Fejetony, povídky, fotky a ostatní výsledky mé duševní práce ;)

Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše … i v literatuře

4. června 2011 v 14:14 | KatyRZ
Rozhodla jsem se, že se zase jednou vrátím k zářivému Edwardovi, ačkoli tentokrát trochu jinak. Chci se podívat na nárok žen na odpočinkovou literaturu/kinematografii, potažmo na fantasy literaturu/kinematografii a dostat se tak až k nároku na kvalitní fantasy pro ženy.

Tahle myšlenka není z mojí hlavy, už před rokem jsem ideu odpočinkových filmů výhradně pro ženy a dívky našla v recenzi na jeden z dílů Stmívání - autorem byl překvapivě muž. Nedávno jsem na podobnou myšlenku narazila v podání Petry Neomillnerové, která si tak trošku přihřívá vlastní polívčičku že.

Dlouhá léta nebylo nic špatného na akční brakové literatuře (potažmo samozřejmě i filmech) pro muže. Mají přeci nárok si oddáchnout. A tak jsme své muže doprovázely na filmy s Jeanem-Claudem VanDammem a tvářili se, že je to vrchol blaha (ve skutečnosti jsem to tedy byla já, kdo dělal šest let karate a můj tehdá ještě přítel, se mě snažil ulovit na Titanic ;)).


S kým se mohla mladá dívka ztotožnit při čtení Marka Stona? Matně si vybavuji nějakou dlouhonohou snoubenku, která nehrála ani jen druhé housle, hrála asi dvacáté … S kým se mohla ztotožnit při koukání na Terminátora? Sára na nás byla tehdy moc stará a její chladný, logický přístup nám byl zcela cizí (za boha nemůžu přijít s žádným návrhem fantasy filmu z mého mládí, když nechci zrovna vytasit Conana a připadat si jako naprostá vykopávka :D - zcela mimo záznam - kdo z vás viděl film Flash Gordon? No tak nic - tomu teprve říkám nostalgie, jediné co mě hřeje je, že je ten film starší než já, i když jen o rok :D).

Některé ženy jsou stále ještě ženami a jsou na to pyšné. Rády se rozněžní u romantického příběhu, rády sní o moderních princích a jsou rády, když mají doma chlapa, který se o ně postará. Když jsem se chtěla k nějakému tomu snění inspirovat kdysi já, viděla jsem samu sebe jako babo-chlapku se zbraní u pasu (ať už střelnou nebo ocelovou) a nakopávající prdel hordě nepřátel. Co mi zbývalo jiného? Ještě, že se dala číst alespoň ta červená knihovna. Jenže pro fantastu to bylo čtivo k uzoufání nudné. A vy se pánové divíte dnešní vlně osamostatňování žen?

Sláva Stmívání, které přineslo trend červené fantastické literatury a jak říká slečna Neomillnerová - až z toho ty holky vyrostou, stanou se z nich třeba čtenářky "kvalitní fantastiky". Příliv nových čtenářů může žánru jen prospět.

Moc bych si přála, aby se teď roztrhl pytel taky s fantastikou pro dospělé ženy, s fantastikou, která by se za každou cenu nevyhýbala citům a klišé, protože to mají některé z nás rády (a ty co nemají, jsou v pohodě, ty mají co číst celou dobu, ehm), ale ve které by bylo hrdinům víc než dvacet, nemluvili neznámým jazykem ve stylu "mrtě dobrý" a dělo se tam taky něco jiného, než že "děti" bojují proti úplně blbým a nespravedlivým dospělým. Ano, je zřejmé, že mi stačilo přečíst Stmívání, tři díly Školy noci a Zavrženého k tomu, aby mi ta děsivá literatura pro mládež lezla ušima. Je to v mém věku pochopitelné ;).

Škoda, že Anita (Anita Blake - Hamilltonová) začíná být jen o sexu a Tina (Tina Salo - Neomillnerová) je studená mrcha.

Nevadilo by mi přečíst si "dospělou fantasy", ve které by chyběli upíři, ale za to by oplývala jinými kvalitami, a která by ve mně vyvolala nějaké emoce. Jak by se mi líbilo narazit zase jednou na knihu, jakou byla Moreta (Anne McCaffrey), která nebyla o píchání s upíry a dokázala mě rozplakat …

Co si o tom myslíte vy? Mají i ženy nárok na vlastní oddechovky, bez toho aby musely od pseodointelektuálů poslouchat, jak je jejich zábava pokleslá? Vážně si myslíte, že nadšené náctileté fanynky zářících upíru, nevyrostou a nebudou se jednou za svůj vkus stydět? A co my dospělé ženy, které jsem téhle vlně samým zoufalstvím z nedostatku také podlehly? Jsem zavrženíhodné i přesto, že celé roky čteme klasiku žánru?
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Siwa Siwa | Web | 5. června 2011 v 12:34 | Reagovat

Miluju fantastiku (pochopitelně tu pro mládež, je mi patnáct), ale například Stmívání mi vyvolává žaludeční křeče, přestože jsem to nečetla. Jen kousek a stačilo mi to. Všichni o tom mluví, je toho všude plno, knížky s upírskou tématikou vycházejí jako na běžícím pásu a kde je kvalita? Fanoušci např. Stmívání chtějí napsat taky tak "úžasnou" knihu jako ta autorka nevím-jak-se-jmenuje a chtějí to vydat ještě v období, kdy je to "in". Podle mě to pak nemá úroveň, pořád se opakující témata, nemůžu to už číst.

Už dlouho se snažím napsat knížku, pokračuju vytrvale, ale bez upírů apod. Ani se mi to tam nehodí. Chtěla bych s psaním pokračovat i do budoucna a myslím, že s fantastikou nepřestanu, takže snad napíšu i nějakou fantastickou romantickou knížku, protože pochybuju, že mě pak budou bavit tahle témata, co čtu teď, ale kdo ví, že?

Jakožto mladistvá jsem o téhle problematice ještě takhle nepřemýšlela, ale jsem už od přírody taková, že bych chtěla pomoct, napsat nějakou takovou knihu, ale je nesmysl, abych já napsala knihu, kterou by četly dospělé ženy a jak říkáš, vyvolalo to v nich nějaké emoce. Jsem prostě bláhová holka, která chce pomoct v něčem, v čem nemůže, a trápí se tak. Teď tenhle problém nevyženu z hlavy a budu se to snažit nějak řešit, přestože vím, že to nemá smysl. Zatím. Snad za pár let :-D  

Musím ještě pochválit článek. Vážně mě přinutil se nad tím zamyslet a chápu tě, přestože jsem ještě "malé pívo". :-D

2 Siwa Siwa | Web | 5. června 2011 v 12:35 | Reagovat

O-ou, přijmeš mou omluvu za dlouhý komentář? Zase jsem se neudržela a zdlouhavě mlela nesmysly. Můj zlozvyk. :D

3 KatyRZ KatyRZ | Web | 5. června 2011 v 14:46 | Reagovat

[1]: Nejlepší je ta záporná propaganda - já si Stmívání přečetla rok před tím než to vypuklo a po dlouhém upírském půstu, který trval od posledního dílu draculovské série od Nowak, jsem byla nadšená.

4 KadetJaina KadetJaina | Web | 5. června 2011 v 15:54 | Reagovat

Ze série Stmívání jsem přečetla jen Nový Měsíc a to jsem ho koupila v Levných Knihách, protože se mi líbil obal :). Přečetla jsem ho, musím říct, že autorka píše docela čtivě. Nápad mě ale nenadchl, o upírech jsem četla už dosti ptákovin, ale k Stmívání bych se nevrátila. Už jen proto, jak je to profláklé po světě, nemám ráda něco, čemu se dělá přehnaná reklama.
Babochlap? Taky jsi? 8-)
Jakožto ubohé sedmnáctileté štěně si nedokážu nějak moc představit "literaturu pro ženy." Čtu Stephena Kinga, WoWkařský knížky, sem tam něco od Fantom Printu a proto se i moje psaní ubírá směrem horor/fantastika. Myslím ale, že jsem pořád u těch "náctiletých zachraňujících svět," i když většinou potřebují zachránit oni. To bude asi věkový problém, nemůžu psát za třicetiletou ženu, protože se neumím vžít do třicetileté ženy, co má něco za sebou. :-? Dlouhá to cesta k psaní.

5 KatyRZ KatyRZ | Web | 5. června 2011 v 16:01 | Reagovat

[4]: To je právě ono - před Stmíváním, těch "upírských ptákovin" na našem trhu bylo zatraceně málo - po Stmívání je jich na našem trhu až moc ;).
King je na mě moc strašidelný, já čtu Barkera (o kterém sám King mluví, jako o svém nástupci, ale podle mě je míň napínavý a víc fantastický), z wow série jsem si taky pár dílů přečetla, mám ráda dark fantasy, čisté horory ne. Ale to nemění nic na tom, že bych si s chutí občas přečetla i něco naplněného těmi kladnými emocemi.
Tak mi asi nezbývá nic jiného, než si takovou knihu napsat sama ;) :D.

6 Daletth Daletth | E-mail | Web | 8. června 2011 v 11:41 | Reagovat

Tak já Stmívání četla hodně brzo, těsně poté, co u nás vyšel první díl, a taky jsem byla nadšená. Jenže, jak je toho všude hafec, je mi z toho šoufl, protože ta úroveň dalších děl je strašná... V tomhle souhlasím se Siwou.
Mně bylo vyčteno, že můj "román" Nevěsta císařství je romantická slátanina. Já měla zrovna potřebu si ale něco takového napsat (a potažmo přečíst :-D). Dobře, hrdince je cca 23 a hrdinovi 26, takže úplně dospělí nejsou (ale já taky ne, takže na to snad mám ještě chvilku nárok :-D), ale nejsou to zas úplně patnáctileté děti. A všichni mi psali, že se vezu na vlně Stmívání apod., totéž u Lovců zatracených (co má démon a padlý anděl společného s upíry - podotýkám, že v té době - začátek roku 2008 - se teprve rozjíždělo Stmívání a andělé a démoni v literatuře zas tolik nebyly). Proto se možná ty rozumné ženy, které by tu oddychovku pro dospělé ženské napsaly, trochu bojí, aby nebyly srovnávány s dnešním brakem.
Já si k odpočinku čtu Knaaka (WarCraft - a je to super) nebo DragonLance a poslouchám taky, že čtu debilní věci (citace), které nemají hodnotu a dneska jsou směšné atd. atd. Jenže málokdo z těch, kdo DragonLance zatracují, si je vědomo toho, že když ty knihy byly napsány, spousta z nich ještě byla na houbách... A Knaak - prý se veze na popularitě WoW, ale nikdo už nevidí, že má vlastní desetidílnou sérii... Ale to jsem trochu odbočila...
Zjevně, pokud budeš chtít dospěláckou odpočinkovku pro ženy, budeš si ji muset napsat :D

7 KatyRZ KatyRZ | Web | 8. června 2011 v 14:51 | Reagovat

[6]: Však já už to taky nemůžu ani vidět :D. Čeho je moc ...
Ode mě se kritiky za svůj pokleslý vkus nedočkáš. Já jen říkám, že by k tomu měl člověk přečíst taky něco jiného, což ty děláš.
Když mě už ta moje knížka leze ušima :(.

8 Daletth Daletth | Web | 8. června 2011 v 17:33 | Reagovat

Ano, čtu Edingse, Feista, Martina, Tolkiena, Holdstocka, Sapkowskiho, Zelaznyho, Stokera, Lewise, Le Guinovou, Moorcocka a jim podobné..., tak snad mi bude odpuštěna nějaká ta pokleslá literatura :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama