Fejetony, povídky, fotky a ostatní výsledky mé duševní práce ;)

Září 2012

Nárok dítěte na vlastní svět

21. září 2012 v 21:09 | KatyRZ |  Rodina a vztahy
Máte rádi Petra Pana?

"Já tedy na víly nevěřím," řekla mi má dcerka.
"Pššt," okřikla jsem ji, "ty nevíš, že pokaždé, když to někdo vysloví, jedna víla umře?"
Víš, holčičko, já nechci, abys na ně přestala věřit, myslela jsem si, a když jsme spolu kráčeli sídlištěm pokrytým zbytky špinavého tajícího sněhu, natáhla jsem ruku, abych jí ty víly ukázala.
"Vidíš je? Vidíš, jak se jejich křidélka třpytí?"
"Ano! to je krása! Pojď se na ně podívat zblízka," a tahá mě za ruku.
"Ne, to nemůžeme, vylekaly by se."
Je mi jedno, že tatínek kroutí hlavou a obrací oči v sloup, protože on ve třpytu jarního slunce vidí jen hmyzí křidélka.

(Ne)důležitost počtu napsaných písmenek

21. září 2012 v 18:58 | KatyRZ |  Psaní o psaní

Pod posledním zápiskem do mého literárního deníčku se mi objevil komentář:
"Proč je ti tak důležitej počet znaků?", který byl okamžitě následován jedním téměř shodným. Má první reakce byla odepsat, že důležitý není a přidat vysvětlení o co v Literárním deníčku jde a jak to vzniklo.

Jenže pak jsem si uvědomila, že tu pro mě určitá důležitost je. Už dříve jsem říkala, že deníček nepíšu ani tak kvůli motivaci, ale spíše proto, že se psaním zabývám tak intenzivně, že si o něm taky čas od času potřebuju popovídat. Cítila jsem z otázek určitý druh moralizování (i kdyby to nebyl záměr jejich autorů ;)) ve smyslu: "Tady nejde o to kolik, ale jak dobře. Přestaň se plácat po ramínku za počty." Ale víte co? Zjistila jsem, že mi sledování pokroků, které jsem v textu učinila, dělá radost. Takže ano plácám se trošku po ramínku a nevidím na tom nic zlého, protože nepíšu proto, abych napsala dlouuuhou knihu .

Literární deníček 8 - Další ukázka z Klíče

20. září 2012 v 21:44 | KatyRZ |  Psaní o psaní
Osmnáct dní od posledního zápisu? No nedivím se. Nástup do první třídy byl pro mě hodně náročný :). Kdo by čekal, že dcerunka nastoupí do školy a její maminka z toho bude mít noční můry. Nevadí, alespoň je nějaká inspiraci pro psaní.

Klíč
49 144 znaků - kapitoly 26 až 32
Právě jsem na 99 stranách. Myslela jsem si, že to bude jen delší povídka, ale teď už je jisté, že Klíč přeroste "Zavrženou princeznu", i když ne o moc. Zdá se, že mi teď tahle délka vyhovuje.

Malá ukázka:

O hodnotách a spratkovství dnešní generace

5. září 2012 v 10:32 | KatyRZ |  Společnost
Na začátek chci jen upozornit - všimněte si, že jsem v nadpisu zcela úmyslně nepoužila spojení "mladé generace".

Otázky podle, kterých by Matt měřil úroveň hodnot dnešní generace mladých:

1) Je důležitější ve vztahu láska, anebo sex?

2) Jsou pro tebe důležití kamarádi?

3) Věříš, že jsou v životě důležitější věci než peníze?

4) Jsou pro tebe životně důležité ty tzv. "pařby"?

5) Piješ hodně alkohol? Kouříš? Zkoušel si marihuanu?

6) Co si myslíš o homosexualitě?

7) Co si myslíš o nevěře?

8) Tvůj názor na rasismus?

9) Máš rád(a) své rodiče?

10) Pomáháš doma?Lidi si dneska rovnají hodnoty podle amerických filmů? No to je chvályhodné. Je zřejmé, že dnešní "mladá generace" je hejno svatoušků lepších než sám Mirek Dušín. Otázkou je: jsou jejich hodnoty skutečné v kontextu s tím, co prožili? A jsou skutečně správné? Vždyť to nejsou hodnoty vytvořené z vlastní zkušenosti, ale z všeobecného povědomí o morálce. A konečně je vůbec možné, aby se takto nabytými "hodnotami" skutečně řídili? Nebo to jsou jen velké řeči, bez uvědomění si jejich pravého významu.

Názorový posun

5. září 2012 v 10:29 | KatyRZ |  Společnost
Dříve se u mě na blogu mnohem častěji objevovaly články, ve kterých jsem vyjadřovala své názory na svět kolem sebe. V poslední době mě tahle touha nějak přechází. Možná je to tím, že si jsem svými názory víc jistá. Některé z nich odpovídají všeobecným názorům, některé se od nich liší. U těch odlišných - vím, že můj názor nebude sdílen a nemám potřebu o něm nikoho přesvědčovat. Nemá to totiž smysl...

Ještěd z letadla

5. září 2012 v 8:51 | KatyRZ |  Příroda
Zase jsem si musela sednout do letadla. Kde je nějaká spravedlnost? Tolik lidí by si tam ochotně sedlo místo mě :). Bála jsem se. Víc než jindy. Musím být pro svého tátu ohromným zklamáním :). Ale co? Může být rád, že jsem po máti nepodědila její panickou hrůzu z výšek...
Ještěd z blízka...

Slunce nad loukou - foto

2. září 2012 v 18:28 | KatyRZ |  Příroda
Minulý týden jsme byli s rodinkou na hodkovickém letišti, kde můj tatík slavil sedmdesátiny. Na chvilku jsem si odskočila, abych udělala pár foteček...Sluníčko focené z trávy...

Literární deníček 7 - Mfantasy v popředí

2. září 2012 v 11:15 | KatyRZ |  Psaní o psaní
V průběhu týdne mi šlo psaní docela od ruky. Jen, kdyby se mi podařilo dokončit alespoň jednu věc. Kromě svých vlastních věcí, jsem stvořila dvě recenze jednu pro MFantasy a jednu pro ScifiZin. Dám vám vědět, až budou venku. Navíc jsem od svých "šéfů" na obou portálech dostala hromadu úkolů, které budou obnášet spoustu čtení a koukání na seriály (není to fajn? :)).

Do té doby si můžete všimnout vyhlášení dalšího ročníků literární soutěže "O dračí řád". A pokud jste zvědaví na povídky, které se loni umístily v druhé desítce - několik jich najdete na MFantasy. Jedenáctka a dvanáctka je k přečtení v e-magazínu, který určitě stojí za stažení, už pro rozhovor s Joe Abercrombiem. Pro fandy fantastiky se tam toho ale samozřejmě najde mnohem víc.