Fejetony, povídky, fotky a ostatní výsledky mé duševní práce ;)

Pedagogicko-psychologická poradna - na co si dát pozor?

5. dubna 2012 v 18:51 | KatyRZ
Tento článeček má být varováním všem maminkám, které mají v úmyslu se svým dítkem zavítat do pedagogicko-psychologické poradny.

Moje šestiletá slečna má v září nastoupit do školy. Doma nás ani nenapadlo cokoli řešit, dokud nás ředitelka ze školky neupozornila na to, že by podle ní naše malá měla dostat odklad. Po varování, že by mohla návštěvu poradny špatně snášet, jsme se rozhodli jejího doporučení nedbat. Ano, naše malá je v některých ohledech "horší" než jiné děti. Už od mala ji nebaví činnosti jako je malování, skládání puzzle apod., proto má hůře vyvinutou jemnou motoriku. Také je to snílek a tudíž se hůře soustředí. Je to dáno povahou a v takovém případě stejně žádný odklad nepomůže. Sehnala jsem si cvičební sešity pro předškoláky a s dcerkou doma sama trénovala.Pod nátlakem okolí jsme se nakonec rozhodli pedagogicko-psychologickou poradnu přeci jen navštívit. Dcerce jsem řekla, že si půjde popovídat s paní. Nechtěla jsem nic vysvětlovat, aby neměla pocit, že je někde problém.

S dcerkou šel do poradny manžel a vrátil se notně rozladěn. Za prvé se mu nelíbilo, že psycholožka reagovala, jako by bylo špatně, že se dítě nechová přesně podle tabulek. Nekritizovala jen její nedostatky, ale například i to, že raději komunikuje s dospělými. Když vám dítě již na třech letech vypráví samo pohádky a mluví ve větách, je jasné, že v šesti letech je pro něj komunikace s dospělým v mnohém přínosnější, než komunikace s vrstevníky (každopádně naše malá je kamarádská, s dětmi se baví bez problémů). To ovšem nebyl největší zádrhel. To co nás skutečně vyvedlo z rovnováhy, byl fakt, že veškeré výsledky svých pozorování probírala psycholožka s manželem před naší malou.

"Adrianka je chytré a bystré dítě. Školu jí rozhodně doporučuji. Ve školce by byla otrávená. Ale MUSÍ dělat to a to, PRACOVAT na tom a tom, má PROBLÉMY s tím a tím. Podle výsledků je předpoklad, že se u ní projeví některá dys PORUCHA."

Výsledek? Je to již více jak měsíc a od té doby dcerka odmítá spolupracovat na jakémkoli cvičení. Ví, že to není hra, ale něco, co MUSÍ. Už to není legrace, ale PRÁCE, kterou MUSÍ dělat, protože má PROBLÉMY. A to že trpí nějakou PORUCHOU? Noc po návštěvě v poradně přišla plačící k nám do postele. To už neudělala hodně let. Nepomohlo, že jsem se jí všechno snažila hezky vysvětlit, že jsem ji ujišťovala, že je všechno v pořádku… Její hlavinka si všechna ta slova přebrala po svém.

Kamarád nám vyprávěl, že byl v poradně se svou desetiletou dcerou, protože měla problémy s diktáty. Psycholožka mu doporučila požádat ve škole o úlevu při psaní: "Ať se dceři počítá, jen to co stihne." Vše bylo řečeno před jeho dcerou. Takže ačkoli s výsledkem kamarád nesouhlasil, byl by raději, aby dcera dál pracovala jako ostatní, aby měla snahu dosahovat stejných výsledků jako ostatní (též trpím dysporuchou, žádné úlevy jsem neměla a přesto jsem měla na základní škole z Čj nejhůře za dvě), dcera si vše vyslechla a těžko ji už bude k něčemu nutit.

Takže, pokud budete se svým potomkem muset zavítat do poradny. Domluvte se předem na formě, jakou vám bude prezentován výsledek. Hlavně, ať to nemusí poslouchat vaše dítě.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 5. dubna 2012 v 19:10 | Reagovat

Já si už absolutně nepamatuju, jak to probíhalo v poradně se mnou, jen máma mi říkala, že jsem pořád tý psycholožce něco vyprávěla a byla hrozně ukecaná.
Ale taky jsem tam byla krátce po pátých narozeninách, zda můžu do školy o rok dřív..no a mohla jsem.

2 Matthias Matthias | E-mail | Web | 5. dubna 2012 v 19:16 | Reagovat

No, u mě paní psycholožka, když jsem byl malý, objevila "krátkou paměť". Prý si nic nepamatuju...

To je zvláštní, protože já mám naopak téměř identickou paměť :D

3 Matthias Matthias | E-mail | Web | 5. dubna 2012 v 19:17 | Reagovat

Ehm, fotografickou, ne identickou...

4 MaiQa MaiQa | Web | 5. dubna 2012 v 19:20 | Reagovat

Já bych řekla, že jde i o to, jak to psycholožka u malé podala. :)
Já jsem sice byla v PPP až v deseti letech a to proto, protože jsem ve čtvrté třídě neuměla násobit, dělit, sčítat a odčítat. Tedy já to uměla, ale potřebovala jsem na to víc času a učitelka mi ho nechtěla bez papírů z PPP poskytnout. No a tak se našlo, že i za mé horší známky z ČJ může také nějaká porucha.
A abych došla k jádru pudla. Psycholožka o tom s mámou po testech mluvila a já byla u toho (tohle je nejspíš normální postup) a rozhodně mi to nijak neuškodilo. Všechno jsem si vyslechla a potom se cítila o něco lépe.
Psycholožka mě to vysvětlila takovým způsobem, že mi vůbec nepřišlo, že bych byla nějak divná, brala jsem to spíš naopak. :)
Já bych opravdu řekla, že je to přístupem a tím, jak to podá. :)

5 KatyRZ KatyRZ | Web | 5. dubna 2012 v 19:25 | Reagovat

[4]: Jenže v dnešní době je to i o tom, že se při každé téhle "poruše" dávají dětem ve škole úlevy. Za nás to nebylo. Prostě jsme museli makat víc, abychom ostatní děti dohnali, což může některým rodičům přijít jako lepší řešení. Fakt, že si to dítě vyslechne, jim znemožní možnost rozhodnout se, jak budou situaci řešit...

6 KatyRZ KatyRZ | Web | 5. dubna 2012 v 19:26 | Reagovat

[5]: Neříkám, že to musí být špatné. Říkám jen, aby si to rodiče rozmysleli dřív, než do poradny jdou a případně se domluvili předem, že to nechtějí před dítětem řešit ;).

7 Lady Diabolus Mortem Lady Diabolus Mortem | Web | 5. dubna 2012 v 19:42 | Reagovat

No, mě snad ani k poradci netáhli. Ale jedna známá, tedy známá mojí sestřenky, mi řekla, ať tam ani nelezu. Sama je psycholožka a řekla, že to, co se děje se mnou, není zas až tak normální... Když jsem byla malá, tak prý řekli, že budu mít dobrou paměť. Nepamatuju si pořádně ani to, co se dělo včera, takže se trochu spletli. Takže ani svoje dítě (ještě není, ale asi bude) nebudu vodit k někomu takovému. A když už, tak si toho dotyčného pohlídám. Chudinka Vaše dcera.

8 andevalde andevalde | 5. dubna 2012 v 19:45 | Reagovat

Poradna v Chomutově je zcela jiných měřítek, psycholožky jsou velice příjemné,děti neškatulkujou,spíše naopak - chápou jejich individualitu.
Píši z vlastní zkušenosti zhruba před třemi lety

9 Daletth Daletth | Web | 5. dubna 2012 v 20:01 | Reagovat

Já si myslím, že je to běžný postup... Já sama sice nejsem dys, ale můj mladší brácha je dys docela drsným způsobem (pro takovéhle lidi je podle mě počítač přínosnou věcí, protože sice píše pořád hrubky jak prase, ale už nevynechává písmenka, ale to jsem odbočila... :-D ), každopádně jemu učitelka ve škole řekla, že ho pošle do PPP (ještě chytře před celou třídou) a výsledek byl také prezentován před ním, takže brácha byl někde v té druhé třídě dost v "depresi" z toho, že je s ním něco špatně a že je takříkajíc "divnej". Tohohle "cejchu" se  ještě chvilku nezbavil. Dneska je v pohodě, ale na základce s tím vážně dost válčil.
Jemu ty úlevy opravdu hodně pomohly a myslím, že by bez nich měl velké problémy, ale v některých případech, kdy je dys porucha jen lehká, jsou podle mého spíš na škodu... a taky podle mého docela ubližují dítěti v kolektivu ("proč on může psát jen každou druhou větu??" - podle mého to děcka v začátcích ještě nechápou, zato chápou, že je to vůči nim "nefér").
Teď se nějak nechci dotknout Matta, jehož článek na tohle téma jsem před časem četla... Já si rozhodně nemyslím, že jsou dys líní nebo neschopní, dokážu si představit jak těžké to je (mně dyskalkulie "neprošla" jen o fous - taky mi řekli, že je to jen tím, že jsem líná, ale mně si ta čísla prostě dělají, co chtějí), jen si myslím, že v některých případech mohou úlevy udělat spíš medvědí službu... :-(

10 KatyRZ KatyRZ | Web | 5. dubna 2012 v 20:20 | Reagovat

[8]: Mně bylo později také řečeno, že druhá psycholožka v poradně je lepší.

11 Šárka Šárka | Web | 6. dubna 2012 v 21:51 | Reagovat

Starší syn má snad všechna "dys", co jsou (dyslektik atd.,atd.). Do PPP jsme chodili pravidelně jednou za rok od druhé třídy a tohle opravdu neznám. Vždycky si psycholožka vzala syna, dělala s ním testy a povídali si a pak dostal pastelky a omalovánky a vzala si mně. Pomoc poradny a úlevy ve škole mu pomohly. Taky ale změna školy, začal chodit do školy zaměřené na děti s poruchou učení.
Jinak my dostali odklad, co se Barunky týče, ale o posudek jsem žádala zkrze školku. Školka posílala žádost a minulý týden psycholožka přišla. S dětma udělala testy a pak si na určitou hodinu pozvala rodiče dětí, kteří žádali o odklad. Před dětma se neřešilo nic, všechno v pohodě.
Je to zvláštní. Od psychologů bych čekala (ve vašem případě) jiný postup.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama