Fejetony, povídky, fotky a ostatní výsledky mé duševní práce ;)

Huff Tanya, Krevní pouta: Kniha první, Cena krve

12. července 2012 v 20:35 | KatyRZ |  Recenze - knížky a příležitostně i nějaký film
Po dlouhé době tu pro vás mám recenzi. Nejspíš to bude jedna z mála, co se tu ještě objeví, protože když už něco sesmolím, tak to jde na MFantasy.

Dnes musím na úvod říct, že budu tak nějak dohromady hodnotit seriál a knihu, protože seriál mě ke knize přivedl a také proto, že pilot seriálu poměrně věrně knihu kopíroval, takže mám problémy obojí od sebe dostatečně rozlišit. Nemělo by to být ale na škodu vzhledem k tomu, že autorka knihy je zároveň autorkou scénáře. Tanya Huff je kanadskou autorkou fantastiky a jak už to tak v poslední době bývá, největší terno udělala se svou upíří sérií.

Hlavními postavami jsou soukromí detektiv Vicky Nelsonová, bývalá policistka, která kvůli nemoci přichází o zrak a má tak problémy se pohybovat v noci. A Henry Fitzroy, čtyři sta padesát let starý upír, potomek královského rodu a autor romantické brakové literatury (v seriálu se jedná o autora komiksů a rozhodně to Henrymu prospělo). Který má z pochopitelných důvodů naopak problém pohybovat se ve dne. Když se Henry poprvé objevil na obrazovce, neubránila jsem se uchechtnutí - božínku takový zajíček a krasaveček? Musím herci, který ho ztvárnil zatleskat, brzy jsem neměla nejmenší problém mu jeho čtyři sta padesát let uvěřit a navíc mě svým úsměvem okouzlil, tak jak by to měl podle knihy dokázat.Příběh knihy byl poměrně prostý. Někdo ve městě vraždí a ze svých obětí vysává krev. Vicky si najme přítelkyně, jednoho z mrtvých a Henry se snaží odvrátit pozornost od své maličkosti. Při vyšetřování se jeden druhému připletou pod nohy a osamělý Henry, který touží po něčí důvěryhodné společnosti, svému nutkání podlehne a svěří Vicky své upíří tajemství. Vickiin analytický mozek zváží všechny důkazy a dojde k závěru, že si z ní Henry asi vážně srandu nedělá. Domluví se na spolupráci a vydávají se na lov. Překvapivě ne na lov jiného upíra, ale na lov démona. Je to jednoduché, je to odhadnutelné, není to ani trochu originální, ale co to rozhodně je? Je to zábavné.

Jedinou námitku, kterou mám vůči knize a možná jen proto, že jsem nejprve viděla seriál, byl dojem, že v Henrym stále přebývá něco z té sedmnáctileté duše, kterou byl, než zemřel, alespoň co se týče romantiky. V televizním zpracování na mě působil vyzráleji. Na druhou stranu na to aby na mě zapůsobil, měl dvě seriálové série, zatímco knihu jsem četla jen jednu. Abych nezapomněla . Nemusíte se bát, Henry nevypadá na sedmnáct. V tomhle světe upíři stárnou, i když o poznání pomaleji než lidé.

Vicky je v knize i v seriálu zatraceně drsná a tvrdá ženská, až je pro ni těch dvou super společníků škoda. Každá jiná by dávno s chutí podlehla. Ano dvou. Zapomněla jsem se totiž zmínit o třetím do páru. Detektiv Mike Celluci je totiž ten, který patří do Vickiina života. Výborný kamarád, se kterým se Vicky dobře hádá, a který v knize patří taktéž do její ložnice.

Kniha je taková jednohubka na dva, tři večery. Odpočinkové a velmi zábavné čtivo.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Giornale Giornale | Web | 12. července 2012 v 21:08 | Reagovat

Já jsem z téhle série rozpačitá. Pořád nevím, co si o ní myslet. Já jsem nejdříve četla knížjky a pak teprve viděla seriál a můžu říct, že mi představitelka Vicki Nelsonové lezla na nervy, ale Henry byl k sežrání :-D.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama