Fejetony, povídky, fotky a ostatní výsledky mé duševní práce ;)

Červenec 2012

Literární deníček 4 - Proč nestíhám?

29. července 2012 v 14:35 | KatyRZ |  Psaní o psaní
Proč jsem minulý týden nestihla napsat další deníček? Samozřejmě kvůli psaní. Z okamžitého popudu jsem se rozhodla odeslat "Zavrženou princeznu" do literární soutěže, jejíž uzávěrka je 31. 7. To znamenalo pokusit se sehnat, alespoň jednoho dalšího betačtenáře, který by byl ochotný prokousat se těmi sto stránkami v rekordním čase.


Nakonec se obětovali hned dva: Daletth a Matt. Oba se shodli na tom, že se vyprávění ke konci příběhu stává nepřehledným... To je pro mě typické. Za prvé nenapíšu ani slovo navíc, když nemusím (ve skutečnosti nejsem grafoman) a za druhé ke konci můj příběh vždy začíná nabírat zběsilé tempo - je to dané stejnou měrou tím, že už chci být nakonci jako tím, že nechci z čtenáře dělat blbce (mám pocit, že už si všechno musel domyslet sáma :)). Samozřejmě kromě tohohle nedostatku je vyprávění zcela dokonalé ;).

Srnky - foto

17. července 2012 v 21:36 | KatyRZ

Není na škodu, čas od času opustit monitor a vydat se do přírody ;). Tohle nás potkalo v sobotní lenivý podvečer u chaty v blízkosti Sychrova...


Mláďátko dovádělo...

Huff Tanya, Krevní pouta: Kniha první, Cena krve

12. července 2012 v 20:35 | KatyRZ |  Recenze - knížky a příležitostně i nějaký film
Po dlouhé době tu pro vás mám recenzi. Nejspíš to bude jedna z mála, co se tu ještě objeví, protože když už něco sesmolím, tak to jde na MFantasy.

Dnes musím na úvod říct, že budu tak nějak dohromady hodnotit seriál a knihu, protože seriál mě ke knize přivedl a také proto, že pilot seriálu poměrně věrně knihu kopíroval, takže mám problémy obojí od sebe dostatečně rozlišit. Nemělo by to být ale na škodu vzhledem k tomu, že autorka knihy je zároveň autorkou scénáře. Tanya Huff je kanadskou autorkou fantastiky a jak už to tak v poslední době bývá, největší terno udělala se svou upíří sérií.

Hlavními postavami jsou soukromí detektiv Vicky Nelsonová, bývalá policistka, která kvůli nemoci přichází o zrak a má tak problémy se pohybovat v noci. A Henry Fitzroy, čtyři sta padesát let starý upír, potomek královského rodu a autor romantické brakové literatury (v seriálu se jedná o autora komiksů a rozhodně to Henrymu prospělo). Který má z pochopitelných důvodů naopak problém pohybovat se ve dne. Když se Henry poprvé objevil na obrazovce, neubránila jsem se uchechtnutí - božínku takový zajíček a krasaveček? Musím herci, který ho ztvárnil zatleskat, brzy jsem neměla nejmenší problém mu jeho čtyři sta padesát let uvěřit a navíc mě svým úsměvem okouzlil, tak jak by to měl podle knihy dokázat.

Dračí řád a literární deníček 3

12. července 2012 v 20:05 | KatyRZ |  Psaní o psaní
Minulý týden se nesl spíše v duchu oprav a úprav (tedy kromě tří dnů strávených v přírodě), než že by vznikalo něco extra nového a to i přes nadšení, které ve mně vyvolaly výsledky Dračího řádu. Čtvrté místo mezi 87 konkurenčními kousky, jeden chybějící bod na všechny tři první místa a pochvala od Sikara. Kdo by to nebral :D?

Pravdou tedy je, že povídka s názvem "Modlitba k dračímu bohu" byla psána této soutěži na míru a navíc ji svými články o psaní inspiroval právě Sikar. Vždycky mě rozčiloval způsob, jakým své rady podával a tak jsem se rozhodla ukázat mu, že to jde i zábavněji ;). Přesto jsem nečekala, že bude mít právě tahle povídka takový úspěch. Tak už to bývá. Naši miláčci skončí zapomenuti v prachu cesty a dítka, která vznikla spíše omylem, slaví úspěch.

Literární deníček 2 - Rozhodování...

4. července 2012 v 20:31 | KatyRZ |  Psaní o psaní
Jak jsem minulý týden předestřela, tak se také stalo. Proběhlo dvojí čtení Zavržené princezny, opravy a hurá k betačtenářům. Kolik času mi to zabralo netuším, ale pár hodin to rozhodně bylo... Záhy dorazila první rakce, kterou bych nazvala stydlivým prologem. Chudinka se celý červenal, když si ho vzala do parády Temnářka. Po úpravách mu to sluší o něco víc. Čte se lehčeji.

Další reakcí byl telefonát od kamaráda, který mě nesmírně potěšil. Když vám takhle při pondělku v sedm večer někdo zavolá, tak čekáte maximálně tak nějaký průšvih. Místo toho jsem se dozvěděla, že se kamarád zasekl v práci, protože se nemohl od mé "princezničky" odtrhnout. Neměnil by ani písmenko... No, tak takový kritik je dobrý tak akorát k tomu..., aby jste měli chuť do dalšího psaní ;).