání bylo v historii dodržováno jen tam, kde se to hodilo (křižácké výpravy, pálení čarodějnic , prostě všem dobře známé historické "kauzy"). Jéje, já jsem zapomněla. Nezabiješ "bližního svého", do této kategorie přeci čarodějnice ani bezvěrci nepatří … Já osobně mám pocit, že pokud je křesťan dobrý a šťastný člověk, tak spíš svému náboženství navzdory, než v souladu s ním. Faktem ale je, že většina lidí je dobrých, a tak si ze svého náboženství vybírají to dobré a to zlé ignorují (ano já opravdu věřím v dobrotu lidí, alespoň tedy neznám nikoho "zlého", i když vím, že i tací existují). Po nakouknutí pod křesťanskou pokličku jsem došla k závěru, že se náboženstvím asi více zabývat nebudu, protože ostatní "světová" náboženství, na tom budou s logikou a kladným přispěním do života, nejspíš podobně.

Začala jsem usvé oblíbené literatury a také u ní skončím. Myslím si, že Bible byla předchůdkyní moderní fantasy a někdo ji bohužel vzal vážně. A pokud byste přeci jen ještě uvažovali o tom, co je ten Bůh vlastně zač, vřele vám doporučuji knihu Roberta A. Heinleina Job, ve které se s Bohem i jeho protihráčem Satanem setkáte opravdu velmi osobně a která vám ukáže, že nic není jen černobílé.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Lilithen Lilithen | Web | 24. dubna 2010 v 22:00 | Reagovat

Sice jsem také ateistka, ale musím nesouhlasit. Bible je dílo, které bylo sepsáno za mnoho a mnoho let a mnoha lidmi, nelze tedy mluvit o "předchůzkyni moderní fantasy". Příběhy v ní sice mohou být z části vymyšlené, ale člověk si musí uvědomit, že je v nich i mnoho ověřitelných informací. Navíc Bible není jen jeden příběh, co by bylo možno zpochybnit. Je to soubor evangelií, podobenství, žalmů, modliteb, písní atd.

2 KatyRZ KatyRZ | Web | 24. dubna 2010 v 22:06 | Reagovat

Moje vyjádření o Bibli je třeba brát s nadsázkou. Bylo myšleno tak, že má asi takovou "hodnotu", jako by to byla fantasy kniha, která je brána vážně. Každopádně - díky ti za komentář.

3 Tomáš Vašut Tomáš Vašut | E-mail | Web | 25. dubna 2010 v 9:45 | Reagovat

Bible je kniha knih, dokud jsem neuvěřil oné bláznivé zvěsti o Ježíši, bibli jsem nebyl schopen číst, takže ti rozumím, ale učitelka češtiny jednou říkala, že by ji měl člověk alespoň jednou v životě přečíst a to mně pronásledovalo skoro celý život, teď jsem věřící 5 let a nelituju jediného dne, bibli znám a bible je pro mně kompasem pro můj život, říká se, že je to zjevené slovo boží, celý svět je založen na bibli, čím více ji znám, tím více se ptám. Je to kniha plná moudrosti. Na světě je tolik informací, jak se v tom zorientovat? Musí být jedna pravda, nějaký prubířský kámen. Bible je zdroj všeho co je kolem tebe, zdroj moudrosti, je to svědectví o Bohu a jeho lidu Izraeli. Viz přečti si můj článek na téma víra...modlím se za tebe, ať Bůh změní tvůj život, uzdraví všecky ty zranění, zahojí rány, vždyť Ježíš přišel, aby ti odpustil hříchy, obvázal rány, řekl, že jsi milovaná a to vše zadarmo, on už zaplatil, to je pravda, protože co jiného by mělo být pravda? To lidské nebo boží? Je potřeba prozkoumat i bibli, co kdyby to byla pravda???

4 KatyRZ KatyRZ | Web | 26. dubna 2010 v 21:28 | Reagovat

Přesná ukázka toho, proč nemá žádný smysl  diskutovat o náboženství. Jakmile se jedná o víru, nepomůže žádná logika ...

5 lapis lapis | Web | 20. listopadu 2010 v 18:51 | Reagovat

Hm, téma viera žeby vás ničil ten strach z otázky Čo keby ? ... Len žartujem :D
Biblia, určite je to kniha kníh, pre ňu sa určite zabíjalo najviac. Za ňou nasledujú také bestseleri ako nietzeho nadčlovek a marxova teória. Čo majú všetky tieto knižky spoločné? Asi to že každá z nich podá vlastnú interpretáciu reality. Každá z nich vytvára ilúziu toho že existuje práve 1 správna životná cesta a tie ostatné sú zatratenia hodné. Rozdeľuje ľudí na nás a tých ostatných neveriacich . Čo majú ešte spoločné že boli vymyslené ľudmi a takisto aj nimi zneužité.
To čo bibliu odlišuje od tých ostatných je to že ju niektorí používajú aj dnes ako argument a docela veľa ľudí im to zbaští. Je ich tak veľa že človek pomaly rozmýšľa či by sa k nim radšej z bezpečnostných dôvodov nepridal. Hádam to ešte také tragické nie je ale z histórie vieme ako dopadli tí ostatní. Logika u nich platí, ich boh je nadčasový a mimo našu realitu a v jeho mene môžu urobiť všetko.

ps. ateizmus je tiež len druh viery (presnejšie viera v neexistenciu)

6 lapis lapis | Web | 20. listopadu 2010 v 18:53 | Reagovat

[5]: Drobná chybička v predposlednej vete "Logika u nich NEplatí"

7 KatyRZ KatyRZ | Web | 21. listopadu 2010 v 14:50 | Reagovat

[5]: Můj zájem o náboženství vzniká asi opravdu jen, jako reakce na fantasy či scifi knihy a filmy pojednávající o náboženství.
Každopádně zajímavý názor a děkuji za něj. Ne že bych s ním nesouhlasila, jen bych se k němu odvážila veřejně hlásit maximálně v okruhu svých blízkých :-D .

8 lapis lapis | Web | 21. listopadu 2010 v 17:12 | Reagovat

[7]: Však ja doma (SVK) tiež mlčím :D

9 ladypilgrim ladypilgrim | E-mail | Web | 21. června 2011 v 18:56 | Reagovat

Psala jsem tu dlouhý článek a stačil okamžik a bylo všechno pryč, asi jsem to neměla zdělit, musíš počkat na své zážitky, abys pochopila. Jinak fantazi jsem hltala a psala, můžeš nahlédnout mimo jiné na www.liter.cz mezi autory jsem Lady L 8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama