Fejetony, povídky, fotky a ostatní výsledky mé duševní práce ;)

Jablonec nad Nisou - sportovní a kulturní centrum Jizerských hor

7. května 2010 v 21:47 | KatyRZ
Ráda bych vás pozvala do našeho krásného města, které je plné zeleně v létě a hromad sněhu v zimě .

Severočeské město Jablonec nad Nisou je ze všech stran obklopeno Jizerskými horami, má asi 45tis obyvatel a velmi blízce (tak blízce, že mezi městy jezdí tramvaj) sousedí s větším Libercem. Již od jeho založení je městem skla a bižuterie a do dnešních dnů se zde vyrábějí krásné skleněné šperky, které zde můžete také zakoupit za ceny mnohem nižší, než kdekoli jinde. K návštěvě také zve muzeum Skla a bižuterie sídlící v krásné secesní budově, které dokumentuje vývoj sklářské výroby v oblasti.
Největšího rozvoje město dosahovalo v druhé polovině devatenáctého století a proto má ponejvíce secesní, novorenesanční a funkcionalistický ráz. Přímo v centru města jsou mimo jiné k vidění i unikátní secesní výškové domy, pseudogotický kostel Dr. Farského, funkcionalistická Nová radnice, barokní kostel Sv. Anny, novorenesanční budova pošty a krásné malé secesní divadlo.

Jablonec nad Nisou

V létě i v zimě nabízí město mnoho příležitostí ke sportovnímu vyžití. Můžete zajít do bazénu, kde najdete umělé vlnobití, masážní lavici, vodní clonu, brouzdaliště pro batolata a využít zde můžete i saunu a masáže. V létě je krásné koupání v jablonecké přehradě, která je unikátní nejen jako technická památka, ale také svým umístěním v blízkosti centra města. Okolí přehrady je malebné a často využívané k procházkám a jízdě na kole či inlinech. V zimě se na naší přehradě také bruslí, ale pokud nestačí zamrznout, můžete k bruslení využít jablonecký zimní stadion. Sportovní areál Břízky nabízející mimo jiné i tenisové a volejbalové kurty, je známí především díky běžeckému lyžování. V zimě zde najdete upravené běžecké tratě a dokonce kolečko, které je osvětlené a je tedy možné ho využívat i k večerním tréninkům. V nedaleké vesničce Janov nad Nisou můžete navštívit novou bobovou dráhu.


A protože Jablonec leží v klínu Jizerských hor, je obklopen krásnou přírodou, která zve k pěší turistice. Při pohledu z jablonecké radniční věže, kterou je možné navštívit, na vás z okolních kopců vykukuje hned několik rozhleden. Městská hromadná doprava vás vyveze až na Bedřichov, odkud můžete vyrazit na krásnou procházku či projížďku na lyžích. V létě vás i s vaším kolem až sem nahoru vyveze cyklobus a pak už se můžete jen kochat pohledem na kraj z hřebenů Jizerských hor. Využít můžete i nabídek několika zdejších jízdáren a horskou krajinu si tak prohlédnout z koňského hřbetu nebo kočáru či saní tažených koňmi.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 pohaarkfszliin pohaarkfszliin | Web | 7. května 2010 v 22:27 | Reagovat

hezké

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama