Fejetony, povídky, fotky a ostatní výsledky mé duševní práce ;)

Uniformita ras a národů

1. prosince 2011 v 18:26 | KatyRZ
Jak by se vám líbilo, kdyby vám někdo řekl, že Japonci jsou lepší než my Češi? Jsou pracovitější, jsou sociálně uvědomělejší, jejich národností integrita nemá obdoby, jejich smysl pro čest je výjimečný? Jsou lepší! Nelíbí, že ne? (Někomu to prohlášení možná nevadí, protože ho považuje za pravdivé, jenže nic není černobílé.) Můžete, ale říct, že jsou stejní? A co když řeknu, že jsou jiní. Mají jiné přednosti, než máme my, ale z nich vyplývají zase jiné nedostatky. Oceňujete jejich schopnost plně se ponořit do svých profesí, i když je to na úkor vlastních rodin? Nebo jste vděční za to, že jsou pro vás vaši blízcí, a vy pro ně, stále ještě na prvním místě?Všichni lidé jsou si rovni. To je správné. Neznamená to ale ani v nejmenším, že jsou všechny národy a rasy stejné. Neznamená to, že všechny národy a rasy mají stejné přednosti a nedostatky. Jenže na to se v honbě za rovností nějak zapomnělo. Byl nastolen pokus o rasovou a národností uniformitu, bez ohledu na specifické vlastnosti jednotlivých ras a národů. Nevzešlo z toho však pranic dobrého.

Když se ohlédneme pouze na náš malý český píseček a problémy okolo romské menšiny, které tu v poslední době vyplouvají na povrch (tedy na ten oficiální povrch - každý obyčejný občan, který měl kdy s Romy, co dočinění, dávno ví své), vidíme, jak je uniformita nesmyslná. Jsme si rovni. Dobrá. Ale nejsme proboha stejní.

Namísto pokusů přizpůsobit jiný národ obrazu svému, bychom se měli snažit najít jeho přednosti a pomoci mu život přednostem přizpůsobit (když už není schopný zvládnout to sám, tak jako to musí zvládat jiní). Místo abychom svými rádoby pokusy o pomoc, zadupávaly romskou individualitu a dělali z nich pouhé vyžírky bez perspektivy, pokusme se najít jejich přednosti a umožněme jim žít tak, aby mohli být sami na sebe pyšní. Tak aby se cítili sami sebou, ale ne na úkor ostatních…
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Tabitha ren Moore Tabitha ren Moore | Web | 1. prosince 2011 v 18:55 | Reagovat

Nejsme stejní, vím to, ale nemyslím si, jako mnouí češi, že jsme lepší, to ani náhodou. Ať jedu kamkoliv není tam běžné, jako tady,krást všechn o odevšud, bát si sednout na lavičku, nebo projít kolem bandy výrostků. To s japonci beru, jako fakt, protože oni takový jsou a vím, že češi  ne, protože valná většina umí jen nadávat a stěžovat si. Ale, co už, ne vážně nejsme stejní.. máme si být rovni, ale často vůbec nejsme....

2 Fabulator Fabulator | Web | 1. prosince 2011 v 19:15 | Reagovat

Jen takový drb o Japoncích - je třeba zajímavé, že v dopravních prostředcích v žádném případě nepouští starší lidi sednout. U nás jsme v tomto velmi ohleduplní.

3 pavel pavel | Web | 1. prosince 2011 v 21:21 | Reagovat

Máš ve všem pravdu, tak to je. A měli bychom u jiných vidět raději přednosti a u sebe nedostatky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama