Fejetony, povídky, fotky a ostatní výsledky mé duševní práce ;)

Předškolákovy týdeníčky v praxi

23. února 2012 v 22:21 | KatyRZ |  Rychlovky
Naše Adrianka absolvovala zápis do první třídy. O tom, zda do ní skutečně nastoupí, se definitivně rozhodne po návštěvě pedagogicko-psychologické poradny. Ačkoli kromě paní ředitelky ve školce k odkladu nikdo nevidíme důvod, nechceme nic riskovat. Každopádně byla jsem svým okolím "správně vyděšena". Dostaly se ke mně řeči typu: "Dneska je ta první třída pěkně těžká. Děti se toho učí strašně moc. Víc, než jsme se učili my. Pokud dítě nezvládne rozjezd, bude to mít těžké."Naskytla se mi možnost získat za své články vydané na portále ChytráŽena.cz publikaci Předškolákovy týdeníčky. Adrianku vždycky moc bavilo čtení pohádek a plnění úkolů, které k nim v některých knížkách máme. Samozřejmě občas dostane nějaký časopis apod., takže jsem předpokládala, že by jí něco podobného mohlo bavit. Objednala jsem ji tedy.

Už když jsem ji sama vybalila, byla jsem nadšená. Velké barevné desky obsahovaly čtyři pracovní sešity, velkou vesmírnou "mapu", a hromadu nálepek.

První sešit Jízda tužkou má sloužit k uvolnění ruky, nácviku správného držení tužky a přípravě na psaní.

Druhý sešit Hlavičkové úkoly obsahuje hromadu úkolů z různých oblastí - barvy, tvary, počasí... Tahle část se mi líbí asi nejvíce. Líbí se mi i jednoduché vystřihovánky a nalepovánky.

Třetí sešit Praktik pro život obsahuje úkoly a procvičování, které jsem ještě nikde jinde neviděla. Zabývá se všeobecnými společenskými znalostmi, které často malým dětem opomíjíme říkat v domnění, že jsou na ně ještě příliš malé a větším dětem zase proto, že už je "přeci dávno znají".

Čtvrtý sešit - Pohybovky. Obyčejné cviky, které by mělo každé dítě znát a opět to často považujeme za samozřejmost, ačkoli tomu tak není. Myslím, že zvládnutí tohoto sešitu může dětem dodat sebevědomí.

A jak se na sešity tvářila Adrianka. Naprosté nadšení. Musím jí krotit, aby se nechtěla do všeho vrhat hned po hlavě. Ráda bych, aby si každý úkol, který začne, také dokončila a nechci, aby se jí to zprotivilo - proto to krocení. Jinak to, že nálepky u dětí fungují jako skvělý motivační systém, už je asi poměrně známá věc. Pro tu možnost nalepit si další nálepku jsou ochotny udělat hodně ;).

Tak a ještě jedna rozhodně ne zanedbatelná věc. Pro mě je tohle skvělý a hodnotný čas strávený s dcerou. Jistě, že jsme spolu již dříve malovaly a zkoušely různá cvičení a úkoly. Ovšem ten systém jeden úkol z každého sešitu jednou týdně, motivuje i mě. Motivuje mě k tomu, abych s ní takhle hezky trávila čas pravidelně. Je to pro obě strany rozhodně příjemnější než logopedická a rehabilitační cvičení, která musíme absolvovat. Je to prostě fajn zábava.

Musím říct, že od samotné koupě by mě asi odradila cena. Nebyla bych si jistá, jestli je těch pět set za publikaci "nutných". Pakliže bych ale za publikaci zaplatila, myslím, že bych nelitovala (však ty články mě taky stály hromadu času ;)).

http://www.prochytrehlavicky.cz/predskolak/predskolakovy-tydenicky-pro-chytre-hlavicky.html
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Janinka Janinka | Web | 27. února 2012 v 9:14 | Reagovat

Ono záleží na tom, jakou paní učitelku ve škole dítě "chytne". Je pravda, že první třída je asi těžší, než za nás, Míša se dokonce teď v druhé učí pravopis, ale nemyslím, že je to zase tak drastické. Třeba v první třídě v prvním pololetí to opravdu bylo takové poškolkové, děti si přinesly polštářky a hodně odpočívaly :-).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama