Fejetony, povídky, fotky a ostatní výsledky mé duševní práce ;)

Věčná nespokojenost

8. května 2011 v 22:18 | KatyRZ

Taková klasická vlastnost lidstva - věčná nespokojenost. K čemu je to vlastně dobré? Žene nás to dál? Pomáhá nám dosáhnout lepších výsledků? Nemyslím si. Obyčejný nespokojený člověk, si svou nespokojeností a touhou po něčem víc jen otravuje život. Lidstvo, jako takové se jen ve stálém opakujícím se koloběhu vrací zpět k již udělaným chybám (tak jak o tom píše Lapis ve svém článku V znamení ourobora).


Všechno je v první řadě o penězích. Ne nechci vás rozumné lidi, kteří se pohybujete na blog.cz urážet. Musím říct, že tady více než jinde se setkávám s lidmi, pro které je důležité také něco jiného. Za to v mém okolí se stále setkávám s lidmi, kteří všechno přeměřují na peníze a stále jich mají málo. Nevadí, že mají kde bydlet, co jíst a k tomu dvě televize, počítač a auto. Je to málo. Chtějí víc. Ale k čemu? Udělají je nové věci šťastnějšími? Opravdu? A na jak dlouho?Lid ve zdejší je rozmazlený, až je to k pláči. Čím víc máme, tím víc chceme, čím víc chceme, tím hůře se chováme. Není důvod ke skutečným obětem, ke skutečnému hrdinství, ke skutečné dobrotě. Dát z velkého koláče není stejné, jako dát, když jste hladoví. Ale horší je, že dnes už to není o nutnosti něco dát, podělit se, podat pomocnou ruku. Dnes je to stále více o tom, umět tu ruku nenatahovat, nevynucovat si pomoc, dokázat být skromný a starat se sám o sebe. Dnešní člověk si myslí, že je každý povinován starat se o něj, dávat a on umí jen přijímat a křičet, že chce víc. Chce víc od rodiny, chce víc od přátel, chce víc od státu, chce víc od sousedních států. S charitativními organizacemi se roztrhl pytel. Kde je zodpovědnost člověka sama za sebe? Kde je to známé "vlastního osudu strůjcem?"

Má s tím co dělat i náš trestní řád a celý ten systém, který nikdy nedá člověku to, co si zaslouží. Čím víc kradete, čím hůř se chováte, tím míň vám hrozí. Pokud uděláte první chybu, není tu nikdo, kdo by vás klepl přes prsty - ať už ukradnete v obchodě čokoládu a rodič vám nedá na zadek, protože to je týrání dětí nebo zpronevěříte miliony a soud vás nechá roky čekat na rozsudek, který nakonec není ani málo odstrašujícím příkladem trestu.

Zkoušeli jste si někdy představit, jak by se vám žilo bez té střechy nad hlavou, bez chleba, v otroctví, ve válce, v neustálém strachu o holý život? Jsou chvíle, kdy vidím ty nespokojené vztekem pokroucené obličeje, poslouchám ty hlasy, které se rozkřikují, plivou kolem sebe špínu a nemohou se smířit s tím, že všechno není přesně podle jejich stupidních představ a mám chuť ten obličej uhodit, umlčet ten hlas a říct: "Mlč ty rozmazlený spratku. Tací, jako jsi ty, nesou vinu na tom, že se společnost řítí zpět někam do hlubin v tom věčném koloběhu chyb."

Zdá se, že oproti dřívějšku jsem se dopracovala k nějakému černějšímu pohledu na své okolí a mám potřebu to hlásat v podobě zmatených úvah. Ono mě to snad zase brzy přejde ;). A jak to vidíte vy? Je dnešní společnost "zdravá"? Je šťastná? Umí se lidé starat sami o sebe nebo už od dětských let, jen natahují ruce a užívají si pohodlného života na úkor ostatních?
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Aailyyn Aailyyn | Web | 8. května 2011 v 22:23 | Reagovat

Já si myslím, že je to fajn. Protože kdybychom byli spokojení, tak asi neslezeme dodnes ze stromů. Já se snažím nespokojenost využívat jako motor ke zlepšení se. A když se nemůžu zlepšit nebo je to něco, co není v mojí moci vůbec ovlivnit, tak se snažím frfláním moc neotravovat život ani okolí, ani sobě.

2 KatyRZ KatyRZ | Web | 8. května 2011 v 22:33 | Reagovat

[1]: Nechci to hnát do krajnosti, takže nebrat úplně vážně, protože ani já to tak neberu - ale co bylo vlastně na životě na stromech tak špatného? V čem je teď život lepší? Co tak skvělého jsme jako lidstvo dokázali? Pokud má člověk v životě nějaké vyšší cíle, než jen život samotný, pak v tom, že umíme používat nástroje a život jsme si ulehčili na jednom místě, abychom si ho mohli na druhém zkomplikovat, asi vidí úspěch ...? :)

3 Aailyyn Aailyyn | Web | 8. května 2011 v 22:46 | Reagovat

[2]: Asi ani na těch stromech nebyli úplně spokojení. I když samozřejmě nevěděli, na co všechno můžou přijít, tak člověk je tvor pohodlný a vždycky se snaží si usnadnit život. Takže zpočátku asi přicházeli na to, že toho mamuta můžou skolit snáz, když ho chytí do pasti a že jim bude víc chutnat, když ho upečou. :-) Nevím, asi jsi to psala na základě nějakého konkrétního příkladu konkrétních lidí, kteří ti vadí svým přístupem. Takových je určitě dost. Já si podobných snažím prostě nevšímat a sebe samu motivovat a jít dopředu. Jasně, člověk se nevyhne chybám, to nikdy, ale chci mít pocit, že žiju podle svého nejlepšího svědomí a vždycky se snažím udělat věci co nejlíp.

4 KatyRZ KatyRZ | Web | 8. května 2011 v 22:55 | Reagovat

[3]: Asi jde spíš o to s čím je člověk nespokojený. Jestli se chce zlepšovat jako člověk, prostě proto aby byl lepší, aby jeho práce byla lepší, nebo mu jde jen o hmotné statky ... nebo chce aby se věci zlepšovaly sami, aby se zlepšovalo ostatní, proto aby on mohl být "šťastnější". Dává to ještě nějaký smysl nebo už spím? :D

5 lapis lapis | Web | 10. května 2011 v 1:37 | Reagovat

Ono je omnoho ľahšie ukazovať prstom na chyby tých druhých. Stažovať sa na to aký svet je nepodarený, ako systém nefunguje. Je o totiž výborná výhovorka vlastnej neschopnosti konať. Koľko krát počujem tú známu vetu: "Nemám čas na .... ". Ako by povedal klasik času máš toľko koľko ho práve máš. A je len na tebe ako ho použiješ. Nie skazenosť sveta ale lenivosť a neochota spraviť pre svoj život niečo je ten problém. Väčšine je to jedno, majú svoju rutinu a tí ostatní ktorý za niečo "zodpovedajú" budú vykrikovať aký je ten svet strašný a tým zakrývať svoju neschopnosť. Lenivosť a neustály trend zbavovania sa zodpovednosti za akúkoľvek cenu je ten hnací motor kola.

[1]: Máš pravdu ale nespokojnosť je len podmienka nutná a nie postačujúca k zmene. Teda, ešte že si nespokojný neznamená že prekročíš tu hranicu a začneš konať. Hodne my to pripomína orwelovské rozdelenie spoločnosti. Uspokojíš sa s tým že nič neurobíš, alebo sa premôžeš a vydobyješ si zmenu. V tomto článku podľa mňa šlo ukázať na to že kopa ľudí sa uspokojí s nič nerobením a budú očakávať že "niekto iný im za nich utrie zadok". Zmena je fajn ale ešte treba "gule".

->cítim naozaj radosť, že som mohol svojou malou slamkou dopomôcť k ďalšiemu parádnemu článku na tvojom blogu ;)

6 KatyRZ KatyRZ | Web | 11. května 2011 v 13:49 | Reagovat

[5]: Alespoň někdo mě chápe ;).

7 jak-jedna-slecna-psala jak-jedna-slecna-psala | 4. ledna 2012 v 21:49 | Reagovat

Já vedle jednoho takovýho věčně nespokojenýho člověka a tenhle text mi mluví z duše... jenom natahuje ruku, ostatní mají podle toho člověka všechno zadarmo a bez práce, pouze on je ten největší chudák. Ten život s tim člověkem je strašnej, ničí tim svoje okolí a vůbec to nevnímá... :(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama