Fejetony, povídky, fotky a ostatní výsledky mé duševní práce ;)

Kdo pomůže pisálkům?

11. prosince 2011 v 12:09 | KatyRZ |  Psaní o psaní
Právě publikuji jednu ze svých povídek, a jak je zvykem napjatě očekávám, jestli se najde někdo, kdo by se mi k ní vyjádřil. A co se nestane. Minutu poté, co vyjde text, který určitě nikdo za minutu přečíst nestačí, objevím pod povídkou komentář: "Pěkné." Máte takové komentáře pod svou prací i vy? Máte z nich radost? Cítíte se polichoceni? Jak je vidíte vy? Cítíte potřebu kritiky jako něčeho, co vás posune dál?


Další věcí je, že spousta lidí, kteří kritizovat umí, se kritizovat po špatných zkušenostech bojí. Takže milí zlatí, pokud pod svou povídkou najdete komentář, který říká, tohle a tohle mi nesedí, nenadávejte. Pokud vás komentář rozhořčil, máte pocit, že to není pravda, že váš text čtenář/kritik špatně pochopil, že vy jste to řekli dobře a on je vlastně úplný blbec, pak neodpovídejte. Nechte komentář být a den si o něm popřemýšlejte. Odpovězte teprve, až vychladnete a srovnáte si pořádně v hlavě, jestli na něm přeci jen nemůže být trochu pravdy. Pak teprve za komentář poděkujte, protože když to neuděláte, příště k vám kritik nepřijde a nepomůže vám.

Mně osobně strašně pomáhá s kritikem diskutovat, ačkoli málokterý z nich má na něco takového čas. Je to ale skvělá věc. Pokud vám kritik napíše, tohle a tohle je divné a vy mu napíšete, jak to vidíte a on vám poté oponuje - pomůže vám to srovnat si myšlenky. Nikdy k tomu ale nesmíte přistupovat stylem, já mám pravdu, já vím, jak to je a on ne. Jde totiž o to, že vy víte, jak to je, ale napsali jste to tak, že to čtenář nepochopil! To je to podstatné! To je to o co jde! Jde o to, abychom se naučili obrazy v naší hlavě, ty skvělé příběhy, převádět do povídek tak, aby byly pochopitelné a uvěřitelné. Samozřejmě, že naše pokusy o umění stále musí dávat prostor čtenáři pro použití jeho vlastní fantasie, a tudíž dva lidé nikdy nevidí jeden příběh zcela stejně. Základní kameny příběhu by ale z textu měly být k pochopení.

Samozřejmě se vám může také stát, že vám někdo zkritizuje něco, co bylo vlastně úmyslem - tady jde pak o to, umět to podat tak, aby byl úmysl zřejmý. V opačném případě je kritika též na místě. Takže já jsem například poučena, že do soutěže typu Žoldnéřů fantasie musím posílat povídky, ve kterých beru své hrdiny vážně místo, abych je psala trochu nereálně, ale pro mě zábavně ;).

Spousta začínající pisálků ke svým textům navíc přistupuje sadisticky ve stylu, jestli tam mám chybu, tak mě to nesere. Já se přiznávám, že mě dokáže naštvat, když mám v textu jednu dvě chybky a někdo můj text kvůli tomu odepíše. Nikdo nejsme neomylní to za prvé, a za druhé existují i lidé, kteří se s citem pro pravopis nenarodili a dá jim tudíž strašně moc práce, aby svou povídku zredukovali, alespoň na tu jednu dvě chyby (těm, co jim jde čeština takříkajíc sama, se to potom machruje :(). Jenže každý pisálek, který to se psaním myslí vážně by si měl uvědomit, že pravopis k tomu prostě patří a s textem, který nemá nejen pravopisně správně, ale také správně naformátovaný atd. - díru do světa neudělá.

Stejně jako vám se stránkou obsahovou může pomoci kritik, může vám stejně tak se stránkou pravopisnou a formální pomoci korektor. Pokud se vám od korektora vrátí váš mnohastránkový text, který se hemží stále těmi samými chybami, a pokud vy si dáte tu práci a chyby opravíte (věřte tomu, že je to nehorázná otrava) - pak jste na dobré cestě ty samé chyby znovu neopakovat ;).

Já využívám služeb této mladé dámy (Daletth), jako korektorky (pokud to tedy někoho zajímá ;)).

Jak to vidíte vy? Zahlasujte si v anketě (je to má první, tak mi odpusťte nedostatky) a přidejte komenty. Určitě vám zjednodušené odpovědi nebudou vyhovovat ;).
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Aailyyn Aailyyn | Web | 11. prosince 2011 v 12:46 | Reagovat

Přestože literatuře, troufám si, říct, trochu rozumím, přestává mě zvolna bavit s kýmkoli o ní diskutovat. (A svému psaní jsem si nejpřísnějším kritikem.) Tím méně se sortou lidí, kteří zkoušejí na amatérské úrovni psát. Šolíchat někomu ego, že "no, vlastně, na to, že jsi amatér, je to docela dobrý" prostě neumím. Já už jsem pár knih v životě viděla a přečetla a rozdíly v kvalitě prostě tak nějak vidím. Jenže spousta lidí se urazí a má pocit, že to člověk nemůže takhle poměřovat. Že na amatéry by měl existovat metr v duchu "na amatéra dobrý/blbý". V žádným případě. Jestli to chce člověk někam dotáhnout a psát dobrou literaturu, tak to holt musí překousnout. Btw. řekla bych, že spousta pisálků (což nemyslím pejorativně, říkejme tak prostě lidem, kteří se takhle amatérsky pokoušejí psát), si není jistá, jestli vlastně chce psát dobrou literaturu. Jejich snem je dejme tomu vydat knihu, být čten. Asi by bylo naivní, myslet si, že dneska dosahují závratných prodejů po literární stránce vyložené skvosty. To je další problém.

2 CrazyB CrazyB | E-mail | Web | 11. prosince 2011 v 12:47 | Reagovat

Tak já osobně rozhodně potěšená nejsem z komentáře, který napsal autor, jenž možná ani neví, o čem článek je! Pro mě je to prostě jen další otravná reklama. :/
Jsem ráda, když mi někdo napíše, že se mi článek povedl, atd., ale radši jsem, když mi něco vytkne. Je to asi zvláštní, ale já spíše čekám na takovéhle komentáře. :)
A ty pozitivní jsou pak jen dobrým výsledkem! :)

3 Arvari Arvari | E-mail | Web | 11. prosince 2011 v 13:03 | Reagovat

Jojo, když u povídky po půl minutě uvidím komentář 'pěkný', jsem docela zklamaná. Když se pak vyskytne někdo, kdo fakt okomentuje k věci, mám z toho ale zas o něco větší radost. Ale zas abychom nekřivdili, ono je možný, že obyčejnej čtenář nechce vymeješlet nic moc jinýho než to 'pěkný'. Smutný, ale je to tak. :-D
Jinak, zas se musí brát kritika a kritika. Ono když to deset lidí pochopí a jeden vůl ne, nemá moc cenu se jedním volem (co se po tobě ještě s chutí sveze) ani zabejvat. Ovšem když to pochopí jeden člověk a deset ne, asi by to řešení chtělo. :-D Ale pravda, diskuse pomáhá. I když z toho někdy vyleze jen to, že kritikovi se nelíbí ta jedna věc, co prostě nejste ochotni změnit. Mně jednou takhle vytýkali, že moje postava gaye je moc stereotypní a zženštilá. Ano, já vím, napsala jsem ji takovou. Víte, někteří gayové takoví prostě JSOU.
Pravopis, s tím problémy nemám, až na čárky a občasně ujeté mě/mně. Víc mě trápí překlepy, když už. Ale teda jako můžeš mi věřit, že když mi někdo napíše, v komentáři nebo soukromě, že mám v textu pravopisnou chybu nebo překlep, hned to letím opravovat. :-D Ani by mě nenapadlo prohlašovat, že na chyby kašlu, protože u jiných jsem na ně jak pes, u těch hodně velkejch hrubek se ošívám a v momentě, kdy jich je víc nebo ve víc příspěvcích, ten člověk u mě prostě padá...
Vlastně by mě práce korektora dost bavila, i když by byla poměrně stresující... :-D

4 Kimberly B. Kimberly B. | E-mail | Web | 11. prosince 2011 v 13:21 | Reagovat

Je pravda, že komentář s obsahem jednoho, či dvou slov na způsob "pěkné!", občas potěší a pohladí duši, nicméně dobře míněná kritika od člověka, který onomu tématu rozumí, nebo se alespoň snaží autora textu a samotný text pochopit, je pravděpodobně cenější.
Na druhou stranu nesnáším bezhlavé kritizování bez odůvodnění. Když ti někdo k dobře míněnému a delší dobu tvořenému, hezky promyšlenému textu napíše, že to je fakt sra*ka, asi mu nepoděkuješ za kritiku. Takové "profíky" mám chuť uvrhnout do pekel!
Proto musím poznamenat, že oceňuji promyšlenost tvého textu. ;-)

btw, Osobně by mi korektor textu asi lezl na nervy, jelikož jsem poměrně hrdý člověk... Nicméně naše profesorka češtiny by se takřka dala překousnout - také si k ní občas chodím pro radu. Ale s kritikem po stránce obsahové bych jistojistě vycházela velmi dobře, protože ať se snažím, jak se snažím, občas mi nějaká ta chybka ujede... Nicméně, kde ho najít?!

5 Tabitha ren Moore Tabitha ren Moore | Web | 11. prosince 2011 v 13:28 | Reagovat

Kritika mi nevadí, jen nemám ráda ty komentáře o jednom slově a podobně, to mi moc nedá, neřekne mi to, jestli se to líbí a nebo nelíbí, co bych měla zpelšit a podobně. Co mě pěkně štve jsou lidi, co mi hned píší, že ta a ta věta má divný slovosled nebo složitost, ale už si nvšímají, že třeba celá povídka je v tom duchu napsaná a tudíž je to tak schválně. Ale ze všeho nejvíc mě štvou ti úžásňáci co mi pod kilometrovou povídkou napíšolu jen " ve třetí větě máš špatně čárku", kruci psaní není o tom, že mám někde špatně interpunkci, sekne se každý a pokud nemám chybu všude, což nemívám, protože si to po sobě vždy čtu, tak fakt nepotřebuju upozornění na jednu hloupou chybu, kterou ostatní ani nepostřehnout. Takové komentáře mi nic nedají..

6 Matthias Matthias | E-mail | Web | 11. prosince 2011 v 13:45 | Reagovat

Kritika je skvělá, ale pořádné, konstruktivních a propracovaných je jako šafránu. Taky mě dovede naštvat, když někdo napíše "v prvním odstavci je chyba, dál nečtu!", tak ať mi to nepíše, ne? Co je mi po jeho myšlenkových pochodech? Hlavně když to pak dožene do extrému typu "máš tam chybu" -> vůbec neumíš psát...
To mi jeden šourek furt předhazoval, jak vůbec neumím psát a píšu na prd a já ho zkoušel vyslechnout, že se k něčemu doberu a jedinej jeho podklad byly dvě slova, co se opakovaly v jedné větě 2x...

Jinak oceňuji, když se kritik snaží, ale někdy spíše je to ke škodě. Hlavně když je příliš obecný a nedokáže napsat detaily. Jednou mi třeba kritik řekl, že moji čtenáři nejsou blbci a že věci nemusím vysvětlovat tak polopatě a já se ho ptal, kde přesně nebo co tím myslí. A on nic, ticho po pěšině. Mně to pak vrtá hlavou a čtu to furt dokola a nevím... Chápu, že vypíchnout konkrétní větu je docela drbačka... i tak to štve...

Stejně tak je "gramatická chyba" nebo "stylistická" taky moc obecný hodnocení. Já si z toho nic nevezmu, nevím přesně, kde jaká chyba je a neumím si ji najít. A co se týče stylistiky, tam bych taky potřeboval slyšet třeba "ještě bych se trochu zamyslel někdy nad slovosledem" nebo "navazovat na sebe melodičtějšími slovy"... ale že je tam prostě "stylistika občas blbě" mi řekne tolik, asi jako právě to "pěkné"

7 Chloë Noir Chloë Noir | Web | 11. prosince 2011 v 13:46 | Reagovat

Také komentáre typu "pekné" nemám veľmi v láske, najmä ak je to on niekoho neznámeho. U pravidelných čitateľov by som mala aspoň nejakú tú malú istotu, že to mysleli úprimne, ale pri blogeroch z rôznych pixelkových blogískov mi príde zaťažko veriť, že si prečítali viac ako len jeden odstavec (v najlepšom prípade).
Ja takýmto "chválam" zvyčajne neverím a to nielen pri blogu, ale celkovo, občas mám pocit, že mi ľudia chvália niečo alebo zo súcitu, alebo preto, že sme kamaráti tak je to ich povinnosť.
Myslím, že kritika, samozrejme konštruktívna, najlepšie pomôže, najmä začiatočníkovi (vážne, neustále krásne, pekné a podobné by v nich mohlo vyvolať prílišné sebavedomie :D). Ja sa snažím ju brať, preležať si ju v hlave, popremýšľať nad ňou a nad možnosťou zmeny...samozrejme, nie vždy to aj spravím, zčasti z lenivosti a zčasti z toho, že aj keď sa mi oprava kritika možno aj pozdáva, môj  originál sa mi pozdáva viac :D
Čo sa korektora týka...tak myslím, že s pravopisom mi to celkom ide, až na tie prekliate čiarky, ktorých pravidlá používania som už dávno zabudla (no...v nemčine sa používajú trochu inak..kto s to má všetko sakra pamätať?! :D), ale som rada, ak sa nájde niekto, kto ma na nejakú chybu upozorní (raz som namiesto deathrock napísala eatrock, čo je rozhodne dosť vtipná chyba :D )

8 Aailyyn Aailyyn | Web | 11. prosince 2011 v 13:59 | Reagovat

Já mám hlavně pocit, že každý, kdo se alespoň trošku zajímá o literaturu, tudíž čte a disponuje jistým rozhledem, taky zkouší psát. No a kde pak brát ty lidi, co nepíšou, ale byli by ochotni si trpělivě literární dílko přečíst a zhodnotit a psavce někam posunout. Když to přeženu, tak kdekdo píše, ale kdo vlastně ještě čte? Už vím, proč nám jeden přednášející tvrdil, že Češi jsou národ grafomanů. (Slovenská kolegyně komentující promine. :-) ):-D

9 Eloush Prdloush Eloush Prdloush | E-mail | Web | 11. prosince 2011 v 14:01 | Reagovat

Popravdě... Nad korektorem jsem ještě nikdy nepřemýšlela. Ale pravda je, že já problém s pravopisem nemám. Občas mi sem tam něco ulítne, to ano, ale většinou pravopis zvládám.

10 Le fille Ash Le fille Ash | Web | 11. prosince 2011 v 14:07 | Reagovat

Kritika je velmi důležitým prvkem při psaní a při tom, když se chce autor zlepšit, protože vždy je co vylepšovat. (Jak já ráda říkám: Všechno může být ještě lepší!) ;) Ale na druhou stranu jsou také stejně důležité komentáře "obyčejného" čtenáře, který ovšem dílo opravdu přečetl a udělal si na něj vlastní názor a dokáže ho nějakým způsobem zhodnotit. Teď tedy v žádném případě nemluvím o komentářích typu: Pěkném, super... Ty mi opravdu hodně "pomohou"... A teprve po tom, co jsou pod dílem tyhle dva "typy" komentářů, mohu z nich udělat jakýsi určitý.. možná bych to nazvala... průměr. Tedy něco mezi tím... :-)
Ale to je jen můj názor.

11 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 11. prosince 2011 v 14:13 | Reagovat

Ono zase na druhou stranu mnozí autoři kritický komentář, když jim nejde pod nos, smažou.
Noticka "pěkné" může být chápána ve smyslu "Kilroy was here".
A kritika = hodnocení, takže i to "pěkné" je určité vyjádření.

12 Fee Fee | Web | 11. prosince 2011 v 14:39 | Reagovat

Fajn článek. :) Vezmu to popořádku.

Píšu už odmalička a co se týče zveřejňování pro veřejnost, už několik let jsem součástí největšího ryze povídkovýho blogu v republice. I přesto jsme celkem uzavřená komunita, takže nebudu zveřejňovat jméno. Ale co chci říct - denně tenhle blog navštíví přibližně 600 návštěvníků. Co se však v poslední době stalo fenoménem je absolutní neaktivita čtenářů ve smyslu komentování. Když už, tak maximálně ona zmiňovaná jednoslovná hodnocení, která jsou z mého pohledu autorovi úplně k ničemu a maximálně mu prozradí to, že čtenář neměl co říct.

Možná se mnou v tomhle málokdo bude souhlasit, ale já si prostě myslím, že spisovatel by měl jednoznačně perfektně ovládat pravopis. Bohužel v dnešní uvolněné době, kdy píše víceméně každý, kdo po tom zatouží, takže například i češtinářský trojkař (neplácám do větru, mám tyhle zkušenosti) a admini jsou laskaví a zveřejňují skoro všechno, logicky tím přibývá povídek plných hrubek. Samozřejmostí našeho blogu je tým betareaderů, což mi připadá v pořádku.
Osobně jsem v anketě zvolila poslední možnost, protože mám sama dostatek soudnosti posoudit svojí vlastní práci a ani betareaderka mi kromě úprav textu pro článek nikdy nic nevytýká. :-P

13 KatyRZ KatyRZ | Web | 11. prosince 2011 v 15:34 | Reagovat

[1]: Je pravda, že jsem se setkala se sortou pisálků, kteří se vlastně lepšit nechtějí, píší "jen proto že je to baví". Tací si snad ani kritiku nepřejí že.

[2]: To je asi o tom, že když někdo něco vytkne - víš, že článek četl.

[3]: Kritika není lehká záležitost a málokdo ji umí.

14 KatyRZ KatyRZ | Web | 11. prosince 2011 v 15:37 | Reagovat

[4]: Jak jsem psala výše - jde spíš o to, že u vyjádření "Pěkné" máš pocit, že to dotyčný ani nečetl. Jinak stejně jako napsat dobrou kritiku je těžké, minimálně stejně těžké je kritiku přijímat. A každý vytknutý nedostatek člověka zamrzí, i když přizná, že je to kritika oprávněná (a nejpíš o to víc). Takže potřebujeme i ty naše blízké, kteří nám s rozzářenou tváří velmi nekriticky říkají, jak je naše dílko skvělé.

15 KatyRZ KatyRZ | Web | 11. prosince 2011 v 15:40 | Reagovat

[5]: [6]: Myslím si, že každá jedna chyba by měla být z vážně míněného textu odstraněna. Ale naprosto chápu jaký je to pocit zklamání, když namísto očekáváného vyjádření k příběhu, najdete pod povídkou něco takového. Chápu, protože to znám :).

16 KatyRZ KatyRZ | Web | 11. prosince 2011 v 15:42 | Reagovat

[7]: Kamarády si musíš ke kritice vychovat. Stejně přes veškerou tvou snahu k tobě nikdy nebudou zcela upřímní, nebo spíš nebudou dostatečně hnidopišní - jenže i takové "kritiky" potřebujeme, protože jinak bychom to psaní dávno vzdali.

[8]: Kde ty kritiky brát? To je snadné - mezi pisálky. Kdo jiný ti dokáže poskytnout chápavou kritiku než člověk, který tě chápe ;).

17 KatyRZ KatyRZ | Web | 11. prosince 2011 v 15:44 | Reagovat

[9]: Korektor je zapotřebí v okamžiku, kdy chceš svůj text poslat dál. Když už to myslíš vážně, až chceš svou práci například předložit vydavateli. Pokud mu pošleš ukázku s chybami - nebude to vypadat dobře.

[10]: Já považuji čtenáře s vlastním názorem již za kritika ;). Tvůj "vylepšovací" názor sdílím - i ti nejlepší se mohou zlepšovat, natož mi začátečníci.

18 KatyRZ KatyRZ | Web | 11. prosince 2011 v 15:48 | Reagovat

[11]: Jj. Já bych koment "Pěkné" moc ráda, kdyby nebylo tak okatě zjevné, že mé dílko nebylo ani přečteno ;).

[12]: Takže ty se s názorem, že vždy je co zlepšovat neztotožňuješ? :) Já souhlasím s tím, že pravopis je toho všeho součástí a tudíž nemůžu říct, že na něj kašlu a nechám ho korektorce. Já jen podotýkám, že pro někoho je to snazší a pro někoho těžší, takže odepsat dílko kvůli tomu, že to občas ujede může být nefér.

19 Kimberly B. Kimberly B. | E-mail | Web | 11. prosince 2011 v 15:49 | Reagovat

[14]: To ano, to zase souhlasím :-)

20 Le fille Ash Le fille Ash | Web | 11. prosince 2011 v 16:05 | Reagovat

[17]: Ano, to je pravda, akorát někteří čtenáři se bojí poukázat právě na ty chyby a nedostatky a spíše vyzdvihnou pouze klady. :-)

21 KatyRZ KatyRZ | Web | 11. prosince 2011 v 16:09 | Reagovat

[20]: Jasně a my i takové potřebujeme, abychom nebyli kritikou ubiti. S tím souhlasím.

22 Aailyyn Aailyyn | Web | 11. prosince 2011 v 16:11 | Reagovat

[16]: Řekla bych, že i kdyby nám stačil poučenější čtenář, který je s to v rámci žánru rozlišit úplnou blbost od lepšího díla a nemusíme mít zrovna profesionálního literárního kritika, tak každý trochu orientovanější člověk začal psát a kromě toho svého jaksi nemá čas něco číst a hodnotit a pomoct ke zlepšení těm druhým. A ti ostatní při nejlepší vůli nevědí víc, než hodnocení na úrovni slov jako "je to dobrý". (Což bych řekla, že dotvrzuje i ta slečna, co sem psala o oněch komentářích k seskupení autorů.) Pravdaže spousta lidí si na takovou odezvu vyloženě zvykne. Řekne jim to kamarád, co tomu nerozumí. A pak jsou z názoru někoho cizího, kdo má trošku rozhled, vyvalení a do krve uražení. (Troufám si říct, že ten přehled už lehce mám a z toho důvodu jsem svůj názor říkat prostě přestala. Většina to fakt neustojí.)

23 Daletth Daletth | E-mail | Web | 11. prosince 2011 v 16:21 | Reagovat

Článek pěkný, souhlasím s tím... :-) Jen bych dodala něco k těm korekcím... Já korekce dělám a věřte, že všichni potřebují korekce. I když si myslíte, že zvládáte pravopis, někde vám vždycky (!) něco ulítne. Jak tu bylo řečeno, není to nic, za co by se mělo střílet, pokud je někde nějaká ta chybka, je to lidské a napsat někoho nějaký delší text bez chyby jsem ještě neviděla. Ale pokud něco posíláte do soutěže i tu jednu chybu vám omlátí o hlavu.
Jak jsem řekla, já ty korekce dělám a když dávám články někam mimo svoje stránky, ty korekce si raději udělat nechám, protože vždycky nějakou udělám...

24 KatyRZ KatyRZ | Web | 11. prosince 2011 v 16:22 | Reagovat

[22]: Působíš na mě poznamenáná špatnou zkušeností :). Mám tedy asi štěstí. Pokud se mi pod povídkou vyskytla zajímavá kritika, snažila jsem se službu oplatit (ačkoli mi to někdy nehorázně trvá, protože toho mám moc - ale já taky nerozdíl od "většiny" blogerů, chodím do práce a starám se o rodinu). Obvykle se mi dostalo nejen inteligentního komentáře vlastního dílka, ale také inteligentní reakce na moji kritiku. Pravda je taková, že zkušenosti jaké popisuješ ty, slýchám i od jiných, ale sama jsem se s nimi ještě nesetkala. Možná je to tím, že sama kritizuji na požádání nebo na oplátku...

25 KatyRZ KatyRZ | Web | 11. prosince 2011 v 16:23 | Reagovat

[23]: Ano - tu jednu chybu v soutěži omlácenou o hlavu mohu potvrdit.

26 Aailyyn Aailyyn | Web | 11. prosince 2011 v 16:38 | Reagovat

[24]: Já se nepohybuju v žádné komunitě, do níž bych přispívala a někým se nechávala hodnotit, takže to bude tím. Když mě někde občas trefí něco do oka a mám chuť se k tomu vyjádřit, udělám to. (Ostatně, jestli autor nesnese ani názor, o který sice nežádal, ať to nezveřejňuje a píše doma do šuplíku. :-) ) Pravda je, že kritizuješ-li na vyžádání či na oplátku, jsi bezesporu chráněna od toho, že autor po tobě vyjede. Ale zkus někomu vytknout něco, když to nečeká. :-) Mám tuhle zkušenost. Z role kritizovaného tedy ne, autocenzura, to, co píšu, není tak dobrý, aby to svět musel kdy vidět. :-)

27 viagra_price viagra_price | E-mail | Web | 22. července 2015 v 7:14 | Reagovat
28 prices prices | E-mail | Web | 17. listopadu 2015 v 16:55 | Reagovat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama