Fejetony, povídky, fotky a ostatní výsledky mé duševní práce ;)

Otázky a odpovědi o psaní

1. prosince 2012 v 18:44 | KatyRZ |  Psaní o psaní
Před nějakou dobou přišla Temnářka s několika otázkami pro všechny, kdo píší. Tady jsou i s mými odpovědmi.


1. V kolika letech jsi začal tvořit? Jak se jmenovala tvá první povídka/báseň a kolik si nad dílkem strávil času?

Ve dvanácti? Měla to být romantická novelka s nádechem tajemna, jmenovalo se to "Sopečný ostrov bohů". Kolik času jsem nad tím strávila - nemám tušení, už je to pěkná řádka let :) (skoro dvacet).2. Co pro tebe psaní znamená a jak často tvoříš?

Ze psaní se v posledních dvou letech stala neoddělitelná součást mého života. Změnilo mě. Tvořím každý den.

3. Jakému žánru se věnuješ? Proč zrovna tohle?

Píšu fantastiku. Proč zrovna tohle? Tahle otázka už je dost vyčpělá :). Tak proč tedy? Mám příliš bujnou fantasii na to, abych se držela při Zemi.

4. Kde bereš inspiraci? Co tě naopak dokáže od psaní odradit?

Inspiraci beru na každém rohu. Co mě dokáže odradit od psaní? Asi nic. Existují různé překážky jako třeba únava nebo mé drahé dítě, které po mě leze… To jsou ale věci, které mi psaní znemožňují, neodrazují…

5. Co považuješ za svůj největší úspěch?

Asi na něj teprve čekám. Třetí místo v jablonecké Múze, osmé místo ve Vidoucích, čtvrté místo v soutěži O dračí řád, pohádka a báseň v Pohádkách pro kulíšky… Všechno to jsou věci, ze kterých jsem měla radost, a druhý den už nebyly důležité. Když jsem se před dvěma lety rozhodla napsat román, mým cílem bylo ho dopsat. Během psaní jsem se rozhodla, že ho chci vydat a tak jsem se pustila do účasti v literárních soutěžích. Román dopsán - myslím, že tohle byl splněný cíl, který mě uspokojil zatím nejvíc.

6. Kolik lidí tě čte? Jaké jsou jejich reakce?

Dobrovolně? Asi žádný. Mám pár pravidelných betačtenářů, kteří, pokud mi mají být co platní, musí vyhledávat nedostatky. Přesto se mi od nich dostává pochvaly. Á samozřejmě pak je tu Dům rozkoše. Mé erotické povídky jsou skutečně hodně oblíbené.

7. Jak na tvé výtvory reagují tvoji nejbližší? Čtou tě?

Pocházím ze severu. Tady jsou lidé realisty, jinak by v záplavách sněhu v zimě a přívalů vod v létě, nepřežili. Fantastika je pro ně tedy něco zcela nepochopitelného. Občas si ode mě něco přečte manžel. Ale ano, jeho poplácání po ramínku, když si přečetl tu práci, kterou zatím považuji za svou nejlepší, mě zahřálo u srdce. Večerní telefonát od kamaráda, který se začetl do mé povídky a zdržel se kvůli tomu v práci, taky nebyl k zahození. Vystrašené smsky od kamarádky, když v ní jedna povídka zanechala silné záporné emoce a ona se potřebovala ujistit, že je to vážně jen fikce bez skutečného základu v reálném životě… Jsem ráda, když má moje práce takovouhle odezvu. A největší radost ve mně vyvolají slzy. Když doženu čtenáře k slzám - mnu si ruce spokojeností.

8. Čeho bys chtěl dosáhnout?

Úspěchy v soutěžích? Ty jsou fajn, ale je to jen prostředek. Chtěla bych být vydávána a čtena… jednou.

9. Máš nějaký literární vzor? Pokud ano, proč zrovna on/ona/oni?

Nemám žádný vzor, protože to by znamenalo, že se snažím někomu přiblížit. Jak bych se kdy mohla připodobňovat k takovým spisovatelům jako je Frank Herbert s jeho Dunou nebo Dan Simmons s jeho Hyperionem? Na tohle mám příliš malý rozhled. Obdivuji imaginaci Cliva Barkera, jehož Imagika je mou nejoblíbenější knihou a cením si lehkého vypravěčského stylu Petera V. Bretta. Ale vzor? Choulím se v prachu u jejich nohou.

10. 100 znaků z práce, kterou považuješ za svou nejzdařilejší.

100 znaků? :D

"A co je tohle?" všimla jsem si zelených vláken u nohou.
"Tráva."
Sklonila jsem se a pohladila chladivou rostlinu.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 dance-life-love dance-life-love | Web | 1. prosince 2012 v 20:22 | Reagovat

zajímavý rozhovor, jen co je pravda.Pisatelka mě zaujala a tak bych si od ní ráda něco přečetla, mohu es zeptat na blog? :-)

2 KatyRZ KatyRZ | Web | 1. prosince 2012 v 20:30 | Reagovat

[1]:Pisatelka otázek? Odpovědi jsou moje ;). A otázky vymýšlela známá Temnářka http://temnarka.blog.cz/.

3 Auril Auril | Web | 1. prosince 2012 v 21:25 | Reagovat

He he já když si vzpomenu na své první dílo, tak se musím smát :)))

JJ proč fantasy, to je častá otázka, já teda píšu všechno možné nesnažím se jen o fantasy, ale na tomto žánru se mi líbí ta naprostá volnost... prostě si můžu vymyslet co chci a jak chci:))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama