Fejetony, povídky, fotky a ostatní výsledky mé duševní práce ;)

Listopad 2011

Dnešní doba „chemická“

30. listopadu 2011 v 19:26 | KatyRZ
Vždycky jsem patřila k těm "naivním" lidem, kteří odmítali byť jen přemýšlet o všemožných konspiračních teoriích, patřila jsem k těm, kteří věřili, že volba Miss je spravedlivá a že lidé neupřednostní peníze před zdravím ostatních. Věřila jsem (a vlastně v mnoha ohledech stále ještě věřím), že lidé jsou v podstatě dobří.

Spousta věcí mě ale v poslední době nenechává chladnou. Tak třeba potraviny. Všechno nacpané až po okraj chemií. Všemožné přídavky, které zlepšují chuť, ale rozhodně ne kvalitu. O příchutích potravin nerozhodují potravinové příměsi, ale chemik. Reklamy, které vás přivádí k tomu, že bez jogurtu nemůžete žít a někde v koutku novin zastrčený, nenápadný článek o tom, že nic se nesmí přehánět a i přemíra jogurtů, které nebyly přirozenou součástí stravy našich předků, může škodit.

Anne McCaffrey - Drakeni z Pernu 3: Bílý drak

28. listopadu 2011 v 19:57 | KatyRZ |  Recenze - knížky a příležitostně i nějaký film
Takže prozatím poslední recenze k pernské sérii. Díly, které těmto předcházely včetně dojemé Morety a Nerilky mám sice přečtené, ale je tomu už nějaký ten rok - k napsání recenze bych si je musela zopakovat ;). K pokračování jsem se ještě nedostala. Určitě se ale velmi brzy dočkáte recenze na další knihu Anne Mc Caffrey - tentokrát na scifi Rowana.

Bílý drak je malý, ale šikovný

Třetí díl pernské série nese název Bilý drak podle Rutha zakrslého draka, kterého zachránil mladý Pán Jaxom při líhnutí v Bendenu. Tito dva jsou také hlavními hrdiny knihy, která nás zavádí zpět do světa, který je chráněn před hrozbou z nebes draky a jejich jezdci. Jenže Jaxom, jako čekající pán Ruathy se nemůže stát právoplatným dračím jezdcem a riskovat svůj život v boji proti vláknům. Pán Lytol, Jaxomův poručník se o svěřenou držbu stará přímo ukázkově a tak se Jaxom věnuje studiu a péči o svého draka. Co si má ale se svým životem počít? Jak se zbavit toho pocitu zbytečnosti a nanicovatosti, který ho v poslední době ovládá? Bude mu ke štěstí stačit přidat se k průzkumu jižního světadílu nebo se v jeho žilách nezapře hrdinství ruathské krve?

Anne McCaffrey - Drakeni z Pernu 2: Dračí skok

27. listopadu 2011 v 12:00 | KatyRZ |  Recenze - knížky a příležitostně i nějaký film
Když už jsem se minule pustila do přesouvání recenzí Pernské série, neskončím přeci na začátku...

Stále stejně originální a napínavé pokračování

Druhý díl série Drakeni z Pernu nese název Dračí skok. Ocitáme se v něm zpět na Pernu sedm oběhů poté, co weyrena Lessa učinila ten neuvěřitelný let mezi časy a přivedla do své přítomnosti weyry, jež nepochopitelně zmizely před čtyřmi sty oběhy. Záchrana, kterou tenkrát představovaly tisíce draků, kteří se objevili na obloze, pomalu dostává trpkou příchuť. F´lar tenkrát předal velení nad Pernem zkušenějším pamětníkům a učinil tak rád. Jejich zkušenosti v boji s vlákny byly nedocenitelné. Dokážou se ale pamětníci vyrovnat se změnami, které za čtyři sta oběhů na Pernu nastaly? A existuje opravdu řešení, které by ukončilo teror vláken padajících z Krvavice, jednou pro vždy?

Sychrov - co se skrývá v mlze?

27. listopadu 2011 v 11:53 | KatyRZ
Fotek tohohle zámečku s modrou oblohou na pozadí mám hromady. Takže když jsme se k němu prodírali mlhou, docela jsem se na tu změnu těšila. Netuším, jestli se na vás ta tajemná atmosféra zamlženými fotkami přenese...Starý velikán...

Pernští draci žalostně troubí

24. listopadu 2011 v 20:32 | KatyRZ |  Recenze - knížky a příležitostně i nějaký film
Jsem si jistá, že všichni draci Pernu žalostně troubí a jejich jezdci s nimi sdílí bolest. Všichni obyvatelé weyrů, stejně jako ti v držbách vzpomínají. Mistři harfenického cechu skládají balady na počest svojí stvořitelky a opíjí se přitom bendenským vínem...

Původně jsem dnes měla s blogem jiné plány, ale zjistila jsem, že před pár dny zemřela jedna z mých oblíbených autorek fantastiky. Dožila se požehnaného věku 85-ti let a napsala mimo jiné jednu z nejoriginálnějších "dračích" sérií. Jak tedy lépe uctít její památku, než si její dílo připomenout...

Anne McCaffrey - Drakeni z Pernu: Dračí let


Na tuhle recenzi se moc těším. Drakeni z Pernu totiž patří k mým nejoblíbenějším knihám, ke kterým se stále ráda vracím.

Píseň ledu a ohně - Nejlépe hodnocená fantasy série poslední doby

21. listopadu 2011 v 20:44 | KatyRZ |  Recenze - knížky a příležitostně i nějaký film

George R. R. Martin - Hra o trůny 1 a 2, Střet králů 1 a 2, Bouře mečů 1 a 2, Hostina pro vrány 1 a 2

(Přesouvám recenzi z druhého blogu - takže počítejte s tím, že informace v ní obsažené mají nějaký ten pátek. Série právě teď, na základě úspěchu seriálu HBO Hra o trůny, vychází znovu nerozdělená.)

Jedná se o prozatím osmi svazkovou (v originále jen čtyř svazková, ale pro český trh každá z knih rozdělena na dvě části) sérii z pera George R. R. Martina, která vyšla pod názvy Hra o trůny, Střet králů, Bouře mečů a Hostina pro vrány.

Tak se do toho pusťme. Máme tu dopodrobna rozpracovaný fantasy svět, který je plný malých i velkých lidiček, rytířů jejichž čest je nebo také není na prvním místě, pravých dam v lesklém brokátu a jejich sester s dýkou za pasem. Máme tu království plné věřících, ačkoli ne věřících ve stejné bohy a stejné cíle. Máme tu hrady plné oddaných poddaných, stejně jako jsou plné pletichářů. Máme tu obrovskou zeď z ledu, která naše lidičky, rytíře, dámy i ty ostatní ochraňuje před nájezdy divokých lidí ze severu … jsou ale "divocí" to jediné, čeho by se naše království mělo bát? Jsou příběhy o Jiných, Dětech lesa, obrech a měničích, kterými nás straší stará chůva před spaním jen vymyšlené báchorky? Jsou draci, kteří sloužili starým králům, navěky vyhynulý rod? A co na nás asi čeká v zemích za mořem?

Podzimní krajinou

7. listopadu 2011 v 19:32 | KatyRZ
Kouzelné pozdně podzimní pozdní odpoledne v Jizerkách ;)... Mimochodem byli jsme jen nad Jabloncem na Černé studnici, ale stihly mi přijít dvě uvítací esemesky. První mě vítala v Německu a druhá pak v Polsku.


Cesta...

Jsou děti konec života, jak ho známe?

3. listopadu 2011 v 19:34 | KatyRZ

Proč si proboha některé ženské myslí, že s příchodem potomků, musí svůj život měnit od základů? Když přijdou děti, není čas na záliby? Není čas na pěkné chvilky s partnerem? Není čas na nic? Tak tenhle přístup vám tak akorát zničí vztah. Může se z vás sice stát super-matka (ačkoli o tom stejně pochybuji - děti musí mít taky nějaký prostor pro sebe a svou samostatnost), ale tahle vaše role zapudí roli manželky/partnerky. Ženská, která neumí nic jiného, než lítat kolem domácností a dětí a vrhat na chlapa vyčítavé pohledy, že on si na sebe ten čas udělá, zatímco ona nemůže, ztratí velmi rychle svou přitažlivost.

Ano, jistě po narození dítěte může nastat situace, kdy je žena vyčerpaná a vůbec všechny změny, jak hormonální, tak ve stylu života se na její psychice podepíšou. Na začátku je potřeba dát si dostatek času na aklimatizaci, i kdyby to měly být měsíce, ale tvrdit chlapovi po čtyřech letech, že stále ještě "po porodu" nemáte chuť na sex je vážně trochu moc.

Východ slunce v makro fotkách

1. listopadu 2011 v 21:30 | KatyRZ
Slunce, osuš nás...


Východ slunce podruhé - méně barev...