Fejetony, povídky, fotky a ostatní výsledky mé duševní práce ;)

Série Stmívání? Proč některým leží v žaludku?

4. července 2010 v 12:16 | KatyRZ

Víte o tom, že budoucí generace se nám budou smát při zjištění, že jsme milovaly Edwarda? Taková ostuda! A víte o tom, že dnešní dívky se svlékají z růžových šatiček a oblékají se do černého právě kvůli němu? Víte, že sérii Stmívání můžete kvalitou přirovnat snad pouze ke konzumním seriálům typu Ordinace v růžové zahradě? A co je nejdůležitější - filmy nemohou být dobré, protože je špatná knižní předloha. Toto a mnoho jiného jsem se dozvěděla při pročítání několika recenzí na nejnovější filmový díl série Twilight Saga: Zatmění.


Já patřím k fanouškům knižní série už od dob, kdy teprve padaly první zmínky o filmu. Samozřejmě i mě, jako všechny, ovlivňuje kritika, které se sérii neustále dostává, a proto mám tendenci sebeironicky přemýšlet, co že se mi na tom "blábolu" vlastně líbilo a jestli jsem si to snad nenamlouvala. A víte, co vám řeknu. Stmívání byla tenkrát po hodně dlouhé době kniha, která u mě vyvolala opravdu veliký záchvat nadšení. Byla mými splněnými sny o romantickém příběhu.

Když jsem pak narazila na kritiku, která se na hlavu autorky snesla z pera Stephena Kinga, jen jsem rozhořčením přivírala oči. Výborný "řemeslník" King knihy kritizoval pro jejich špatnou skladbu vět a začátečnické chyby slohu. Já jen kroutila hlavou a říkala si: Koho zajímá, jestli autorka každou druhou větu, začíná slovem KDYŽ, když vypráví příběh, který vás chytne za srdce?

Co si budeme povídat, po zhlédnutí prvních fotek filmového Edwarda, jsem jen nechápavě kroutila hlavou, ale zvykla jsem si. Raději nebudu pokračovat o tom, jak mě filmové zpracování prvního dílu zklamalo a jak jsem u druhého nemohla Bellu ani cítit. Když jsem šla s manželem z kina po promítání Nového měsíce, snažil se můj manžel najít na filmu něco pozitivního tak dlouho, až došel k závěru, že horší film asi jaktěživ neviděl. A já si jen v duchu říkala: Jsem emo, když mně se to líbilo? Jen bych uvítala, kdyby Bella konečně zavřela pusu a Edward se přestal celý film tvářit, jako že mu něco strašně smrdí.

A jak dopadl poslední film? Po přečtení jedné recenze, kterou mi poslal škodolibý kamarád, jsem čekala tragédii. Půlku filmu jsem přemýšlela, jestli je to, na co koukám, opravdu trapné, nebo jsem už tak naočkovaná okolím, že se prostě cítím trapně za svůj nevkus. Pak jsem se konečně uvolnila a film si začala užívat. Film byl jedním slovem skvělý. Béčkový herci konečně začali předvádět nové výrazy v obličeji, film byl odlehčený humorem a dokonce i toho navztekaného vlkodlaka jsem měla najednou o mnoho raději. Po promítání jsem ještě s kamarádkou zašla na toaletu a musela se smát. Všechny, co jsme se tam sešly, jsme měly na tvářích šťastné, přiblblé úsměvy. A o tom by to mělo být.

Vata a klišé, dvě nejoblíbenější slova kritiků filmů. Cože? Meyerová napsala jen hromadu vaty, kterou z nepochopitelných důvodů tisíce a tisíce dívek a žen hltá plnými doušky. Celé je to jedno velké klišé, které naneštěstí zasáhlo naše srdíčka. Celé Stmívání je o naplnění našich tajných romantických snů. O tom, že nějaká žena konečně našla odvahu tyto sny zveřejnit. Nemilte se ale. To že se nám líbí ta "osudovost" ve vztahu hlavních hrdinů. To že se nám líbí Bella, která se nechová ani zbla rozumně, za to dokáže měsíce sedět a čumět z okna v následku ztráty své lásky, neznamená, že bychom se tak, snad dokázaly sami chovat. Takovéhle chování si dovolíme maximálně v noci, pod peřinou, když sníme své malé sny před tím, než nás do své náruče přijme spánek. Milujeme Edwardovu chápavost a dokonalost, jeho bolest, kterou podstupuje pro lásku k Belle, ale proboha ani by nás nenapadlo něco takového čekat od svého partnera v reálném životě. Chápu, že existují i ženy, které prostě nejsou romantické a ty pak jen nechápavě kroutí hlavou. A co se týče chlapů? No myslím si, že na místo psaní kritik by se měli na film Zatmění podívat, aby věděli, jak se má žena správně žádat o ruku :D.

V poslední době se setkávám s tím, jak dívky, které milovaly Stmívání, říkají: "Tahle kniha je daleko lepší než Stmívání!" nebo "Kam se na tohle hrabe Stmívání." Bojí se stát si za svým názorem, protože se jim lidé kolem tak dlouho vysmívají. A tak přemýšlím, proč mě a stejně tak ostatní dívky a ženy, někdo neustále nutí stydět se. Proč někdo horem dolem chválí dramatické příběhy "ze života"(Ano je to ironie, kolik toho, co v nejlépe kritizovaných filmech najdete, prožijete ve svém životě? Na druhou stranu - nemám nic proti, taky se ráda podívám). Proč jsou dneska strašně in všechny ty příběhy plné vražd, drog, násilí, zbraní, závislostí … a já se mám stydět za to, že se mi líbí jednoduchý romantický příběh?

Jestli se nám budou budoucí generace smát? Asi ano. Já se také směji těm blábolům, co vypouští zamilovaný Romeo po pár dnech známosti s Julií, ve kterých spolu dohromady strávili asi dvacet minut. Holky kašlete na černé šaty, přeci víte, že Edward miluje Bellu, i když si na ples oblékla ty příšerné modré šaty s volánky. Nejsem schopná posoudit, zda se série kvalitou přibližuje Ordinaci, protože jsem z ní neviděla ani jeden díl, ostatně jako ani z žádného jiného seriálu, který dávají naše televize. Je knižní předloha stejně špatná, jako první dva filmy? Řekla bych, že vzhledem ke zklamání, které jsem pociťovala po shlédnutí prvního dílu, není.

Moje recenze na knihy zde
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 destiny destiny | Web | 4. července 2010 v 12:45 | Reagovat

Ja nie som dobrá kritička. Ja milujem twiligt sagu. Nech si každý hovorí čo chce..že je to blbosť, vata... Proste každý má svoj názor. Niekedy som chcela, som sa pokúšala vysvetliť ľudom prečo ma to tak strašne chytilo. Ale už kašlem nato. Aj tak to nemá zmysel. :-)  :-) A nemože to byť až také zlé ked polka sveta sa na to namotala. :-)  :-D

2 PetulQa<< PetulQa<< | Web | 4. července 2010 v 12:48 | Reagovat

Ahoj pěkný blog poradíš mi prosím s vypalováním ? Já mám film v pc a chtěla bych si ho vypálit na cd přes program DVD Shrink 3.2 ,ale nevím jak postupovat :(
Porad' please

3 antidicaprio antidicaprio | Web | 4. července 2010 v 12:48 | Reagovat

nemužeš film odsuzovat kvuli recenzím ,jaký film je nemá?
mě se stmívání líbí a ROZHODNě nemá nic podobného ordinaci,minimalně neřeší celej rok dvakrat týdně něaou blbost....

4 Lady Claire, vlkodlačka I. Lady Claire, vlkodlačka I. | Web | 4. července 2010 v 12:58 | Reagovat

Tak třeba já taky "Ságu Stmívání" miluju. Jako první jsem si přečetla knížku, pak jsem viděla filmy 1. a 2. no a teď jsem skoro přečetla Zatmění. Těším se, až budu moci do kina. A zrovna Ordinaci nesnáším, takže si nemyslím, že se jedná o něco podobného.... Navíc já kritiku nesleduju, radši si udělám svůj vlastní názor.

5 Es Es | Web | 4. července 2010 v 13:17 | Reagovat

Máš pravdu. Mě se teda strašně líbil první film, druhej sem shlídla jen tak, ani si nepamatuju, co v němbylo, protože mě jednoduše nebavil. Třetí jsem ještě neviděla. Ale knížky stojí za to. Fakt se mi líbí, a co jako?:D Kritizovat umí každý:)

6 Cirrat Cirrat | Web | 4. července 2010 v 17:35 | Reagovat

Já osobně si o Twilight myslím svoje - styl knihy se mi nelíbil, představa třpytících se upírů mi připadá směšná a tak trochu nechápu to šílenství kolem toho.

Ale budiž, nemusí mít každý stejný vkus, od toho jsme přece každej jinej. Mně se zase líbí Žamboch nebo Kulhánek, s radostí se kouknu na Resident Evil filmy nebo na Terminátory, kteří sami o sobě jsou vlastně "jen" bezduchým akčňákem a pro změnu hltám Anitu Blake...

Oceňuji, že si držíš své vlastní stanovisko. A ještě víc oceňuji, že si ho držíš ne proto, že je Twilight v módě, ale proto, že se ti líbí.

(Sice nechápu proč, ale to už není můj boj :-D)

7 KatyRZ KatyRZ | 4. července 2010 v 19:28 | Reagovat

[6]: No já miluju Kulhánka, k Žambochovi jsem se ještě nedostala a nejlepší upířina je Anita Blake, Terminátora taky můžu a dokonce jsem ho i četla, takže asi nemáme až tak rozdílný vkus :-D . To, že se Edward třpytí beru jako nedůležitou součást děje :-D. To šílenství kolem toho je asi klasicky to, co ostatním v tom žaludku leží nejvíc ... Každá generace má halt něco ...

8 Cirrat Cirrat | Web | 4. července 2010 v 19:40 | Reagovat

[7]: Jestli se ti líbí Kulhánek (mimochodem, já mám nejradši Noční Klub - co ty?), tak Žambocha začni číst od Na ostřích čepelí. Výborný, akorát zasazený do fantasy světa.

Gemmel, i když se počítá mezi klasiky, je taky pěkně krvavý, dokonce až místy brutální, ale moc pěknej styl.

Popravdě, mě na Twilight vadí nejvíc ten styl - připadá mi, že minimálně v prvním díle autorka prostě nemohla být v půlce děje při vědomí, protože byla neustále v mrákotách z Edwardovy nadpozemské krásy - ale to je jen můj dojem :-D

A nejlepší upířina je Anne Rice :-D Vamprie Lestat je daleko daleko lepší než Interview s upírem - a srandovnější.

9 KatyRZ KatyRZ | Web | 4. července 2010 v 20:21 | Reagovat

[8]:Noční Klub má nejraděj asi každý :-D . Gemmela jsem jednou měla doma a nějak jsem se nezačetla. Od Anne Rice mám strašně ráda knížku Upír s tváří anděla, je příjemně dekadentní. To co zmiňuješ ty asi u nás ani nevyšlo ne? Já si anglicky moc nepočtu :-( .
Roky už ale k mým oblíbencům patří taky Jenny Nowak s její upíří romantikou, já k tomu prostě tíhnu :-) .
Asi nejoblíbenější moje kniha je ale z jiného soudku ... Imagika od Cliva Barkera. Znáš?

10 KatyRZ KatyRZ | Web | 4. července 2010 v 20:23 | Reagovat

[8]: PS: Podle doporučení se budu určitě v nejbližší době řídit ... až dočtu rozečtenou sérii Drakeni z Pernu ...

11 Cirrat Cirrat | Web | 4. července 2010 v 20:41 | Reagovat

[10]: Jéééé, drakeni! Máme doma komplet, co vyšlo :-D Ve který knize teď jsi?

Jenny Nowak mě moc nevzala, zato Barbar Ronan od Jamese Bibbyho je moc fajn parodie. A na upířinu ještě P.N. Elrod a Krvavý seznam, Krvavý život a Krvavý kruh (aspoň myslím, že to tak bylo). Jo a ještě moc pěknej krvavej cyberpunk (kdyby Kulhánek přitvrdil a psal víc sprostě tak asi tak) je Richard Morgan a jeho Půjčovna masa. China Mieville nic moc dojem.

Zase třeba Paolini mě nezaujal vůbec a Feista už dočítám spíš proto, abych ho měla dočtenýho - Trhlinová válka a Dcera Impéria jsou fajn, ale ty další a další pokračování to podle mě hodně naředily...

Cliva Barkera neznám, to se musím přiznat.

12 KatyRZ KatyRZ | Web | 4. července 2010 v 20:59 | Reagovat

Drakeny čtu už po několikáté a tentokrát jsem se k nim vrátila proto, že píšu recenze na svůj druhý blog (odkaz dole na blogu) a chtěla jsem něco z mých oblíbených. Jediné, co ještě nemám je poslední - Všechny pernské weyry, doufám, že se ježura pochlapí :-P .
Elrod mám doma, ještě jsem se k tomu nedostala.
Z cyberpunku jsem toho moc nepřečetla, ale rozhodně se mi moc líbil Sníh od Stephensona.
Dceru Impéria mám přečtenou už též dvakrát a jednoho z posledních Feistů mám rozečtené asi rok - sdílím tvůj názor :-).
Kulhánka a Anitu nečtu ani tak kvůli uhnívajícímu masu, jako spíš kvůli humoru. I když s humorem je to se mnou těžké ... Ronana jsem jen otevřela a zase zavřela, to samé Prattcheta :-P .
Barker je považován za horor, ale pro mě je to zvláštní odnož fantastiky, obzvlášť jeho novější díla jako Abarat nebo Utkaný svět. Imagika má pomalejší začátek, ale když se přes něj dostaneš, tak je to prostě jednička. Jinak starší zajímavý horor Věčné zatracení se mi kdysi před lety taky líbil. Každopádně o Barkerovi jsi určitě slyšela, protože pár jeho věcí bylo zfilmovaných - jen mně to na tom plátně už nic neříká (třeba Hellraiser nebo Candyman).

13 Neriah Neriah | 4. července 2010 v 22:37 | Reagovat

Já Stmívání nečetla ani neviděla, nějak mě nezaujal děj, tak jsem se rozhodla, že to ani nebudu číst. A rozhodně nejsem romantik a asi bych si to tolik neužila. :-D Kolikrát slýchávám od kamarádů otázku, jestli jsem četla Stmívání, jestli jsem viděla Stmívání... A když řeknu, že ne, tak jsem hned ta divná... :-D Každej má prostě svůj názor, kdyby se všem líbilo to samý, svět by byl neskutečně nudnej. Jinak, pročetla jsem předchozí komentáře a rozhodně se vrhnu na některé z knih, co tu zazněly... :-D

14 Cirrat Cirrat | Web | 4. července 2010 v 23:34 | Reagovat

[12]: Oni většinou moc neuhnívají... Akorát ty mouchy v Cestě krve, no... :-D

Hele, asi mě Baker opravdu minul obloukem. Ovšem jestli je ti klasický horor milý, pak bych doporučila ještě Vlak do pekla od Roberta Blocha.

Hehe, ten Candyman mi připoměl Mr. Sandman v podání Blind Guardian: http://www.youtube.com/watch?v=qDFmNgmaEe0

15 KatyRZ KatyRZ | Web | 4. července 2010 v 23:36 | Reagovat

[13]: Dboře, že byla debata prospěšná i někomu dalšímu ;-).
No to máš tak - mezi mými kamarádkami jsem to četla jediná, ačkoli jedna kámoška se mnou alespoň chodí na filmíky do kina ... Takže mě ta mánie opravdu až tak nezasáhla :-P . Na druhou stranu dobře,že se "mládí" vrací ke knihám. Furt si někdo stěžoval, že nechtějí číst, tak to mají .... :-D

16 KatyRZ KatyRZ | Web | 4. července 2010 v 23:40 | Reagovat

[14]: No co se týče "klasického hororu" jednou jsem přečetla Kinga z donucení (dostala jsem ho k narozkám) a jednou jsem četla něco od Simonse. V obou případech jsem přemýšlela, jak se knih elegantně zbavit, protože jsem se u toho tak bála, že jsem je nechtěla mít ani v knihovně :-D .
Jak říkám, podle mě je Barker spíš dark fantasy než horor. Ale říkají o něm, že převezme žezlo po Kingovi ... já si to nemyslím :-)

17 Cirrat Cirrat | Web | 4. července 2010 v 23:56 | Reagovat

[16]: Pffft, to je jako tvrdit, že někdo převzal žezlo po Queen - jak King tak Queen si vytvořili vlastní kategorii a jsou prostě originály. Tečka. :-D

18 TerA(nebojsemyslet) TerA(nebojsemyslet) | Web | 6. července 2010 v 10:13 | Reagovat

No já abych byla upřímná, tak já jsem četla Stmívání... kniha mě moc nebavila (přestože jsem fakt romantik a snílek:-)) a když jsem se koukla na fil, tak jsem si v tom taky nemohla najít nic oslňujícího...  Ale každý máme něco... někdo má rád Bellu a Ewarda a někdo... třeba já zase zbožňuje Hannibala Lectera..:-)  

Svět je rozmanitý. Je krásně rozmanitý právě proto, abychom si mohli najít to co nás zaujme a to co nám něco dá. Každý máme naprosto odlišné zkušenosti, pocity k určitým věcem... tím pádem je život jenom hledání toho co máme s něčím anebo s někým společné... jak jinak bychom mohli dojít k tomu nádherně nepopsatelnému splynutí duší, aŤ už v lásce nebo přátelství?

Je snad jedno jestli se najdeme tam, nebo tam. Hlavně, že jsme našli něco při čem se cítíme dobře. :-)

Jejky sem se zasej rozepsala:-)

19 KatyRZ KatyRZ | Web | 6. července 2010 v 13:19 | Reagovat

[18]: U mě se můžeš rozepisovat, jak chceš ;-) .

20 KatyRZ KatyRZ | Web | 7. července 2010 v 13:23 | Reagovat

[3]: Tohle trošičku pokulhává. Ano na většinu filmů se píšou recenze, záleží ale na tom, jestli je kritika v recenzi kladná, či záporná ...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama