Fejetony, povídky, fotky a ostatní výsledky mé duševní práce ;)

Pro koho já to vlastně píšu?

27. ledna 2011 v 19:34 | KatyRZ |  Psaní o psaní
Pro autora je obrovské zklamání, když jeho dílo nikdo nečte (namlouvejme si, co chceme ...). Ačkoli mě psaní moc baví, moje mysl se stále horlivě vrací k myšlence - komu by se tak asi mohla moje knížka líbit? Nikdo mě nenapadá - ouvej. Znám jediného člověka, který kdy četl stejně temnou fantasy literaturu, která se líbila mně, jenže ten má jednu velkou nevýhodu. Je to chlap. Proč to považuji za nevýhodu? Jsem ženská, možná moje fantasie tíhne k temnotě, možná jsem dost úchylná, abych napsala zvrhlou (rozuměj zajímavou) erotickou scénu, ale pořád je ve mně něco romantického a ženského, co se zabývá takovými těmi blafy, jako je láska, ženská touha po tom být chráněna (takže fakt nejsem schopná napsat drsnou hrdinku jakou je Tina Salo - ble nemám ji ráda :)) a …. Právě jsem přišla na druhý nedostatek, který tenhle člověk má - nemá děti a jak už jsem zmínila první díl se jmenuje Potomci a není to jen tak z legrace.

Přeci nemůžu své temné a trochu úchylné dítko vrazit do ruky holce, která si v životě z fantasy přečetla jen pár upířin - všichni ti kouzelní tvorové v ní budou vyvolávat pocit, že mi přeskočilo. Ne, potřebuji fantastu, kterému nevadí ženský pohled na věc a nebude strachy zavírat oči, když se stane něco brutálního.

Nechci, aby moje dítko jako první četl někdo, kdo je mi blízký a kdo se bude půlku knížky zabývat tím, jestli je mu tahle postava podobná, či není a jak jsem té postavě mohla provést něco tak strašného nebo nedej bože tím, jakou asi trpím sexuální úchylkou, když dokážu "napsat" takový sex.

Cirrat jednou na svém blogu zveřejnila článek na obdobné téma a já si říkám, pro koho vlastně píšu? Vždyť v mém okolí stále převažuje množství těch, kteří si myslí, že je fantasy trapná béčková literatura a když už si někdo fantasy přečte, směřuje spíš k pohádkám - ať k těm romantickým nebo těm Tolkienovským (ano jistě velké prstenovské zlo - ale to podání … ). A já se snažím (netuším zda úspěšně) vytvořit něco, co je, ačkoli plné "pohádkových" postav, především o lidských pocitech, o jejich největších obavách a tužbách, a možná taky o něčem větším, o čem nemíním mluvit (pointa se nevyzrazuje že ne? ;) ).
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Baffka  Mc Tees Baffka Mc Tees | Web | 27. ledna 2011 v 20:00 | Reagovat

Vôbec. Neviem naozaj neviem kto si niečo také myaslí. Je to ale sklamanie ked vieš že nik si to neprečíta... :-(

2 zapomenuta zapomenuta | 27. ledna 2011 v 20:00 | Reagovat

Ty protichudné věci (romantika versus zvrhlost) dej dohrmoady, udělej si z toho srandu, ironizuj, parodizuj, pokus se vyhnout "fantasy" klišé.... Pak možná poprvé někdo nenazve fantasy béčkovou literaturou. :D pro mě je to taková oddychovka, když se mi nechce moc přemýšlet nad něčím složitějším. Protože popravdě, které fantasy je na čtenáře náročné a má víc interpretací? Osobně jsem ještě o žádném neslyšela.
Jinak každý pisálek si najde své čtenáře. Ono se to nezdá, ale je to tak.

3 KatyRZ KatyRZ | Web | 27. ledna 2011 v 20:27 | Reagovat

[2]: Nemám schopnost být "vtipná" - ironie mi sice je vlastní, ale jak píšu, je to o skutečných pocitech a z těch si srandu dělat nechci. Prostě píšu, jak píšu s tím toho moc nenadělám ;-) .
Co mě ale zaráží je ta část o nenáročné fantasy ... Uvědomuješ si vůbec, že existují i fantasy, které se zařazují do čítanek (ano profláklý Tolkien), ale když chceš fantasy, která nemá jednoznačné podání a vysvětlení a musí se nad ní přemýšlet - vezmi do ruky Imagiku. Našlo by se toho víc ...

4 KatyRZ KatyRZ | Web | 27. ledna 2011 v 20:32 | Reagovat

[3]: a nebo Nekroskop. (jenže jak budu přemýšlet, tak bych sem mohla připisovat, ještě dlouho :)).

5 Cirrat Cirrat | E-mail | Web | 27. ledna 2011 v 20:52 | Reagovat

Hele, na tohle mám strašně jednoduchou odpověď - piš to, co bys ty sama ráda četla. Nepiš knihu s tím, že budeš myslet na to, kdo to asi tak bude číst a komu se to bude líbit, nebo kdo ti řekne, že je to kravina.
Piš s tím, že chceš napsat takovou knihu, která by tě zaujala, kdybys ji potkala v knihkupectví a nikdy předtím o ní neslyšela.

Nemůžeš počítat s tím, že znáš všechny lidi na světě, a protože se to nelíbí lidem ve tvém okolí, nebude se to líbit vůbec. Své cílové čtenáře si najde každý, takže snažit se soustřeďovat se na nějakou cílovou skupinu na úkor obeznámenosti s tématem, to je blbost.

Ovšem je potřeba mít jasno - a pořádně se připravit.

Já si teď hraju s jedním projektem a momentálně porovnávám sanskrt, babylonštinu, japonštinu, norštinu a latinu, abych z nich mohla nakombinovat nový jazyk. V tuhle chvíli mám základní "slovníček" asi o 300 položkách a jsem v půlce druhýho jazyka. Na konci z toho všeho použiju asi deset frází, ale chci mít dost široký základ na to, abych se eventuálně mohla odpíchnout a stavět na tom, pokud bude potřeba...

Co je asi nejdůležitější, je najít si dobrou Betu - jinak též funkce známá pod názvem Ďáblův advokát. Někdo, komu předhodíš zápletku, a on se tě bude ptát na otázky typu proč a jak a proč zrovna takhle a ty na ně budeš muset být schopná okamžitě odpovědět... Uvidíš, jak se ti přeskládají názory a bude to sice pracnější dílo, ale na solidním základě.

Jestli nemáš nikoho po ruce, klidně ti do začátku pomůžu. A toho bezdětnýho chlapa si nech po ruce - může třeba výborně rozumět technickým bodům ;-)

6 KatyRZ KatyRZ | Web | 27. ledna 2011 v 21:19 | Reagovat

[5]:
O to vlastně jde. Nemůžu najít nikoho, komu bych to s klidným svědomím dala, jako prvnímu. Jasně, že se našlo pár lidí, kteří se nabídli, jenže jaký na to může mít pohled člověk, který v životě žádnou skutečnou (nemyslím Harryho Pottera, Stmívání ... však ty víš ;-) )fantasy nečetl? Co když mu opravdu fantasy prvky přijdou k smíchu - jak pak může soudit zbytek že.

Co se týče technických otázek - na to mi slouží jeden kamarád, který je neskutečně sečtělý ;-), ale zase tak často ho nepotřebuji - vlastně jsme spolu zatím řešili jen štukovou plastiku a uchovávání mrtvol ve vzduchotěsném bunkru ... :-D .

No a co se týče toho proč a jak. To je to, čím se moje mysl zabývá téměř neustále. Všechno musí dávat smysl, jedno musí navazovat na druhé. Kolikrát něco napíšu a pak si uvědomím, že to prostě nejde a přepisuju. Většinou ale když sednu ke psaní je to až v okamžiku, kdy to mám do detailů promyšlené, protože jsem nad tím přemýšlela večer před spaním, cestou do práce a z práce a pak ještě ve sprše :-D . Samozřejmě, že se mi stane i to, že se vracím v ději někam k úplnému začátku a upravuju, protože si uvědomím další detail - a to je taky důvod, proč to chci dát do ruky někomu až v okamžiku, kdy to bude hotové a sama si to třikrát přečtu a počítám s tím, že pak teprve začne ta opravdová práce, aby to dávalo smysl taky čtenáři ... Myslíš, že existuje nějaký lepší "funkčnější" postup? Vážně se hlásíš dobrovolně?
Vlastně ještě mám jeden důvod. Čím dýl to udržím pod pokličkou, tím dýl si můžu udržovat pocit, že je to dobré - tomu se říká strach z kritiky ne? :-P

7 Cirrat Cirrat | E-mail | Web | 27. ledna 2011 v 21:36 | Reagovat

To potřebuješ lidi s podobným založením, jako jsi ty. Já mám štěstí, našla jsem Ďáblova advokáta v manželovi. A že mě občas tejrá - kolikrát až k pláči, nebo po něm řvu jako vzteklej čokl, ale pak se uklidním a dojde mi, že má vlastně pravdu... ;-)

Jo, klidně se hlásím dobrovolně. Existuje velká spousta postupů, které se dají použít - já třeba s oblibou používám zadní strany starých kalendářů a permafix a kreslím si bubliny se souvislostma... :-D

Poznámkové sešity se spoustou více-či-méně relevantních detailů jsou taky samozřejmostí.

Ne, tomu se neříká strach z kritiky, tomu se říká "nevěděl jsem o tom, že nemusím vymejšlet všechno z kostry sám" ;-)

8 Cirrat Cirrat | E-mail | Web | 27. ledna 2011 v 21:37 | Reagovat

Jo, přejdem na mejl?

9 Dragita Dragita | Web | 29. ledna 2011 v 17:14 | Reagovat

taky nad tím dost přemýšlím, ale snažím se přestat a řídit se tím jak to cítím :-) je však fakt, že člověka mrzí, když nemá zpětnou vazbu. o funkci Ďáblova advokáta slyším prvně.. 8-O  :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama