Fejetony, povídky, fotky a ostatní výsledky mé duševní práce ;)

Naučená samozřejmost 2 - Morálka

3. srpna 2010 v 22:07 | KatyRZ
NS2

Na začátek budu citovat sama sebe, abyste věděli, o čem je řeč:
Co myslíte, že by se stalo, kdyby byly naše děti od malička učené tomu, že je normální, aby manželství sdílelo více lidí než dva (tenhle skvělý nápad není z mojí hlavy, moc rád si s ním pohrává R. A. Heinlein ve svých knihách, líbí se mu také myšlenka manželství na zkoušku a jiné "podivnosti", které jsou v jeho knihách podávané, jako naprostá samozřejmost ;) ). Představte si, že byste jako malí četli pohádky o tom, jak dva princové zachránili společnými silami princeznu a oba ji dostali za ženu a aby jim nebylo smutno do manželství s nimi vstoupili i tři princezniny dvorní dámy a žili šťastně až do smrti, jako jedna velká rodina. Myslíte, že by vám bylo zatěžko pojmout do svého srdce více partnerů? Myslíte si, že by se vám líbilo mít za sebe náhradu, když by vás rozbolela hlava (na co hned myslíte i nádobí se s bolavou hlavou myje špatně :D). A co kdyby to pro vás byla od malička samozřejmost?


Vzhledem k tomu, že je Heinlein jedním z mých nejoblíbenějších autorů není divu, že jsem se nad jeho nápady párkrát zamyslela. Řekněte mi prosím někdo, že naše morálka je výsledkem
vývoje naší společnosti, že jsme k ní dospěli společně na základě toho, co nám nejvíce vyhovuje. Že to není jen výmysl jednoho chytráka (případně malé skupiny chytráků), který se rozhodl, že zkusí, na co všechno mu lidé naletí …  

Opravdu jsme tvorové od přírody tak žárlivý, že bychom nedokázali být šťastní ve "vícehlavém" svazku nebo je žárlivost něco, co se učíme od dětství. Učíme se považovat lidi za "své" a nejsme ochotni se o ně dělit. Ve skutečnosti si to nemyslím. Podívejte se na sourozence a to, jak bojují o pozornost rodičů. Každý by chtěl mít rodiče jen pro sebe. Je to pro děti naprosto přirozené, ačkoli mezi ně rodiče svou pozornost dělí a snaží se je odnaučit vzájemné žárlivosti. Navíc je obvykle téměř nemožné shodnout se ve dvou, jak by asi mohlo fungovat rovnocenné partnerství více lidí? Nejspíš dost těžko.

A teď si představte naprosto sterilní společnost nezatíženou žádnými morálními pravidly. Například velkou skupinu dětí vyrůstajících na ostrově, nedotčené morálkou okolního světa (vždycky si vzpomenu na film Modrá Laguna,ale nemyslím
to až tak striktně, mohl by se o ně starat někdo, kdo by je ale nevychovával, neříkal jim, co je správné a co špatné).

Považovali by vraždu za normální věc? Násilí? Našli by si mezi sebou vůdce? Nebo by se vlády ujal někdo násilím? Domlouvali by se na všem společně? Párovali by se nebo by dělali společně všechno? Pokud by měli informace o Zemi, vesmíru, fyzice atd. hledali by něco,v co by mohli věřit? Boha? Považovali by konzum za něco špatného? Určitě byste vymysleli ještě spoustu dalších otázek.

Často si vůbec neuvědomujeme, že morální pravidla nejsou mezi lidmi zdaleka stejná. Velmi záleží na tom, jakým náboženstvím je společnost ovlivněná … Ne já se nemíním učit jiným morálním zásadám. Nejspíš to v dospělosti už ani nejde a je asi normální, že naši morálku považuji za tu jedinou správnou, zatímco přístup například muslimů se mi dvakrát nezamlouvá. Jediné co mě, trochu zaráží je to, jak je morálka člověka úzce spjata s náboženstvím i když je člověk ateista. Samozřejmě existují i další vlivy, které mají na morálku vliv. Napadá vás nějaký?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 pulnocni-dok pulnocni-dok | Web | 3. srpna 2010 v 22:36 | Reagovat

Velkou roli hraje osobní příklad. Rodiče, pedagoga, ale i přítele. Někoho pojmeme za svůj vzor a na základě jeho etických zásad se potom nevědomě odvíjejí i ty naše. Ono de facto náboženství je o tom, že se lidé snaží vecpat sami sebe do nějakého vzoru ideálu, jak už si ostatně naznačila. A myslím, že ostrov sám by nevykrystalizoval z lidí nic jiného, než to, co jim bylo geneticky předáno a co kopírují od těch, co s nimi na ostrově skončili. Spíš je zajímavé, jak daleko je například od našeho pohledu na to, co je správné a co ne, ten zvířecí. Morálka je určitou nadstavbou. A čím je člověk primitivnější, tím se blíží k hranici zvířecí a morálku neřeší. Tím nechci říct, že jsou zvířata nemorální. Ono to ani není možné. Tam fungují zákony a ty jsou mnohdy liberálnější a etičtější jak morálka mnohých lidí.

2 lapep lapep | 3. srpna 2010 v 22:40 | Reagovat

Teda, tak tohle je poměrně zajímavý článek. Ne, fakt :). Myslím, že mě to někdy taky napadlo ( i když autora knih neznám), ale nikdy jsem to nerozepisovala. Jasně. Děti se učí z pohádek. V pohádkách se jim ukazuje, jak by se měli umět rozhodnout (nezaleknout se zla, ale bojovat proti němu) a v dospělosti to na nás má nepochybně vliv. Myslím ale, že kdyby to tak opravdu bylo, stejně by to nefungovalo. Žárlivost dokáže rozbít monogamní vztah a je jen velmi málo lidí, kteří by dokázali žít s více partnery (nebo spíše těch, kteří by po tom toužili). A sterilní společnost ? Vždyť na začátku byla. Ten vývin by byl stejný ;-)

3 KatyRZ KatyRZ | Web | 3. srpna 2010 v 22:40 | Reagovat

[1]: Tak to je samozřejmé, že má v tomhle ohledu zásadní vliv vzor, to máš pravdu. Mě jde spíš o pohled na skupinu, než na jednotlivce. Určité morální zásady společné určité skupině (nevím, nechci ovlivňovat nápady, ale třeba národa).

S těmi zvířaty to je zajímavé. Zvíře je prostě zvíře, řídící se svými zákony, zatímco primitivní člověk je amorální ...

4 KatyRZ KatyRZ | Web | 3. srpna 2010 v 22:42 | Reagovat

[2]: Já myslím, že rozdíl ve vývinu by mohlo způsobit vědění, které na začátku nebylo. A myslím, že nejen mohlo, ale také způsobilo ...

5 Cirrat Cirrat | Web | 3. srpna 2010 v 22:53 | Reagovat

Ta teze o skupině lidí nezatížených vývojem je opravdu čistě hypotetická - jak by se tam třeba zrovna ty děti dostaly? Někdo by je tam musel dát. To znamená, že by každé bylo v kontaktu s někým, kdo by s nimi manipuloval a více či méně jim vtiskl určitý odraz chování. Sice jen v jemném náznaku, ale i tak by došlo k určitému ovlivnění, které by asi nešlo považovat za konstantu a zanedbat...

To jen tak pro začátek - nebudu ani zabíhat do svého oblíbeného tématu minulých životů :-)

6 KatyRZ KatyRZ | Web | 3. srpna 2010 v 22:55 | Reagovat

[5]: :D Jistěže je. Ani by mě nenapadlo něco takového zkoušet na opravdových lidech :D. Přesně jak říkáš, nedovedu si představit, že by je "učitel" dokázal neovlivnit. Možná jedině někdy v budoucnu, nechat je "opečovávat" strojem ... :) .

7 nihil-sub-sole-novi nihil-sub-sole-novi | Web | 4. srpna 2010 v 0:35 | Reagovat

len ja mám stále pocit, že základné princípy sú bez ohľdu na náboženstvo rovnaké... cirkev, nech je už akákoľvek, z toho však akosi robí vedu..

8 lapis lapis | Web | 20. listopadu 2010 v 18:16 | Reagovat

Morálka to nie sú stabilné pravidlá ale dynamické, vyvíjajú sa popri spoločnosti. Čo také môže zmeniť morálku pre celú spoločnosť ? Väčšinou je to nejaký veľký prúser. Viď napríklad vojna ako nástroj riešenia konfliktov. Do začiatku 20. storočia bola vojna štandartných postupom riešenia konfliktov medzi štátmi. No cez 1. a 2. svetovú vojnu svet zažil tak masívne umieranie (napr. Ypres, Stalingrad) že sa asi načas poučil. Evolúcia morálky prebieha aj teraz v tejto chvíli. Za chvíľku tu budú namiesto krížov, mešity, namiesto zákonov šaríja. Nie som žiaden odporca islámu, žiaden rasista alebo xenofób. Ale my to pripadá ako náhrada zlého ešte horším. My sme už svoj stredovek zažili a náboženstvo od politiky oddelili. Týchto to ešte len čaká. V evolúcií platí najúspešnejšia = najpočetnejšia skupina vyhráva. Holt sa treba dosť posnažiť aby nás bolo dosť :D

9 KatyRZ KatyRZ | Web | 21. listopadu 2010 v 15:00 | Reagovat

[8]: Ně mě nekoukej, mně ty dvě děti stačí :-D .

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama