Fejetony, povídky, fotky a ostatní výsledky mé duševní práce ;)

Komentáře

1 Matthias Matthias | E-mail | Web | 16. ledna 2012 v 19:17 | Reagovat

Zajímavé, že mě po čas čtení napadl nápad na vlastní povídku, která ale bude úplně o něčem jiným, ale stačí to, abych mohl prohlásit, že tvé dílko byla tak trochu inspirující... :)

Nejsem si jistý, jestli máš problém se na začátku rozepsat anebo já začíst, ale chvíli mi trvalo se chytit, četlo se mi to trochu špatně. Příliš mnoho přídavných jmen a popisů u dialogů (řekla, řekl, konstatoval, procedil mezi zuby). Nicméně po chvíli jsem se začetl a už to šlo dobře všechny čtyři kapitoly ;)

Na jednu stranu chápu, že je to jen povídka na blog a tak je zbytečný tam cpát příliš dlouhých popisů, a u takových detailních popisů, jako měl třeba Hemingway by se čtenář unudil k smrti. Jenže ty jsi opačný extrém, s velkým množstvím scén ses moc nedrbala a já osobně si myslím, že by trochu menší počet popisů prostředí podtrhl atmosféru (tj, pavučiny na stěnách, oprýskaný zdi, zrezivělé mříže a jánevímcojetě), za druhé to trochu podráždí fantasii čtenáře, aby si trochu více domýšlel (sice se říká, že když popisy prostředí nejsou vůbec, nechává se prostor pro fantazii, ale já myslím, že při rozumném  množství to pomůže čtenáři trochu si tu fantasii nasměrovat)...

Co se týče dialogů, nebyly špatné samy o sobě, ale jejich potenciál se mi zdál krapet nevyužitý. Ber na vědomý, že hlavním smyslem dialogů je zrychlit tempo děje, zatímco popisy ho naopak trochu zpomalí. Ty jsi každý dialog hned oblepila dovětkem "řekl, řekla, konstatovat" a následně hromadou vnitřních myšlenek... To už jsi mohla použít třeba nepřímou řeč, protože ten dialog tam moc smysl neměl...

Děj nebyl úplně špatnej, očekával jsem něco víc klišoidního, přiznám se, a nějaký to klišé tam i bylo, nicméně docela jsem se bavil a převést příběh do psychologie postav na mě upřímně zapůsobilo ;) Možná by neškodil méně zmatený konec s větším nečekaným zvratem... To už si cucám z prstu ale titěrný detaily...

Gramatika ok...
Stylistika = možná pár vět skřípe a nebylo by od věci je časem trochu učesat, hlavně na začátku, aby se čtenář trochu rychleji začetl ;)

*Matthias se uklonil a odešel*

2 KatyRZ KatyRZ | Web | 16. ledna 2012 v 22:18 | Reagovat

[1]: Moc děkuji :). Přiznávám se, že jsem původně měla v plánu přečíst tvou povídku, ale tvé hodnocení mě inspirovalo ke změnám v nové povídce, tak jsem se na tom zasekala :D.

Mimochodem tohle nebyla povídka na blog, ale do soutěže ;) - já prostě nejsem popisová ;). Pokusím se na to dávat pozor.

3 Matthias Matthias | E-mail | Web | 16. ledna 2012 v 22:29 | Reagovat

[2]:
" já prostě nejsem popisová ;)"
- nevadí, je to tvůj styl. Já to jen osobně mám rád, když jsou tam krapet popisy. Když to podtrhne atmosféru a dodá to nádech živých lokací.

Mimochodem, zapomněl jsem ti pochválit naturalistické prvky ;)

4 KatyRZ KatyRZ | Web | 17. ledna 2012 v 0:04 | Reagovat

[3]: Příště ti naservíruju nějakou scénu ze své knihy, když máš rád naturalistické prvky ;).

5 Jehane Jehane | E-mail | Web | 24. ledna 2012 v 22:45 | Reagovat

Projekt: Kritika
Takže. Po prvním přečtení jsem měla pocit, že tady prostě není co kritizovat, protože je to jednoduše dokonale napsáno. Co se týče přehlednosti, gradace, atmosféry, originality, tady snad ani není co vytknout. Tak jo, možná originalita... takových těch příběhů, kdy se svět řítí do záhuby a jen skupinka vyvolených může všechno zachránit, už tady byly tisíce. Ale i přesto, tenhle příběh prostě MÁ ŠMRNC!
Zase bych se asi pustila trošku do gramatiky a stylistiky, v tom já se rýpu moc ráda. Ne že by tam byly nějaké hrůzostrašné chyby, to vůbec ne, jenom jsem si sem tam něčeho drobného povšimla:
1. část:
- odstavec pod Rianniným dopisem: „Netrvalo ani celé dopoledne a byl jsem na cestě.“ Přijde mi to takové trochu krkolomné vyjádření času, sice to zní vážně zajímavě a je to konec konců netradiční ozvláštnění, ale stejně mi na tom něco nesedí. Spíš bych tam asi použila vyjádření pomocí hodin, nebo něco ve stylu „netrvalo to ani tak dlouho, jak jsem čekal...“
- když projíždějí vesnicí s povražděnými lidmi: „Všichni moji muži jsou veteráni z hraničních půtek...“ tady bych měla výhrady ke slovům veterán a půtka. Veterán, jak to já chápu, značí ostříleného, zkušeného bojovníka, a půtka zase obyčejnou, nevýznamnou bitku, která pomalu ani nestojí za zmínku. Spíš bych tam asi ve spojení s veterány zmínila nějakou významnější bitvu, kde dotyční museli prokázat své bojové schopnosti a bardové pak o nich skládali oslavné písně ještě sto let po jejich smrti...
- kousek pod tím se objevuje slovo „šerif“. To mi do tohohle příběhu už vůbec nezapadá. Když se zmíní šerif, okamžitě se mi vybaví Amerika a její divoký západ, ale rozhodně bych ho nezařadila do středověkého fantasy světa (teda doufám, že jsem pochopila správně, že se jedná o středověk).
- když se Rhianna setkává na poli s Erinem: „Zastavila se před Bratříčkem, utřela ublácenou dlaň do kalhot a pohladila ho.“ – je to jenom taková drobnost, trochu jsem se pozastavila nad slovem „ublácená“ dlaň, zní to tak nějak nepřirozeně. Já osobně bych tam asi použila klasické „zablácená“.
- když přijíždějí k Riannině sídlu: „Vyjeli jsme za zatáčkou...“ Zase mi to přijde malinko krkolomné, asi bych to vyjádřila jako „Projeli jsme zatáčkou“ nebo tak nějak.

v 2. a 3. části jsem si snad ani ničeho nevšimla

4. část:
- 2. odstavec – „Jak mohu soupeřit s třemi sty lety trvajícím přátelstvím?“ ...s tři sta let trvajícím přátelstvím nebo s třemi sty lety trvajícího přátelství
- když Rhianna den před bitvou ukazuje ostatním svou mysl: „Každou manželku by nakonec ubylo, kdyby z myšlenek svého muže vyčetla...“ – manželku by ubilo

+ sem tam nějaké ty čárky ve větách nebo obyčejné překlepy

A abych taky pořád jen nekritizovala, musím opravdu pochválit styl, jakým je to napsáno. Tyhle sebevědomé, vtipné hrdiny, co mají na všechno svéráznou odpověď, prostě miluju. Charakter postav i prostředí jsou dokonale reálné, takže mi nedělá problém uvěřit, že by takoví lidé nebo takové prostředí klidně mohlo někde existovat. Poslední odstavec úplně na konci je prostě luxusní. Moc jsem se u toho příběhu pobavila. Je tady vážně vidět ta vypsaná ruka, tohle určitě nebude žádná prvotina ;)
Přeji hodně úspěchů při dalším psaní
Jehane

6 KatyRZ KatyRZ | Web | 25. ledna 2012 v 14:17 | Reagovat

[5]: Mockrát děkuji.

Ve skutečnosti to není středověký svět, ale svět budoucnosti, kde může být mixlé všechno. Je to součástí velkého universa a do povídky jsem nenarvala všechny potřebné informace ;).

7 VelííQ VelííQ | Web | 15. února 2012 v 19:12 | Reagovat

1. Srozumitelnost a přehlednost
Chvíli jsem se musela zamýšlet nad tím, co vlastně znamená, to co říkají, jako ty pověsti a tak. Ale jinak všechno bylo srozumitelné.

2. Gradace a dynamika (pokud se jedná o povídku či novelu)
Příběh tam je, sice bych klidně brala delší a složitější, ale tohle bylo také fajn. Nebylo to moc náročné, ale skvěle provedené.

3. Atmosféra
Postavy... No, nějak extra jsem si s nimi nerozuměla, ale nijak mi nevadily. A všechno bylo popsané dobře.

4. Originalita
No, boj o záchranu světa není nic moc nového, také čarodějky a tak, ale líbilo se mi to.

5. Charaktery postav
Postavy byly určitě reálné, i když jsem se s nimi zas tak nespřátelila, věřila jsem vše co řekly.

6. Stylistika
K tomuhle nemám co říct, perfektní, dobře se točetlo.

7. Gramatika
:)

8. Formátování
Žádný problém, četlo se to fajn :)

8 Le fille Ash Le fille Ash | Web | 26. února 2012 v 1:53 | Reagovat

Projekt: Kritika; Tak jsem konečně tu. Ještě jednou se strašně omlouvám za to, že tak pozdě...
***

Ke kritice:

Nejprve musím pochválit sloh. Mohu tu opravdu mluvit již o velmi vytříbeném a osobitém stylu, podle kterého tě čtenář lehce pozná. Umíš dobře využít různá jinak málo využívaná slova a tím tak ozvláštnit text. Originalita se také nedá v některých nápadech upřít. Boj v mysli je opravdu velmi zajímavý!
Charaktery postav jsou velmi dobře propracované a jasné. Nikdo není stejný, a to je moc dobře. Dokázala jsi každé z nich vtisknout osobitou známku, která ji  provází po celou povídku. A jde-li o napětí a udržení čtenáře při čtení, i to tu bylo. Zhltla jsem zbytek povídky jedním dechem.

Pokud bych měla něco vytknout... některé krátké úseky se mi zdají mírně zmatené a trošičku nesrozumitelné. Například v části: "Stál jsem opřený ve stínu stromu pokrytého jinovatkou a pozoroval Annu s jedním z dalších strážců..." jsem se trošičku ztratila. Možná by nebylo na škodu ještě někde přesně zmínit, že Erin dorazil úplně první. Tady se mi trošičku zdálo, jako kdyby před zmíněnou větou ještě pár vět chybělo. Byl to příliš rychlý a markantní skok v příběhu a chvilku mi trvalo, než jsem se zorientovala. Naopak "laškovná" scéna ve třetí části by mohla být malinko kratší. Vím, že v příběhu je důležité, že zrovna Erinovi věnovala největší přízeň a "pustila ho nejdál", ale myslím si, že by neškodilo, kdyby mu to dokázala za méně řádků.

Celkově se mi ale povídka líbila. Dobře se četla a vtáhla mne do děje, jen by si možná zasloužila být trochu delší. Alespoň o jeden díl. Ten boj, vlastně nejdůležitější část příběhu, byl podle mého mírně "osekán" a klidně ses v něm mohla více rozepsat a "rozvášnit"... Ale to je jen rada, když už bych opravdu hodně rýpala. Jinak nemám co jiného vytknout! ;-)

9 on on | E-mail | Web | 14. března 2012 v 18:04 | Reagovat

no zabava to bylo,nektery momenty sem si zvlast uzij-treba jak se straslive zjizveny ,vseho mocny princ rmouti nad tim jak jeho dokonale,cerne oci neudelali dojem na pasacku

nebo ta skvela narazka na dnesni kult vyhrtlosti

take moje oblibena technika ,kdyz se ti dva objali v oceanu svych propojenych mysli a zaplave orgasmu, pak si to  poprela tim ze nahlednuti do mysli je peklo a stejne se do sebe nadosmrti zabouchli.to mam rad kdyz i ti nejmocnejsi v tom nemaji jasno

Šlechetní šlechtění Šlechtění se tuží stráží starší strážné ženy rázné.genialni

stejne tak jemna narazka na to jak sou muzi jednodusi nez zeny.

jen ...ted sem si tak uvedomil jestly treba..je to mineno vazne nebo je to groteska?

10 KatyRZ KatyRZ | Web | 14. března 2012 v 19:54 | Reagovat

[9]: Je to oddychová fantasy povídka, braná s humorem. Rozhodně není myšlena smrtelně vážně (něco takového ani nelze).

Trochu kritika toho, jak si o sobě muži myslí, že jsou tvrďáci a nikdy by se nechovali, tak jak se ve skutečnosti opravdu chovají... Což je ovšem záležitost, kterou muži nedocení :D.

Není peklo nahlédnutí do mysli, ale schopnost nahlížet do ní každodenně by peklo byla.

Pokud vím, nenarážela jsem nikde na to, že jsou muži jednodušší, ale že jsou muži méně emotivní.

11 On On | 14. března 2012 v 21:32 | Reagovat

"že jsem si stačil pomyslet jen něco o tom, jak neskonale vděčný jsem, že nemám ženské myšlení a emoce a už jsem spal."

muzes me teda rict,co je teda navic?ale tak at to pochopim,su muz.zajimalo by me to.jaky je zensky a muzsky mysleni.

12 KatyRZ KatyRZ | Web | 14. března 2012 v 21:52 | Reagovat

[11]: Víš co? Nenarážela jsem na jednoduchost mužského myšlení, ale na složitost toho ženského (nemám problém dělat si srandu z obou pohlaví). Pokud máš chuť to brát jako urážku mužů, tak prosím. Já to tak nemyslela. Taky klidně můžeš vytrhávat věty z kontextu, pracovat s černobílými charaktery a vůbec svět vidět jen černobíle... Jsem začátečník, učím se jak s textem pracovat a učím se i to jak text lidé vnímají, takže ti za tvé poznámky díky. Neříkám, že nemáš částečně pravdu - princův charakter skutečně nefunguje (ačkoli já ho mám stále ráda, protože mě prostě baví, tak jak nás holky baví romantičtí hrdinové). Ovšem tvoje poznámky jsou obalené v husté vrstvě ironie, takže mi je komunikace s tebou, obzvlášť vzhledem k tvé naprosté anonymitě, docela nepříjemná.

13 Já | 15. března 2012 v 22:05 | Reagovat

ja se ptal jen na to jaky je rozdil mezi muzskymi a zenskymi emocemi a myslenim...
diky za odpoved

jo trochu me vadi kdyz nekdo neco hlasa a pak to neni ani schopna obhajit.ale to urciteš neni tvuj pripad

Dolni lhota 143,blansko,rad Te poznam.

14 KatyRZ KatyRZ | Web | 15. března 2012 v 22:17 | Reagovat

[13]: Jak jsem říkala - drobet mě rozladilo tvé podání. Každopádně oceňuji, že jsi to fakt přečetl a vím, že tvé poznámky mají něco do sebe. Co se týče obhajování - je, vzhledem k tomu, že se jedná o povídku, nemístné. Za prvé by to mělo být v rámci povídky pochopitelné hned (jak mi bylo několikrát bolestivě připomenuto) a za druhé se nejedná o hlásání názorů, ale o fikci ;), která autorově názoru může klidně odporovat...

15 co mam napsat co mam napsat | 19. března 2012 v 0:44 | Reagovat

jo proc to pisu stejne je to spam.no tak se tady mej a dik,sem odhalil dalsi kus svy osobnosti.diky tomuhle

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.