Fejetony, povídky, fotky a ostatní výsledky mé duševní práce ;)

O hodnotách a spratkovství dnešní generace

5. září 2012 v 10:32 | KatyRZ |  Společnost
Na začátek chci jen upozornit - všimněte si, že jsem v nadpisu zcela úmyslně nepoužila spojení "mladé generace".

Otázky podle, kterých by Matt měřil úroveň hodnot dnešní generace mladých:

1) Je důležitější ve vztahu láska, anebo sex?

2) Jsou pro tebe důležití kamarádi?

3) Věříš, že jsou v životě důležitější věci než peníze?

4) Jsou pro tebe životně důležité ty tzv. "pařby"?

5) Piješ hodně alkohol? Kouříš? Zkoušel si marihuanu?

6) Co si myslíš o homosexualitě?

7) Co si myslíš o nevěře?

8) Tvůj názor na rasismus?

9) Máš rád(a) své rodiče?

10) Pomáháš doma?Lidi si dneska rovnají hodnoty podle amerických filmů? No to je chvályhodné. Je zřejmé, že dnešní "mladá generace" je hejno svatoušků lepších než sám Mirek Dušín. Otázkou je: jsou jejich hodnoty skutečné v kontextu s tím, co prožili? A jsou skutečně správné? Vždyť to nejsou hodnoty vytvořené z vlastní zkušenosti, ale z všeobecného povědomí o morálce. A konečně je vůbec možné, aby se takto nabytými "hodnotami" skutečně řídili? Nebo to jsou jen velké řeči, bez uvědomění si jejich pravého významu.


Zásadní rozdíl mezi dnešní generací a generací našich prarodičů je ve věku, ve kterém byli nuceni dospět. Nejsem žádný odborník na historii, takže do toho nemíním zabředávat, ale kdybychom se mrkli o další generace zpět, myslím, že bychom zjistili, že dospívali ještě dříve.

A co znamená být dospělý? V první řadě zodpovědný sám za sebe, za své bydlení, ošacení, stravu a svá rozhodnutí. A pak obvykle také naučit se být zodpovědný za někoho dalšího.

S tím ale také souvisí vztah k rodičům, láska k nim a (ne)úcta. Člověk, který není dospělý, by si měl uvědomovat, že ukrajuje ze života svých rodičů. Ukrajuje jim z jejich bydlení, ošacení a stravy, z jejich soukromí a jejich energie a to až do doby, než dospěje. Každý den v týdnu, každý týden v roce a každý rok ve svém životě, dokud se neosamostatní.

Argument typu: "Děcka dnes sedí doma u elektroniky, místo aby lítaly venku," nebo "Dřív si musely děcka naštípat dříví, aby měly teplou vodu, teď jim jen stačí otočit kohoutkem." Co na to říct. Vývoj nezastavíte a koláče bez práce nejsou nic nemorálního. Ale o tom přeci řeč není. Tady je řeč o tom, že sezení u počítače a koláče bez práce mají vliv na vývoj charakteru, který se tím naprosto logicky mění, oproti charakterům předchozích generací. U někoho může být posun jen nepatrný, u někoho větší, přesto společnost jako celek nepochybně ovlivňuje.

Dostáváme se k problému dnešní společnosti. K tomu podstatnému. Přes všechna vzletná prohlášení si nedokážeme vážit každodenních zázraků, všechno je pro nás samozřejmost. Samozřejmostí je teplá voda, samozřejmostí jsou dopravní prostředky, samozřejmostí jsou informace a zážitky naservírované na stříbrném podnose. A jakmile z nějakého důvodu o tyhle samozřejmosti přicházíme, jsme namydlení. V takovém prostředí je strašně těžké stát se šťastným, protože k pouhé spokojenosti potřebujeme příliš mnoho. Co teprve ke štěstí?

Staré moudro praví, že si člověk nedokáže vážit věcí, které mu spadly sami do klína. To je jeden z hlavních důvodů, proč dnešní generaci vládne taková arogance. Začíná to u malých dětí, které jsou rozmazlovány. A proč by nebyly, když mají rodiče tu možnost? Pořád ještě si příliš dobře pamatují na ten pocit zklamání, když nedostali to krásné autíčko, když se dveře se západem otevřely a těch krásných třpytivých věcí se v Čechách najednou objevilo tolik. My je přesto nemohli mít, protože stály příliš. Teď je neumíme a nechceme odpírat svým dětem.

Příliš velký důraz je mezi mládeží kladen na zjev a hmotné statky. Nedávno jsem pozorovala partičku náctiletých kluků a běhal mi z toho mráz po zádech. Pohled na navoněné panáky ve značkovém oblečení a s obrovskými displeji smartphonů v rukách se opravdu nedá srovnávat s klukama v roztrhaných teplácích řádících po ulicích na svých BMX. Už od pohledu je tu zásadní rozdíl. Proč mi byl ten pohled nepříjemný? Chovali se přeci slušně. Protože já bych kolem sebe měla raději budoucí muže, než slečinky dbající o vzhled víc, než já sama.

Jak můžeme posuzovat hodnoty, když nežijeme, nýbrž hltáme zprostředkované životy z výdobytků elektronického věku. Do okamžiku, kdy se nás problém netýká, můžou naše názory snadno podléhat představám společnosti, morálce.

Jednotlivé otázky:

1) Je důležitější ve vztahu láska, anebo sex?

Matt říká, že si dnešní puberťáci hrají na vztahy a zároveň, že jejich nejvyšší hodnotou je velmi často láska. Už "hra na vztahy" přeci poukazuje na nesmyslnost prohlášení o kvalitě té nejvyšší hodnoty. Je to jako Romeo a Julie v reálném životě. Láska je pro mě nejdůležitější. Pro svou lásku udělám cokoliv (třeba zemřu - nemám o Shakespearově tragédii příliš vysoké mínění)! Co na tom, že ji/ho znám sotva týden? Tohle přeci nejsou skutečné city. Při tom pučící skutečná láska na celý život je i v patnácti zcela reálná. Jsem tomu zářným příkladem.

2) Jsou pro tebe důležití kamarádi?

A co budete říkat v okamžiku kdy:

se váš kamarád začne chovat jako úplný debil. Začne se chovat agresivně, křičet na vás, dokonce se vás bude snažit vyprovokovat k fyzickému útoku? Co když bude jeden den normální a druhý zase takový. Co když to bude trvat měsíc, dva, půl roku? A když se ho zeptáte, co to s ním je, tak vám prostě neodpoví.Vydrží tohle vaše hodnoty? Nebo si prostě řeknete, že takového debila mí t za kamaráda nepotřebujete a to bez ohledu na to, co jste spolu dříve prožili?

3) Věříš, že jsou v životě důležitější věci než peníze?

Jak může někdo, kdo má zajištěné základní životní potřeby posuzovat, zda něco je, či není důležitější než peníze? Jakmile umíráte hlady a zimou, pak pro vás nic důležitějšího není a vy se měníte ve zvíře, které pro peníze (rozuměj jídlo a teplo) udělá cokoli. Na druhou stranu, ale dokud máte tohle, není už nic dalšího, na co byste peníze MUSELI mít. Vážně si tohle uvědomujete? A co je důležitější - vážně se podle toho chováte? Dokázali byste jít proti proudu a odprostit se od pocitu, že ve společnosti dbající více na vzhled, než na co jiného, jste outsider, pokud do toho ty prachy nevrazíte?

Není potřeba se v tomto okamžiku začít kroutit a vymýšlet výmluvy: "Kdybych ty peníze neměla tak si to nekoupím." Samozřejmě. Já taky ne. To ale neměníc nic na faktu, že dnešní společnost klade na peníze příliš velký důraz a rozhodně se to netýká jen mládeže.

Co všechno požadujete od svých rodičů (a to bez ohledu, zda už jste dospělí, či nejste - protože pokud si myslíte, že jste dospělí, ale pořád něco po rodičích požadujete, pak podle logiky výše, dospělí nejste)?

4) Jsou pro tebe životně důležité ty tzv. "pařby"?

Ano, pro mě jsou životně důležité "pařby", protože mi zajišťují reálný kontakt s přáteli a jsou pro mě ukazatelem toho, že život není jen o povinnostech. Čím víc povinností v životě člověk má, tím víc tyhle okamžiky potřebuje.

5) Piješ hodně alkohol? Kouříš? Zkoušel si marihuanu?

Jak tahle otázka souvisí s hodnotami? Ať se nad tím zamýšlím z jakého chci úhlu - nic mě nenapadá.

6) Co si myslíš o homosexualitě?

Něco jiného si o homosexualitě myslí milující matka homosexuálního dítěte, která si přeje, aby její dítě bylo šťastné. A něco jiného si ta samá žena bude myslet v roli babičky, kdy je její vnouče vychováváno v "jednopohlavní" domácnosti a ona má obavy o jeho psychický vývoj (nemluvím o názorech odborníků - mluvím o selském rozumu a třebas i iracionálním strachu). Jak si na tuhle otázku může vytvářet skutečný a hodnotný názor člověk jako třeba já? V životě jsem se v reálu s touto problematikou nesetkala…

7) Co si myslíš o nevěře?

Nevěra je špatná. To je přeci jasná a samozřejmá věc, kterou ví každý! Nevěra je skrz na skrz špatná věc u dvaciletého páru, který nepoutají žádné závazky. Jste si ale tak zatraceně jistí, že je to špatná věc i u páru po dvaceti letech soužití? V takovém vztahu, kde už jde úplně o jiné věci než na začátku, si dokonce může jeden přát, aby si ten druhý našel milence/milenku, protože to může být jediná věc, která dokáže vztah zachránit. Ne tohle není z mojí hlavy - my máme za sebou těch společných let jen patnáct ;).

U této otázky raději končím. Ještě byste se o mně dozvěděli věci, které vědět nemusíte :D.

A je to normální. Názory člověka se v průběhu let mění podle nabytých zkušeností. Jde tedy o to, že k ustalování a nabývání skutečných hodnot v dnešní společnosti dochází často až příliš pozdě (protože "dnešní mládež" nemá potřebu dospívat). Dospívání je posouváno téměř na dvojnásobek věku našich prababiček. To je pro celou společnost příliš dlouho na to, aby ji to neovlivňovalo.

Otázky, které tu padly, ve skutečnosti o hodnotách mnoho nevypovídají. Záleží totiž na skutečném chování a rozhodování, které nakonec vždy vychází z něčeho uvnitř člověka a vzletné řeči o lásce na to nemají vliv. Pokud vám skutečně záleží na lidech víc, než na věcech, vlastních úspěších, na vlastním egu, pak tomu budou vaše reakce odpovídat v každé situaci včetně psaní vašich článků na blogy a vašich reakcí na názory internetových známých. Tvrdíte-li, že dokážete tolerovat homosexualitu i jinou barvu pleti, pak byste měli dokázat tolerovat i rozdílnost názorů v ohledech daleko prozaičtějších.

To co napíšu teď, se týká všeho počínaje "dětské" arogance vůči starším přes přátelství až k internetovým diskuzím:

To nejjednodušší, co člověk dokáže, aniž by k tomu potřeboval vůbec nějakou inteligenci, je druhého odsoudit. Je to totiž mnohem snazší, než se podívat na chování druhého z více úhlů pohledu, než se zamyslet nad důvody, které ke svému jednání dotyčný měl.

Možná, že důvodem pro "spratkovství" je právě přesvědčení o vlastních vysokých hodnotách a kvalitních názorech převzatých z virtuálního světa. Děti jsou prostě světaznalejší, než starší generace, vědí a znají toho víc, a proto bez váhání nahlížejí na dospělé z patra pro jejich idiotské názory. Co na tom, že to jsou názory podložené zkušeností?

Ještě se vrátím k otázce přítele, jež se k vám náhle začne chovat agresivně. Každý si sám v sobě srovnejte, zda jsou vaše přátelství natolik silná a hluboká, abyste v takové chvíli dokázali odhalit příčinu přítelova chování. A v případě, že byste si uvědomili, že ho způsobují nějaké problémy, které váš kamarád má - vydrželi byste?

Podstatná pro tohle všechno je morálka dnešní společnosti, která tvoří odrazový můstek pro tvorbu názorů dnešní generace. V první řadě je třeba zamyslet se nad tím, jakým způsobem morálka společnosti funguje. Existuje nějaká správná a nějaká špatná? Pokud společenská morálka dovoluje znásilňování a vraždění, pak je člověk, který se podle ní řídí špatný? Jsou nutně veškeré změny, které dnešní mladá generace nachází v morálce společnosti oproti dřívějšku, změny k lepšímu? Větší tolerance a úcta ke všemu živému je jejím základem.

Takže každý morálně silný člověk v dnešní době:

netoleruje zabíjení lidí (obvykle ani jako trest za vraždu)
netoleruje zabíjení zvířat (kastrace je lepší řešení)
netoleruje rasismus
toleruje homosexuály
dbá na péči o sociálně slabší a celkově slabé jedince (postižení apod.)

pokud je takový člověk navíc nevěřící pak podporuje
antikoncepci a potraty

Uvědomělí lidé se snaží chránit přírodu.

Takže jsme ochotni mezi sebou tolerovat vrahy a násilníky a příkladně se o ně opakovaně staráme (pokud se nám podaří dostat je za mříže). Jednáme proti přirozenosti zvířat, protože je to lepší než je usmrcovat - aby se nepřemnožili a neohrozili tak lidi chorobami, raději je vykastrujeme (nevím, co by na to řekla zvířata sama a upřímně to považuji za alibismus). Netoleranci k rasismu jsme dohnali do takového extrému, že jsme tím zničili některým rasám a národům schopnost postarat se sami o sebe. Tolerujeme nejen homosexuální svazky, které rozhodně nevedou k zachování lidského rodu, takže jsou proti nám samotným jako živočišnému druhu, ale také antikoncepcí a potraty podporujeme snižování porodnosti ve společenské vrstvě s nejvyšším vzděláním (k čemu to asi z dlouhodobého hlediska může vést?). Naše morálka je přizpůsobena pohodlí jednotlivce a jeho právům, avšak není laskavá ke společnosti jako celku a budoucnosti lidské rasy.

Řídím se dle dnešní morálky já? Ano. Je to pro mě pohodlné a navíc si mohu dovolit být útlocitná (nemusím zabíjet malé králíčky, abych se najedla, nemusím rozhodovat o krutých trestech pro zločince, či je dokonce provádět, mohu se vyhnout spoustě těžkých rozhodnutí, které museli činit lidé v "méně vyspělé civilizaci"). Taky nestojím o to, aby mě kvůli jinému přístupu k morálce dav kamenoval…
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 dubious cat dubious cat | 5. září 2012 v 11:16 | Reagovat

myslím, žes to napsala velmi dobře a z velké části bych se pod to podepsala. Jen mám věčně problém s kolokací "tolerovat homosexuály/jinou rasu" , možná jsem jen přecitlivělá, ale to slovo "tolerovat" ve mě vzbuzuje pocit, že je homosexualita/jiná rasa něco špatného či otravného. Je mi jasné, že ty to tak nemyslíš, momentálně se zamýšlím nad lidstvem. Ale ještě jedna poznámka- s tou antikoncepcí a potraty, ne každý věřící je proti tomu, to je spíš otázka katolíků a jejich papeže...Pravdou je, že v této pohodlné společnosti, tak jak je nastavena, se bez toho asi neobejdeme- proč by měla znásilněná žena porodit násilníkovo dítě? Proč přivést na svět dítě, když vím, že se o něj nedokážu postarat? Kdybychom byli zvířata, zemřelo by nějakou dobu po narození...tahle planeta je zatím velmi přemnožená, takže mi tyto možnosti volby připadají v pořádku..lidstvo si zkrátka svůj život přispůsobilo podle sebe, ale stejně pořád douf
ám, že moje děti nebudou rozmazlení spratci

2 Egoped Egoped | Web | 5. září 2012 v 11:17 | Reagovat

a) Díky absenci bodů 8 - 10 to teď vypadá, že jsi rasistka, která nenávidí svoje rodiče a její největší pomocí v domácnosti bylo to, že ji opustila :)

b) Měla by sis to po sobě přečíst, těch chyb v i/y je tam na můj vkus moc :)

c) V některých větách jsem se trochu ztrácel, co jsi tím vlastně chtěla říct.

3 KatyRZ KatyRZ | E-mail | Web | 5. září 2012 v 11:34 | Reagovat

[2]: Rasistka nejsem :) - už jsem se tu na toto téma vyjadřovala několikrát, takže jsem to nechtěla opakovat http://dostcasunalasku.blog.cz/1007/rasismus-v-cechach

S rodiči mám složitý vztah a ke každému jiný - o nenávisti ale opravdu nemůže být řeč. Podstatné je, že, pokud jde o téma, není důležitá láska, ale úcta.

V domácnosti jsem nikdy nepomáhala, moje máma po mně nic takového nechtěla, takže když jsem opustila její domácnost, neuměla jsem si ani uvařit polévku (opět je to téma na delší trať).

Četla jsem to po sobě několikrát. Nemám cit pro pravopis a v některých případech nejsem schopná chyby svépomocí odstranit (ne, protože bych neznala pravidla, ale protože je nevidím).

Tak se zeptej - vysvětlím to :).

4 Dubious cat Dubious cat | Web | 5. září 2012 v 11:51 | Reagovat

[2]: jo, pár chyb ve shodě přísudku s podmětem tam je atd.. ale tady jde o to, co je obsahem toho článku. Kdyby to Katy napsala jako RůŽoffQy, tak taky kleju, ale  chyby z nepozornosti dělá každý! (a po vzoru Tlustého pána na ně zásadně neupozorňuji do komentářů)

5 KatyRZ KatyRZ | E-mail | Web | 5. září 2012 v 12:02 | Reagovat

[1]: Co se týče homosexuálů - skutečně nejsem absolutně schopná se vyjadřovat, protože nemám žádnou osobní zkušenost. Co se týče té tolerance "jiné rasy". Jiná rasa neznamená prvořadě jinou barvu pleti, ale jiný způsob života, pohled na svět, jinou morálku - a z tohoto pohledu si myslím, je slovo "tolerance" zcela na místě. Ne, protože je "jiná rasa" něco špatného, ale protože by lidé měli být schopni tolerovat ten "rozdílný pohled na svět".

Oki. Co se týče věřících - obvykle se dostanu jen k názorům "radikálů" ;).

Rozumím osobní potřebě volby "mít či nemít dítě" (sama se dalšímu potomkovi vyhýbám). Z pohledu společnosti je to ale chyba, protože tuto volbu činí "špatná vrstva" obyvatelstva :D. Samozřejmě se jedná o můj osobní názor :D a ta "špatná vrstva" by se mnou nesouhlasila (a nejspíš by měla pravdu, protožo, co já vím o ovšech těch globálních společenských a také genetických záležitostech ;)).

[4]: Díky :). Zasloužila jsem si to, ačkoli bych samozřejmě toto upozornění také uvítala spíše soukromě :p.

6 Egoped Egoped | Web | 5. září 2012 v 12:31 | Reagovat

"Rozumím osobní potřebě volby "mít či nemít dítě" (sama se dalšímu potomkovi vyhýbám). Z pohledu společnosti je to ale chyba, protože tuto volbu činí "špatná vrstva" obyvatelstva." ///

Můžeš prosím tě vysvětlit, co jsi tím myslela? Kdo je špatná vrstva a co je podle tebe z pohledu společnosti chyba? :)

7 KatyRZ KatyRZ | E-mail | Web | 5. září 2012 v 12:44 | Reagovat

[6]: Z pohledu společnosti je chyba, jak už je zmíněno v článku, že svou porodnost omezují převážně vzdělané vrstvy obyvatelstva (tzn. ty vrstvy, které jsou obvykle schopny se o své potomky sami postarat a zajistit jim také vzdělání).

8 Egoped Egoped | Web | 5. září 2012 v 12:50 | Reagovat

Díky :) A ještě mi vysvětli, proč v jedné větě říkáš, že je chyba, když špatná vrstva rodí moc dětí a pár slov poté jim vlastně dáváš za pravdu, protože "a nejspíš by měla pravdu, protožo, co já vím o ovšech těch globálních společenských a také genetických záležitostech"? Nebo to byla ironie? :) Ještě tohle prosím a pak už dám pokoj. Slubuju!

9 KatyRZ KatyRZ | E-mail | Web | 5. září 2012 v 13:10 | Reagovat

[8]: To je v pohodě :D.Bylo to myšleno s nadsázkou, ale v podstatě je to pravda. Poukazuju na to, že takový je můj názor, ale mé informace jsou v mnoha ohledech omezené, takže se mohu mýlit :) (k dokonalému pochopení tématu by bylo třeba zabývat se ještě mnoha jinými záležitostmi...)

10 Michelle and Susan ♥ Michelle and Susan ♥ | Web | 5. září 2012 v 13:29 | Reagovat

Ahoj, není to reklama, ale jen taková nabídka. U nás na blogu je zveřejněna přihláška do soutěže ,,Miss podzimu 2012“. Hrát můžeš i o hodnotné ceny :)) Co se přihlásit a zkusit to? Za zkoušku nic nedáš a načerpáš tak i nově zkušenosti, co ty na to? ;) http://michelle-and-susan.blog.cz/1209/soutez-miss-podzimu-2012

11 Dubious cat Dubious cat | Web | 5. září 2012 v 13:53 | Reagovat

[5]: ona to nebyla úvaha mířená na to, co jsi napsala v článku, to jsem pochopila jak to myslíš. Já jsem se jen zaujala tím spojením tolerovat něco, co je vlastně přirozené. Tady je opět vidět, že katolíci dělají věřícím skvělou službu tím jejich přístupem, že homosexualita je fuj nemoc,kterou ti moderní z nich  právě tolerují ve smyslu trpí. Ale kdyby Bůh považoval homosexualitu za něco špatného, nebyla by. Možná je to přirozená kontrola nad obyvatelstvem- kdyby se všichni byli schopní pořád rozmnožovat,byla by situace tady ještě horší. (A též mě mrzí, že se hlavně rozmnožují ti tzv. primitivové... asi to bude tím ,že v nich zůstala víc zakódovaná zpráva - narodit se-rozmnožit-zemřít)  Sakra, zas nad tím vším budu přemýšlet...

12 KatyRZ KatyRZ | E-mail | Web | 5. září 2012 v 15:45 | Reagovat

[11]: Jj. Taky si myslím, že si to tak příroda zařídila úmyslně, snaží se lidi omezit, jenže na lidi je krátká :D.

13 Matthias Matthias | E-mail | Web | 5. září 2012 v 17:06 | Reagovat

Četl jsem tento článek dnes ráno ve škole na svém mobilním telefonu při hodině Mechaniky a po zbytek dne - když jsem vyřizoval průkazku na dopravním podniku - když jsem si v Tescu kupoval těstoviny - když jsem jel autobusem domů - jsem o tom přemýšlel a stále si skládal dohromady to, co ti na to odpovědět. A čím víc jsem o tom přemýšlel, tím více jsem nevěděl, co na to říct - jak na to reagovat - jestli reagovat sem nebo o tom napsat svůj vlastní článek - což možná učiním, bude-li zájem :D

Dospěl jsem jen k několika málo bodům. Za prvé bych ti měl poděkovat za to, že mi dáváš nějakou zpětnou vazbu a nutíš mě přemýšlet. Je to podle mě důležité - nejsou to kecy - myslím to zcela upřímně. To za prvé...

Za druhé - nejsem si zcela jistý, co jsi vlastně chtěla zdělit. Ano, jednotlivá sdělení jsem pochopil, ale obecně - možná bych to potřeboval jednou větou - z tvého článku, co předcházel tomuto jsem ale pochopil, že tomu si se chtěla zřejmě vyhnout a chtěla si to nechat na mně. Ale já jsem k ničemu nedošel :)

No, mohl bych namítnout, že některé věci z mé strany byly jinak myšlené, než byly tebou pochopené a většinou je to proto, že užíváme rozdílných definicí těch stejných slov (hodnota - pro nás oba to evidentně má jiný význam tohle slovo), někdy protože přikládáme rozdílnou váhu některým věcem (třeba podle mě je i hra stejně skutečná jako život - ale to by bylo na samostatný článek).

Všechno by bylo na samostatný článek - i to o přátelství, i tvoje - podle mě velice dobrá - námitka, že je rozdíl mezitím, když někdo něco tvrdí a když něco koná.

Zkrátka mohl bych se v tom detailně babrat a snažit se předkládat proti argumenty a debatovat s tebou...

Ale nakonec proč? Nechci nikomu říkat, jak má chápat mé články a jak si je má interpretovat. To už je volba toho konkrétního člověka a je-li to tvůj názor, já to beru...

Ovšem stejně si nemyslím, že dnešní mladí jsou horší, než byli ti před nimi a ti před nimi a ti před nimi... Možná jsou jiní - ale ne horší. A já mám osobní důvody, proč chci být rozumným protipólem většinového názoru, že děti jsou jen spratci - hnusní, cyničští, kouřící, rozmazlení, povrchní, neuctiví, nerespektující, drzí, odmlouvající atd.

Ale to by rovněž bylo na samostatný článek. Takže tak...

Nehledě na to, že když mluvím o dětech - pouštím se na tenký led, protože sám žádné nemám a proto je můj názor značně omezený touto skutečností...

Toť asi vše :)

14 KatyRZ KatyRZ | Web | 5. září 2012 v 19:42 | Reagovat

[13]: Když nevíš ty, jak reagovat, tak jak mám já reagovat na reakci? :)

15 Matthias Matthias | E-mail | Web | 5. září 2012 v 19:44 | Reagovat

[14]: A jak mám já reagovat na reakci, ve které nevíš, jak reagovat na reakci, ve které já nevím, jak reagovat na reakci?

:D

16 KatyRZ KatyRZ | Web | 5. září 2012 v 19:52 | Reagovat

[15]: Eh? :D

17 Alča Alča | Web | 5. září 2012 v 22:38 | Reagovat

Souhlasím s většinou bodů - je to dobře napsaný článek, který psala vyspělá a rozumná osoba, která chápe složitost života kolem nás :)

Jen bych se chtěla zeptat, jak přesně jsi myslela tu část o antikoncepci a potratech, která podporuje snižování plodnosti ve vyšších vrstvách? Nejsem si jistá, jestli jsem to správně pochopila :)

18 KatyRZ KatyRZ | Web | 5. září 2012 v 22:58 | Reagovat

[17]: To bude tím, že jsem tam použila špatné slovo. Mělo tam být porodnosti, ne plodnosti - opravila jsem. A jinak tě odkážu na komentář číslo 7 ;). Snad už to tak bude jasné.

A díky za pochvalu ;).

19 Dragilia Dragilia | Web | 6. září 2012 v 19:52 | Reagovat

Zajímavé názory. O některých z nich skutečně stojí za to popřemýšlet. :-)

Jinak tvůj odkaz na snižování porodnosti mi připomíná začátek jednoho filmu. Takové lehce podivné sci-fi vize o budoucnosti plné naprostých hlupáků (protože jejich populace prostě časem převážila nad těmi inteligentními).

20 KatyRZ KatyRZ | Web | 6. září 2012 v 21:31 | Reagovat

[19]: Díky :p. No vidíš a to jsem to ani neviděla... :).

21 David David | E-mail | 21. září 2013 v 22:23 | Reagovat

FUJ!
KDE TO PROBOHA ŽIJEME?!?!?!?!?!??!?!?
Ta mládež tvrdí, že byl komunismus zlodějna, a že byl horší, to tak ale vůbec není!
Za komunistu si tohle nikdo nesměl dovolit, říkám mě je sice 19 ale snažím se dělat jenom to dobré pro tento život, nechávám se poradit od starších lidí, nemám  vůbec žádné kamarády, protože to je ono!!!!
ta dnešní mládež to má horší, než to měla mladá generace před 20 lety!
To je tím, že Klaus amnestoval, a že od roku 1998 se utvořila humanitární strana, která vede mladé lidi k šílenství!!!!!!!!!!
BOŽE KDE TO PROBOHA ŽIJEME!?!?!?!?!?! :-x  :-x  :-x  :-x O_O  O_O  O_O  O_O  O_O  :-(  :-(  :-(  :-(  :-(  :-(  :-(  :-(  :-(  :-(  :-(  :-(  :-(  :-(  :-(  :-(

22 Petr T Petr T | E-mail | 13. července 2015 v 3:43 | Reagovat

Elbert Hubbard 1856–1915
„Největší chyba, kterou v životě můžete udělat, je mít pořád strach, že nějakou uděláte.“

Omlouvám se za chyby,ale zkusil bych to takto.

Petr T.1987-2015
Když válka světů začala.  
Vůbec na nic se nás neptala.
Sledujeme to jako páni světa.
Jak nám mizí krásná okvěta.
Roníme slzy potají
Leckdy z toho ledy tají
a nám hrdla svírají.  
Otázky jen nám další dávají.
Vidíme nenávist a zlobu,
závist na každém rohu
to nás vede ku hrobu .
Bojíme si žít snad každý svou svobodu......
Na to abychom naučili se chodit,
museli jsem taky pár slz uronit.
Ale byli jsem rádi,
že nikdo nemůže nás dohonit.
Cítili jsem radost a lásku.
Naučili se odpovědět na otázku
však bylo pěkné vydat hlásku.
V očích jiskra nám zářila.
Bylo nám jedno jak sousedka se tvářila.
Nešlo o to jaká jsi rasa
kudy povedete tvá trasa.
Jenže tomu prý říká se minulost!
Mě tedy mrzí tato přítomnost.
Bojovat budu za možnost tu být.
Za to já se klidně půjdu pobít.
Pro své si chci dojít! ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama