Fejetony, povídky, fotky a ostatní výsledky mé duševní práce ;)

Umění za prachy

30. července 2011 v 15:47 | KatyRZ
Určitě se ani vám nevyhnulo setkání s nějakým tím upozorněním na krádeže filmů, hudby, knih … (kteréžto mě v podobě krátkých klipů mimochodem vytáčí natolik, že mě dokonce odrazuje od koupě originálních DVD i kdyby to bylo za pár korun) - porušování autorských práv. Ano vzpomeňme si i na velkou kauzu v autorském klubu.

Já se právě zabývám myšlenkami na to, proč mi vlastně vadí zkopírování cizího obrázku bez zdroje, zatímco nad tím, že si někdo stáhne velký hollywoodský trhák se ani nepozastavím. Proč když jsem se tu drala za práva neznámých umělců, se rozčiluji nad kauzami milionových odškodnění za uniklý zisk filmových společností (mimochodem komu nepřijde na hlavu, chtít po ženě v domácnosti miliony za to, že na peer to peer síti, nasdílela pár filmů a vůbec bych se nedivila, kdyby to bylo skutečně nevědomky).


A víte, na co jsem přišla? Každý "umělec", který dělá umění pro umění. Umění proto, aby rozdávalo radost, ať už samotnému umělci nebo ostatním, si zaslouží jedno naprosté minimum - svoje jméno u svého díla. Hudebník, který vydá své první cédéčko, a když se ho zeptáte, kde byste ho mohli koupit, ho hrdě vyndá z kapsy a řekne "tady," tak takový si podle mě zaslouží, abych já vytáhla peněženku a cédéčko mu zaplatila, protože do něj vrazil mnohem víc, než na něm vydělá. Takovému umělci zasvítí oči, trošku se ošije a bude přemýšlet, jestli je dost dobrý, aby si vaše peníze zasloužil.

Na druhou stranu někdo, kdo přijde se zvrácenou logikou ušlého zisku (no teda pardon, ale když chci nějaký film opravdu vidět, jdu na něj do kina a pokud mi za to nějaký nestojí, nepůjdu na něj jen proto, že jsem na netu nenašla odkaz ke stažení) namísto toho, aby se prostě smířil s tím, že jsou taky tací, kteří mu za to jeho "umění" platit nechtějí. Někdo, kdo na svém díle vydělá tolik peněz, že už nadosmrti nemusí pracovat a přesto se klepe vzteky, že nemá ještě víc. Tak takový umělec by si měl možná vzpomenout, proč svou práci vůbec začal dělat.

Já vím, já vím. Však to vůbec není o umění, ale o velkých společnostech, kterým jde jen o peníze a pro to mě takové pirátství neštve.

Dneska asi budu znít jako idealista, ale mají vůbec ti milionářští umělci morální právo, někoho žalovat o ušlé zisky z něčeho, co by mělo být ze srdce a pro potěchu druhého?
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Siwa Siwa | Web | 30. července 2011 v 16:14 | Reagovat

Máš pravdu. Tohle také nepochopím. Jaká ztráta, proboha? Když je CD za 800 korun, nekoupím si ho, protože na něj prostě nemám. Stáhnu si ho. Ale kdyby nebyla ta možnost stáhnutí, stejně si to CD prostě nekoupím. Takže o nic vlastně nepřišli. (Vysvětlila jsem to srozumitelně, nebo to jsou nesmysly :-D) Myslím si, že těm milionovým společnostem neuškodí, když se někde ten jeden milion ztratí a zůstane u normálních lidí, kteří si za ty peníze koupí chleba a pár dalších věcí, zaplatí dětem potřebné věci do školy a nechá si něco stranou, aby jejich potomci, až vyrostou, měli něco do začátků.

2 KatyRZ KatyRZ | Web | 30. července 2011 v 16:27 | Reagovat

[1]: Chápu tě - myslela jsem to stejně ;).

3 Polgara Polgara | Web | 30. července 2011 v 18:22 | Reagovat

S tím souhlasím. Vyhovují mi ceny cd, které jsou v levných knihách a někdy se tam najdou i dobré kousky. Většinou si počkám až ten humbuk okolo novinky opadne a je to k sehnání levněji. Ale někdy se taky nevyhnu tomu, abych si něco stáhla.
Nejsem žádný milionář a cd dnešních známých zpěváků mi přijdou předražená, obzvlášť když jsou na nich třeba jen tři písničky. Anebo filmy, ty ceny za dvd jsou taky šílené.

4 R. R. | E-mail | 31. července 2011 v 14:28 | Reagovat

Ahojky Katy,chtěla bych Tě o něco poprosit,jsem v jedné soutěži o mobil,který bych v případě výhry chtěla věnovat kamarádce,které jej ukradli začátkem léta a rodiče jí na novej nedají. K tomu abych vyhrála,ovšem potřebuju získat o dost víc bodů než mám teď.Tak jsem Tě chtěla poprosit zda bys mi nepomhla se soutěží tím,že bys tady zveřejnila článek s odkazem.Byla bych ti za to vděčná,moc by mi to pomohlo a udělala bych za to na oplátku cokoliv.Kdyžtak se mi prosímtě ozvi na mail pro více infa.Děkuju předem,jeslti si tohle aspoň přečteš a případně se ozveš. R. :)

5 Cirrat Cirrat | Web | 1. srpna 2011 v 11:16 | Reagovat

Co se mně týče, mají. Ti milionářští herci sice vydělávají hafo chechtáků, zároveň ale prakticky obětovali svůj život a svoje soukromí veřejnosti, kterou hraním baví. V bulváru se málokdy rozebírá, co měla na sobě stará Blažková z Horní Dolní nebo Mařena z kravína (obrazně řečeno), zatímco Nicol Kidman a spol. to schytávají zleva-zprava. Proč tolik umělců a herců pošlo v raným věku? Protože neunesli svůj životní styl - Kurt Cobain, Amy Winehouse, Heath Ledger... Nedali ten obrovskej tlak z okolí a to, že si sami se sebou nevěděli rady.
Nevěry Franty Vopičky zdaleka nikoho nezajímají tak, jako s kým spí Brad Pitt nebo Michael Jackson.
Většina herců byla nebo ještě i pořád je rozbitá, přepracovaná, nevídají své rodiny a podobně.
Já bych s nima neměnila ani za ty částky, co dostávají. A proto si i hollywoodský trháky kupuju na DVDčku v Bontonlandu nebo na ně chodím do kina - nehledě na to, že stahování fakt nemám ráda...

6 KatyRZ KatyRZ | Web | 1. srpna 2011 v 14:56 | Reagovat

[5]: Jistě máš v něčem pravdu. Na druhou stranu si myslím, že v tom jsou ještě dva zádrhely. Tím prvním je, že právě ty přemrštěně velké peníze jim kazí život. Je to všechno se vším. A ta druhá věc je, že spousta těch "hvězd" se snaží do bulváru dostat úmyslně a opět je to o penězích (nemluvě o tom, že se mi nad tím takhle špatně přemýšlí vzhledem k tomu, že mě nezajímá ani to s kým spí Franta a ni to s kým spí Brad ;)).  
Kdybys to brala takhle - spousta neúspěšných umělců zašla na neúspěch, spousta obyčejných lidí se zase složila z něčeho jiného... Pořád považuji výdělky z filmů za přemrštěné vzhledem k tomu, kolik si vydělá třeba hasič riskující život pro druhé, musející být v pozoru ve dne v noci... Ale to už bychom se dostali moc daleko. Chápu tvoji úvahu, ale myslím si, že kdyby nebyli tak nenasytní (a že tady nejde o herce, ale spíš o filmové společnosti), tak by třeba celý filmový průmysl nebyl takové halooo a nebyl tak náročný.

7 Cirrat Cirrat | Web | 1. srpna 2011 v 20:03 | Reagovat

[6]: Ok. Akorát připomínám, že většina lidí si pod pojmem filmová společnost představí nějakýho vyžranýho rádobybankéře s drahým doutňasem v hubě a sklenkou drahýho koňaku.

Jenže:

To máme programátory, grafiky, kameramany, zvukaře, kostyméry, švadleny, maskéry, holiče, maskéry na speciální efekty, kaskadéry, stavěče "bedňáky", statiky, zdravotníky, catering, metaře, uklízečky, vyhledávače nových lokací... A to jsem určitě nevyjmenovala všechno, a ti všichni se musí zaplatit, a to ještě než jde film pomalu do kin, natož než si na sebe vydělá. To celý pošle dotyčnou producentskou společnost (včetně účetních, sekretářek a recepčních) do mínusu, ze kterýho se potom chtějí logicky dostat a logicky ještě by chtěli do plusu...

Takže, i když vynecháme honoráře herců, o kterých se nejspíš neshodnem, ona ta povšechná filmová společnost je ve skutečnosti složená ze spousty malých a normálních lidiček, bez kterých by se milí ředitelé a manažeři mohli jít zahrabat. A ti všichni chtějí jíst a mít kde bydlet... :-)

8 KatyRZ KatyRZ | Web | 1. srpna 2011 v 20:08 | Reagovat

[7]: Samozřejmě - a ti všichni dostanou z výdělků pakatel, protože "na nich to přece nestojí" ;).

9 Cirrat Cirrat | Web | 1. srpna 2011 v 20:17 | Reagovat

[8]: Hele, jak kdy :-) Pár lidí od filmu z různejch štábů znám. Je to prostě podle zakázky a smlouvy, jako všude. Ale rozhodně to není tak, že by se ti lidi nechali odírat - drtivá většina z nich si je sakra vědomá toho, co umí a co ne, a jen tak si sr... dělat na hlavu taky nenechaj. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama